فعال سیاسی: پارلمان مصردرراستای اهداف آمریكا واسرائیل رای داد

لندن- ایرنا- دبیر روابط خارجی حزب آزادی و عدالت مصر معتقد است كه رأی پارلمان مصر درباره تغییر قانون اساسی و طولانی كردن دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی در راستای اهداف واشنگتن و تل‌آویو برای اشغال تمام سرزمین فلسطین است.

«محمد سودان» كه از سال 2013 به این‌سو در لندن به سر می‌برد روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: السیسی برای اجرای پروژه موسوم به معامله قرن از سوی آمریكا و رژیم صهیونیستی بر سر كار آمده است. هدف از این پروژه ایجاد یك سرزمین جدید برای فلسطین است كه در آن بخش‌هایی از صحرای سینا جدا شده و به غزه اضافه شود و در كرانه باختری نیز زمین‌هایی از اردن تفكیك‌ شده و فلسطینیان كرانه باختری به آنجا اخراج شوند.
وی افزود: عربستان سعودی و برخی دیگر از شیوخ حاشیه خلیج‌فارس از مشوقان این پروژه هستند و السیسی برای نشان دادن حسن نیت خود به‌ طرف صهیونیستی چند چاه گاز در منطقه دریایی مرزی با این رژیم را به آنان بخشیده است.
به گزارش ایرنا، پارلمان مصر برای فراهم شدن زمینه تمدید دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی ماده 140 قانون اساسی این كشور را اصلاح كرد. بر اساس طرح جدید پارلمان مصر با اصلاح قانون اساسی دوره ریاست جمهوری را از چهار سال به شش سال افزایش می‌یابد و همچنین به عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری این كشور این امكان داده می‌شود كه یك دوره دیگر نیز در انتخابات ریاست جمهوری شركت كند.
سودان گفت: 'السیسی می‌خواهد رئیس‌جمهوری مادام‌العمر باشد. او دوره جدیدی از دیكتاتوری را آغاز كرده و به فكر جانشینی یكی از پسرهای خود است.' به گفته وی، یكی از پسرهای السیسی در ارتش خدمت می‌كند و دیگری عضو ارشد نیروهای پلیس است و وی قصد دارد یكی از آن‌ها را پس از خودش به قدرت برساند.
وی در زمینهٔ تركیب نمایندگان پارلمان مصر، با بیان اینكه این افراد در اواخر سال 2014 میلادی انتخاب ‌شده‌اند، افزود: 'اكثر آنان توسط مردم انتخاب‌ نشده‌اند چون انتخابات تقلبی بود. حتی صندوق‌های رأی هم قلابی بود و هیچ صفی در مقابل حوزه‌های اخذ رأی دیده نشد.'
این فعال مصری تصریح كرد: 'مجلس فعلی یك مجلس نمایشی است و فقط دستورات السیسی را اجرا می‌كند. پارلمان مصر یك پارلمان واقعی نیست، بلكه تحت سلطه دیكتاتوری است و توسط اطلاعات ارتش تأسیس‌شده است.'
سودان، انتخابات ریاست جمهوری مصر كه السیسی را به قدرت رساند ساختگی و قلابی خواند و او را سیاستمداری در خدمت رژیم صهیونیستی و نه در خدمت مردم این كشور توصیف كرد.
وی گفت كه تنها خدمت السیسی به مردم مصر، ساخت زندان‌های هرچه بزرگ‌تر و سركوب فعالان سیاسی بوده است.
تحولات حاضر در حالی اتفاق می‌افتد كه هشت سال پیش و در ادامه آنچه بهار عربی نامیده شد، با كنار رفتن «حسنی مبارك» از قدرت و بر سركار آمدن «محمد مرسی» امیدهایی برای تحول به‌سوی دموكراسی در مصر دیده می‌شد.
محمد سودان در مورد آخرین وضعیت رئیس‌جمهوری سابق مصر، محمد مرسی گفت: 'كسی نمی‌داند چه بر سر او آمده است. بعد از رفتن به زندان از او خبری نیست. فقط قاضی پرونده تنها كسی است كه می‌تواند صدای او را بشنود و كسی نمی‌تواند با او ملاقات كند.'
وی با اشاره به قطع خدمات درمانی و اجازه ملاقات با محمد مرسی گفت: آخرین ملاقات با وی در اوت سال 2018 میلادی بوده كه آن‌ نیز بسیار كوتاه بوده است.
دوره ریاست جمهوری السیسی سال 2022 به پایان می‌رسد اما با ایجاد اصلاحات جدید، وی می‌تواند تا 2034 در قدرت بماند. شماری از فعالان مصری ضمن مخالفت با این اصلاحات، اقدامات قضایی لازم را برای مقابله با آن آغاز كردند.
شبس**اروپام**هـ ن**1859