حذف حساب‏ كاربران ايراني توسط اينستاگرام درتضاد با حقوق ملت‌هاست

تهران- ايرنا- مركز ملي فضاي مجازي با انتشار بيانيه اي اقدامات اخير اينستاگرام در حذف حساب‏ برخي كاربران ايراني را مصداق نقض حقوق بشر و در تضاد با حقوق ملت‌ها دانست.

به گزارش ايرنا، شبكه اينستاگرام از روز گذشته(٢٧ فروردين) تاكنون صفحات منتسب به برخي شخصيتهاي نظامي و سياسي ايراني را از دسترس خارج كرده است.
هرچند اينستاگرام تاكنون در اين زمينه موضع گيري رسمي نداشته، اما گفته مي شود كه اين اقدام، به دليل همراهي با آمريكا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست خودساخته تروريسم صورت گرفته است.
شوراي عالي فضاي مجازي شامگاه چهارشنبه با صدور اطلاعيه اي در محكوميت اين اقدام اينستاگرام آورده است:
«در سال‏هاي اخير اقدامات سلطه ‏طلبانه و مداخله جويانه دولت آمريكا به حوزه فضاي مجازي نيز تسري پيدا كرده و با اعمال فشار بر نهادها و مراجع بين‏ الملي، نفوذ در سكوها، خدمات و شبكه ‏هاي اجتماعي و تلاش براي انحصار حاكميت خود بر اينترنت، به دنبال حفظ منافع خود در ابعاد مختلف اقتصادي و سياسي و فشار بر ساير كشورها بوده و با اقداماتي همچون دخل و تصرف در حقوق اساسي كاربران فضاي مجازي، نقض اصل بي‌طرفي شبكه و شبه انحصار شركت‌هاي آمريكايي بر شبكه‌هاي اينترنتي، اصل بي‌طرفي در ارتباطات و اطلاعات را نقض كرده است.
از طرفي، تشديد و اعمال تحريم‏ هاي يكجانبه و ظالمانه اخير در حوزه‏هاي مختلف ارتباطي و فناوري اطلاعات، كاربران، توسعه دهندگان و صاحبان كسب و كار‏هاي ايراني و به خصوص شركت‏هاي نوپا را در برخورداري از خدمات پايه و ورود به بازار رقابت جهاني با مشكل مواجه ساخته است.
امروزه به كرات شاهد مسدودسازي حساب كاربران ايراني در شبكه‏هاي مختلف اجتماعي همچون توييتر و اينستاگرام و اعمال محدوديت در دسترسي به منابع علمي و تحقيقاتي و خدمات مختلف كاربردي توسط شركت‏هاي آمريكايي به واسطه تحريم‏هاي آن كشور هستيم كه از مصاديق بارز سانسور، نقض جريان آزاد اطلاعات و نقض حقوق بشر است.
اين گونه رفتارها در شرايطي كه دولت آمريكا حق تشخيص و انتساب هرگونه تخلف و جرم در فضاي مجازي به كشورها، سازمان‌ها و نهادها و حتي نحوه و ميزان برخورد با موارد انتسابي را براي خود محفوظ مي‏داند، اختصاص به تقابل با جمهوري اسلامي ايران نداشته و فرهنگ، هويت، استقلال، اقتصاد و ارزش‌هاي همه ملت‌ها را تهديد مي‌كند.
رفتار اخير شبكه اجتماعي اينستاگرام در همراهي با اين اقدامات غيرمنطقي و فاقد ارزش بين‌المللي از سوي ديگر كشورها و مجامع جهاني، در تضاد با فلسفه فعاليت شبكه‌هاي اجتماعي، آزادي بيان و حقوق ملت‌هاست و لازم است نهادهاي مسؤول با توجه به جايگاه خود در حوزه ديپلماتيك و حقوق و روابط بين‌الملل، اقدامات حقوقي لازم براي طرح شكايت و پيگيري احقاق حقوق سلب شده از مردم عزيز كشور به عمل آورند.»
در ادامه اين اطلاعيه آمده است: مركز ملي فضاي مجازي از عموم مردم به‌ ويژه فرهيختگان، اصحاب رسانه و فرهنگ انتظار دارد در رابطه با تبيين اين‌گونه رفتارهاي غيراصولي و نابخردانه دولت آمريكا نقش فعالي داشته باشند. همانگونه كه بارها هم اعلام شده، نمي‌توان مقدرات يك جامعه در حوزه رسانه، آموزش، بهداشت و خدمات اقتصادي را بر روي سكوهاي بيگانه قرار داد. از اينرو، از همه فعالان اقتصادي و نهادهاي ذي‌ربط مؤكداً مي‌خواهيم كه راه‌اندازي و توسعه سكوهاي داخلي را وجهه همت خود قرار دهند.
شبس**علمي**١٢٠١**1504