تعداد اردوگاه های سیل زده خوزستان به 85 اردوگاه كاهش یافت

اهواز - ایرنا - مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده گفت: كار بازگشت برخی سیل زدگان خوزستان به منازل خود آغاز شده و تعداد اردوگاه های موقت سیل زدگان از 110 اردوگاه به 85 اردوگاه رسیده است.

به گزارش ایرنا فریبا نظری پور كیائی روز چهارشنبه در جلسه ای با موضوع وضعیت سیلاب و بررسی وضعیت زنان و خانواده ها در این وضعیت در اهواز با اشاره به وضعیت آسیب دیدگان ناشی از سیل كه در اردوگاه ها استقرار دارند بیان كرد: افرادی كه از اسكان اضطراری به اسكان موقت رسیدند باید هرچه سریعتر در صورت آماده بودن محل سكونت و عادی شدن شرایط به منازل خود برگردند زیرا اجتماعات در اردوگاه ها مشكلاتی ایجاد می كند.
وی با اشاره به استفاده از طرح بازتوانی اجتماعی افزود: هرچه از بحران فاصله گرفته می شود از توجه به برخی مسایل فاصله گرفته می شود در حالی كه در این موقعیت تازه كار ما در حوزه زنان و خانواده و كودكان آغاز می شود.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده ادامه داد: براساس تاكید وزیر كشور ضرورت دارد تجربیات استان ها در مقابله با بحران های مختلف مستند سازی شود چراكه نیازمند تكمیل، مرور و استفاده از این دانش سازمانی و تجربه امروز این بحران هستیم.
وی افزود: با مستندنگاری بحران های امروز می توانیم برای بحران های آینده آماده باشیم و با مرور بحران های گذشته نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی شناسایی كنیم.
نظری پور كیائی با بیان اینكه دفاتر بانوان و خانواده استانداری ها در سراسر كشور مرجع متناظر كنوانسیون حقوق كودك در ایران هستند توضیح داد: پارسال مصوبه ای مبنی بر عضو شدن مدیران كل بانوان و خانواده استانداری ها در ستاد بحران صادر شد اما متاسفانه جا انداختن این مصوبه كاری سخت بوده است.
وی افزود: تاكید می شود مدیران دفاتر بانوان و خانواده استانداری ها باید در جلسات ستاد بحران استان ها شركت كنند.
مشاور وزیر كشور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه در فروردین امسال سخنگوی وزارت كشور علاوه بر تامین خوراك و اسكان بر توجه ویژه به توزیع گسترده نیازهای بهداشتی زنان و كودكان از سوی هلال احمر تاكید كرد و گفت: زنان، كودكان و سالمندان یا بیماران خاص نیازهای خاصی دارند كه باید به این نیازها توجه شود.
وی با اشاره به رضایت نسبی مردم از وضعیت امداد رسانی گفت: متوجه شدم كه در خوزستان متناسب با جنسیت، سن ، قومیت و مذهب، در بحث امداد رسانی به مردم توجه شده و اكنون به مسایل و نیازهای زنان و كودكان و مسایل قومی در بحران به گونه ای توجه می‌شود كه شاید سال های گذشته به آن توجه نمی شد.

* حجم كمك ها و حمایت ها بیش از ظرفیت است
معاون پشتیبانی و توسعه نیروی انسانی استانداری خوزستان نیز در این نشست وجود یك مدیریت جامع بحران با تقسیم بندی وظایف و داشتن یك فرماندهی واحد را ضروری دانست و گفت: حجم كمك ها و تجهیزات و امكانات ورودی به خوزستان در اسكان و حمایت از سیل زدگان بیش از ظرفیت مورد نیاز است.
علی بحرینی بیان كرد: در برخی اردوگاه‌ها با جمعیت 20 هزار نفر تا 180 هزار پرس غذای گرم توزیع می شود كه نشان دهنده نبود مدیریت صحیح در این زمینه است.
وی افزود: با اینكه بارها تاكید شده مواكب غذا را توزیع نكنند اما توجهی نمی شود.
وی با اشاره به اینكه در سیلاب اخیر تنوع خدمات چشمگیری را شاهد بودیم بیان كرد: در شمال خوزستان مشغول بازگرداندن اهالی روستاهای تخلیه شده و در جنوب استان در حال پیشگیری و جلوگیری از نفوذ آب به بخش های دیگر هستیم كه نیازمند یك مدیریت جامع است.
وی با بیان اینكه باید در رویارویی با بحران، حوادث و مدیریت آنها تجدید نظر شود گفت: لازم است برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی پسا سیل و بحران های ناشی از آن از هم گسیختگی وجود نداشته باشد و هر دستگاهی به طور جداگانه برای خود شرح وظایف تعریف نكند بلكه همه در چارچوبی منسجم و زیر فرماندهی مدیریت جامع بحران تقسیم وظایف شوند تا كمترین آسیب های اجتماعی را پس از سیل شاهد باشیم.
بحرینی با بیان اینكه امسال برای خریداری 2 میلیون تن گندم مازاد در خوزستان هدف گذاری شده بود ادامه داد: بروز سیل در مزارع گندم كه آماده درو بودند موجب خسارات بسیاری به كشاورزان شد لذا باید در پرداخت خسارت به آنها بسیار دقت شود و ارزیابی و تعیین خسارت به درستی انجام شود.
وی ادامه داد:توجه به چگونگی پرداخت خسارات از آسیب های اجتماعی جلوگیری می كند؛ باید توجه داشت كه كار ما در پیشگیری از آسیب های اجتماعی پس از بحران سیل بسیار سخت خواهد بود.
از اوایل فروردین امسال به دلیل طغیان رودخانه های دز، كارون و كرخه بسیاری از مناطق حاشیه ای این رودخانه ها در خوزستان درگیر سیلاب است.
7164/ 6037