عربستان 13 توافقنامه با عراق امضا كرد

تهران- ایرنا- «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق كه روز چهارشنبه در رأس یك هیات بلندپایه به عربستان سعودی سفر كرده است، با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در كاخ یمامه در ریاض دیدار كرد و دو كشور 13 توافقنامه امضا كردند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های سعودی، عبدالمهدی پس از دیدار با سلمان گفت كه وی تمایل دارد روابط دو كشور در تمامی زمینه ها تقویت شود و این گونه دیدارها در این سطح می تواند چشم انداز گسترده ای میان دو كشور باز كند.
عبدالمهدی اضافه كرد: سفرم به عربستان نشان دهنده رویكرد و تمایل دولت بغداد برای توسعه روابط همه جانبه با ریاض است.
نخست وزیر عراق افزود: انجام سفر رهبران میان دو كشور در این سطح، تحقق بخش آرزوهای دو ملت و برقرار كننده امنیت و ثبات برای تمامی ملت های منطقه است.
عبدالمهدی در رأس هیاتی هشتاد نفره از فعالان اقتصادی و شماری از وزیران عراقی امروز چهارشنبه وارد ریاض شد.
رسانه های عراقی، هیأت همراه عبدالمهدی را بزرگترین هیأت اعزامی عراق به ریاض در طول 16 سال گذشته بر شمرده اند.
وزیران نفت، دارایی، امور خارجه، برنامه ریزی و تجارت، آموزش عالی و تحقیقات علمی، كشاورزی، وزیر جوانان و ورزش، صنعت و معدن، برق و حمل نقل، عبدالمهدی را در این سفر همراهی می كنند.
علاوه بر این افراد، مشاور نخست وزیر در امور انرژی به علاوه مدیرانی از وزارتخانه های دفاع و كشور، همراه نخست وزیر عراق در عربستان حضور دارند.
طبق اعلام رسانه های عراقی و سعودی، عبدالمهدی در این سفر علاوه بر سلمان، با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار و گفت وگو خواهد كرد.
«قحطان الجنابی» سفیر عراق در ریاض در اظهاراتی گفته است كه در این سفر، توافقنامه هایی كه قرار است امضا شوند در هشت زمینه شامل تجارت و صنایع، انرژی، كشاورزی، آموزش و پرورش و حمل و نقل به علاوه امور سیاسی و هماهنگی های امنیتی و نظامی است.
پیش از عبدالمهدی، «برهم صالح» رییس جمهوری عراق 27 آبان ماه 97 و «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق 26 آذرماه 97 به عربستان سعودی سفر كرده و پیرامون گسترش روابط با سعودی ها بحث و گفت وگو كرده بودند.
روابط عراق و عربستان سعودی از دو سال قبل روند روبه رشدی در پیش گرفته و قرار است پس از سفر عبدالمهدی، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز به بغداد برود.
دراطلاعیه دفتر نخست وزیری عراق در خصوص توافق نامه 13 گانه با عربستان امده است: این اسناد شامل امضای یادداشت تفاهم رایزنی های سیاسی، قرارداد برنامه به رسمیت شناختن متقابل محصولات تولید شده دو كشور، امضای تشویق و حمایت از سرمایه گذاری، یادداشت تفاهم همكاری كشاورزی، صنعت و منابع زیرزمینی، نفت وگاز، انرژی برق، همكاری علمی و آموزشی میان وزارت آموزش عالی دو كشور، یادداشت تفاهم همكاری فرهنگی، همكاری فنی، بررسی به صرفه بودن اتصال شبكه برق دو كشور، همكاری دریایی و جابجایی مسافر و بار از راه های زمینی را شامل می شود.
شبس**9363**1859