شاهراه خلیج فارس-دریای سیاه؛ هدف سفر وزیر راه به بلغارستان

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی كه بزودی راهی بلغارستان می شود، شركت در كمیسیون مشترك 2 كشور و تهیه یك پروتكل برای شاهراه خلیج فارس-دریای سیاه را از مهمترین برنامه های خود برشمرد.

به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی گفت: هدف از سفر به بلغارستان شركت در كمیسیون مشترك 2 كشور است كه بعد از سه سال در آن بلغارستان برگزار می‌شود.
اسلامی ادامه داد: یكی از اهداف این كمیسیون پیگیری مصوبات و تصمیمات گذشته است. در واقع در این نشست عملكرد 2 كشور در حوزه مصوبات گذشته و موانع پیشبرد آنها بررسی و برای رفع آنها و شتاب دادن به روند توسعه همكاری‌ها تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.
وی افزود: هدف دیگر این كمیسیون ایجاد سرفصل‌های جدید و توافقات برای توسعه همكاری‌هاست كه در قالب امضا و مبادله چند موافقت‌نامه بین وزارتخانه‌های مختلف و دستگاه‌های پیگیری خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی كه مسئولیت برگزاری كمیسیون مشترك همكاری‌های اقتصادی ایران و بلغارستان را بر عهده دارد، یادآوری كرد: كمیسیون مشترك‌ هماهنگ‌كننده، تسهیل كننده و تسریع كننده پیشبرد برنامه همكاری ها به شمار می رود و توافق های میان 2 كشور را دبیرخانه دائمی در كمیسیون مشترك دنبال می كند.
اسلامی تصریح كرد: تهیه یك پروتكل برای شاهراه ترانزیت خلیج فارس-دریای سیاه كه بلغارستان نیز در آن عضویت دارد، در دست است.
«این پروتكل كمك می‌كند خاور دور، اقیانوس هند و آسیای میانه به اروپا و منطقه دریای سیاه متصل شود».
وی افزود: این مساله به توسعه همكاری‌های اقتصادی كمك می‌كند، زیرا ترانزیت، شاهراه سرعت بخشیدن به همكاری های اقتصادی است.
به گزارش ایرنا، راهگذر خلیج‌فارس - دریای سیاه كه به‌عنوان شاهراه اتصال حوزه خلیج‌فارس به دریای سیاه و كشورهای اروپایی تعریف شده است و امكان جابجایی بار بین كشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اقیانوس هند را از طریق ایران به كشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان، دریای سیاه، اوكراین، لهستان و سایر كشورهای اروپایی فراهم می‌آورد.
جابجایی بار از اروپا به ایران و تبادل كالا بین كشورهای عضو از دیگر اهداف راه اندازی این راهگذر است.
این راهگذر جاده‌ای- ریلی چندی قبل سند ابتدایی خود را نهایی كرد. جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بلغارستان از اعضای این راهگذرند.

اقتصام*3061*1961*