2 میلیارد متر مكعب آب با سازه های آبخیرداری مهار شد

همدان- ایرنا- معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: مهار 2 میلیارد متر مكعب روان آب در سیل اخیر یكی از آثار مثبت سازه های آبخیزداری است.

خسرو شهبازی شامگاه چهارشنبه در نشست اعضای كارگروه صندوق توسعه ملی اداره كل منابع طبیعی همدان با بیان ضرورت و اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری افزود: رهبر فرزانه انقلاب، دولت ، نمایندگان مجلس و همه مسئولان بر اجرای طرح های آبخیزداری، آبخوانداری و حفظ پوشش گیاهی در جنگل ها و مراتع تاكید دارند و این توجه مسئولیت و وظایف كاركنان این سازمان را بیشتر می كند.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اضافه كرد: آبخیزداری به یك عملكرد و فعالیت خاص اطلاق نمی‌شود بلكه كار آبخیزداری یك كار ویژه هنری و فن مدیریت حفظ منابع آب و خاك است.
شهبازی با بیان اینكه مدیریت جامع آبخیز متناسب با شرایط اقلیمی تغییر می یابد گفت: در مدیریت جامع آبخیز علاوه بر سازه‌های مكانیكی اقدامات بیولوژیكی، اجرای طرح كاداستر اراضی ملی و تقویت پوشش گیاهی نیز صورت می گیرد.
وی افزود: اقداماتی نظیر تقویت پوشش گیاهی، حفاظت از جنگل ها، احیا و توسعه جنگل، پیشگیری و اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی و جلوگیری از قاچاق چوب در قالب مدیریت جامع آبخیز اجرایی می شود.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور بیان كرد: بیش از 80 درصد وسعت كشور عرصه های منابع طبیعی و در زمره انفال بوده و كلید دار حفظ و حراست از این اراضی سازمان جنگلها و اداره های كل منابع طبیعی استان ها هستند.
شهبازی اظهار داشت: باید چشم اندازهای طرح مدیریت جامع در سال جاری را بر اساس حوزه های الگویی تبیین كرده و نظارت و ارزیابی را در این بخش‌ها افزایش داد.
وی همدان را یكی از استانهای پیشرو در بخش تولیدات بخش كشاورزی دانست و گفت: پایداری مدیریت در همدان بسیار مثبت است و می توان از این توان و ظرفیت بالا برای پیشبرد و توسعه طرحهای منابع طبیعی و آبخیزداری بهره گرفت.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور افزود: طرح های آبخیزداری خوبی در این استان از سال گذشته شروع شده كه با جدیت و تلاش مضاعف باید این طرح ها را پیگیری و به سرانجام رساند.
شهبازی اظهار داشت: مراتع نقش مهمی در اقتصاد كشور، تولید علوفه و گوشت دارند بنابراین باید برای احیای مراتع برنامه محور اقدام كرد.
وی ادامه داد: با رعایت اصول علمی و فنی، سازه های آبخیزداری و بندهای خشكه چین را باید با استحكام و پایداری بیشتری اجرا كرد تا در كنار حفظ آب ، خاك را نیز حفظ كنیم.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور جلب مشاركت های مردمی در اجرای طرحهای منابع طبیعی را یكی از نكات كلیدی در حفظ و توسعه منابع طبیعی برشمرد.
به گزارش ایرنا، 17 طرح آبخیزداری از جمله كنترل سیلاب، حفاظت آب و خاك، تغذیه آبخوان ها، تقویت پوشش گیاهی كمربند حفاظتی، عملیات مكانیكی و بیومكانیكی هم اینك در استان همدان در حال اجرا است.
7526/2087