۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۳
کد خبر: 83282737
۰ نفر
راه 30 روستای خوزستان بازگشایی شد

اهواز - ایرنا - مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت: جاده دسترسی به 30 روستای خوزستان با فروكش كردن آب در 14 مسیر روستایی بازگشایی شد.

غلامعباس بهرامی نیا روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این روستاها در بخش های شعیبیه شوشتر و آهودشت شوش هستند كه راه ارتباطی آنها با جریان سیلاب مسدود شده بود.
به گفته وی با كاهش سطح آب، ماموران راهداری برای بازگشایی و ترمیم مسیرها وارد عمل می شوند تا در كوتاه ترین زمان ممكن جاده ها به زیر بار ترافیك بروند.

** خسارت 6 هزار و 40 میلیارد ریالی به بخش راه
وی ادامه داد: سیلاب به پل ها و آبراه های خوزستان خسارت سنگینی وارد كرده و برآورد اولیه نشان می دهد كه 6 هزار و 40 میلیارد ریال به جاده های این استان خسارت وارد شده است.
وی افزود: اعلام قطعی میزان خسارت ها به كاهش میزان آب جاری و مشخص شدن سطح آسفالت جاده ها بستگی دارد تا برآورد دقیق تری در این زمینه صورت بگیرد.
بهرامی نیا همچنین با اشاره به اینكه تعداد 300 ابنیه كه بیشتر پل ها هستند در سیلاب اخیر خوزستان دچار آسیب شده اند، گفت: با توجه به شدت بارندگی های سال 97 و سیلاب اخیر اما كمتر از 10 پل در جاده های خوزستان دچار تخریب شدند.

* خودروها به هیچ عنوان از جاده اهواز - آبادان تردد نكنند
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان همچنین در خصوص جاده اهواز- آبادان، بیان كرد: در این مسیر سطح آب به شكلی است كه امكان تردد ایمن برای خودروها وجود ندارد و از رانندگان و اهالی روستاهای مسیر درخواست می شود از جاده اهواز - خرمشهر تردد كنند.
وی افزود: با توجه به احتمال وقوع حادثه برای خودروها در این مسیر، بنابراین توجه به هشدارها ضروری است.
بهرامی نیا در خصوص تداوم انسداد جاده اهواز - آبادان ، گفت: بازگشایی این مسیر زمانی انجام می شود كه سطح آب كاهش پیدا كند و این امر ممكن است تا چند روز دیگر نیز ادامه داشته باشد.

* احتمال انسداد جاده دارخوین - شادگان
وی در خصوص وضعیت جاده شادگان گفت: حجم زیادی از آب به سمت شادگان و تالاب آن در حركت است و ممكن است مسیر دارخوین - شادگان نیز مسدود شود.
وی گفت: در صورت انسداد این جاده مسیر دورق - شادگان از مبدا آبادان و مسیر بندر امام، سه راهی خور دورق و شادگان از سمت اهواز به عنوان جاده های جایگزین تعیین می شوند.

* تردد در جاده اهواز - خرمشهر عادی است
بهرامی نیا به آبگرفتگی در حاشیه جاده اهواز - خرمشهر اشاره كرد و افزود: تاكنون پیشروی آب در این مسیر مشكلی را ایجاد نكرده و تلاش ها برای هدایت آب به شكلی است كه جاده دچار آسیب و یا آبگرفتگی نشود.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان ادامه داد: این جاده به عنوان مسیر جایگزین برای تردد خودروها از اهواز به آبادان تعیین شده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا سطح آب در حاشیه جاده آبادان به - سربندر این مسیر را تهدید نمی كند، گفت: آب با سطح جاده 2 متر فاصله دارد و به همین دلیل بعید می دانم كه مسیر دچار آبگرفتگی شود.
بر اساس این گزارش، جاده آبادان - اهواز برای چندمین بار در 10 روز گذشته از ظهر دوشنبه بر روی خودروها بسته شد و پس از آن برابر اعلام پلیس راه خوزستان جاده اهواز- خرمشهر به عنوان مسیر جایگزین تعیین شد.
همچنین روز گذشته یكی از پل های مسیر جاده اهواز - خرمشهر بعد از پادگان حمید به دلیل فشار ناشی از آب جاری در زیر آن تخریب شد كه پس از چند ساعت پل ترمیم و به زیر ترافیك رفت.
ستاد مدیریت بحران استان خسارت وارده ناشی از سیلاب اخیر به خوزستان را تاكنون 83 هزار و 497 میلیارد ریال اعلام كرده است.
این خسارات در حوزه های مختلف از جمله كشاورزی ( زراعی، باغی، دام و طیور، ساختمان و تاسیسات)، واحدهای مسكونی( بازسازی، تعمیری، لوازم خانگی معیشتی، تجاری)، ماشین آلات سبك و سنگین، عشایر، راه های ارتباطی، راه آهن، معابر شهری، آب شهری و روستایی، تاسیسات آب و فاضلاب، تاسیسات شبكه برق، تاسیسات زیربنایی گاز بوده است.
طغیان رودخانه های دز، كارون و كرخه و رهاسازی آب از سد كرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شده است.
خوزستان 18 هزار كیلومتر جاده ، 56 محور ارتباطی اصلی و فرعی و كمتر از یك هزار كیلومتر بزرگراه و آزادراه وجود دارد.
9931/ 6037