۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
کد خبر 83282657
۰ نفر
سفر ظريف و تدبير تنش زداي ايران

تهران-ايرنا- سفر دوره اي محمد جواد ظريف به دمشق و آنكارا و ديدار و رايزني با مقامات سوريه و تركيه، از آغاز دوران تازه اي در روابط ايران با كشورهاي همسايه خبر مي دهد. دوراني كه آمريكا در پي تحريكات تنش آلود و ايران به دنبال تدابير تنش زدا در منطقه است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا؛محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه، صبح سه شنبه 27 فروردين تهران را به مقصد دمشق ترك كرد تا به دعوت بشار اسد رييس جمهوري سوريه در اين كشور حضور يابد. وزير امور خارجه امروز چهارشنبه هم در ادامه ديدارهاي منطقه اي خود به تركيه رفت و با مقامات تركيه رايزني كرد.
سفر به سوريه پس از ديدار اسفندماه بشار اسد از ايران و در راستاي تكميل نقش جمهوري اسلامي در فرآيند صلح و بازسازي سوريه انجام شد. سفري كه استقبال و بدرقه صميمانه و خارج از عرف ديپلماتيك مرسوم رييس جمهوري سوريه از محمدجواد ظريف نشان دهنده ميزان موفقيت آن است.
آينده سوريه، اقدامات نابخردانه آمريكا در منطقه و حمايت غيرقابل توجيه دونالد ترامپ از رژيم صهيونيستي از محورهاي آشكار و نهان گفت و گوهاي روز گذشته ظريف و اسد بوده است.
آنكارا، ديگر پايتخت منطقه هم امروز شاهد گفت و گوي وزراي امور خارجه ايران و تركيه است و با توجه به مقصد نخست ظريف در اين سفر دوره اي، آينده سوريه محور مهم گفت و گوهاي مقامات بوده است. زياده خواهي هاي آمريكا و سياستهاي يكجانبه اين كشور موضوع ديگري بود كه در مذاكرات امروز وزير امور خارجه در آنكارا به آن پرداخته شد.
گذشته از اين ها تبادلات تجاري و اقتصادي هم با توجه به ماموريت جديد وزارت خارجه در گسترش ديپلماسي اقتصادي حائز اهميت است كما اينكه تركيه از شركاي مهم تجاري ايران است و دو كشور دستيابي به 30 ميليارد دلار مراودات تجاري را پيش بيني كرده اند.

** از سوريه تا شمال افريقا
انتقال سفارت آمريكا به قدس اشغالي، آغازگر دومينوي رسميت بخشي به اشغالگري رژيم اسرائيل بود كه اعلام حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان اشغالي آن را كامل كرد. سرزمين هايي كه متعلق به سوريه است و اين تعلق را حتي شركاي سياسي آمريكا هم مي دانند و به همين دليل است كه از تصميمات خارج از عرف ترامپ دستكم درباره اين موضوع حمايت نمي كنند.
از ديگر سو تحليلگران از نزديكي ارائه و اجراي طرح موسوم به معامله قرني سخن مي گويند كه رييس جمهوري آمريكا بر آن مانور زيادي داده است. معامله اي كه به نظر مي رسد با توجه به مقدمات آن كه در بالا اشاره شد، حقوق حقه مردم فلسطين را ناديده گرفته و براي منطقه تنش هاي تازه اي به وجود خواهد آورد.
گمانه زني ها درباره معامله قرن از عدم حق استقلال فلسطين به عنوان كشوري مستقل حكايت دارند؛ هرچند جزييات و كيفيت خاصي از آن هنوز مشخص نيست اما منابع خبري علني شدن آن را پس از ماه مبارك رمضان خبر مي دهند.
تحولات شمال آفريقا هم با توجه به اثرگذاري هميشگي اين منطقه بر خاورميانه در برهه كنوني مي تواند حائز اهميت باشد. با سقوط نسل باقيمانده رهبران قرن گذشته، عرصه براي نفوذ و اثرگذاري ديگر كشورها گشوده خواهد شد و با توجه به رقابت هاي موجود در اين عرصه، كشورهاي جبهه مقاومت بايد درباره اثرگذاري اين تحولات به نتيجه مشخصي دست يابند.
ايران هراسي هاي آمريكا هم برخي حاشيه نشين هاي خليج فارس را به توهمات بلندپروازانه اي واداشته و برخي سران اين كشورها در تكاپوي تاسيس سازماني با عنوان ناتوي عربي هستند، هرچند ايجاد چنين سازماني با توجه به اختلافات دروني اعراب چندان محتمل به نظر نمي رسد اما توطئه هاي پشت پرده عليه ايران و متحدانش، بايد مورد رصد و بررسي قرار گيرد.
تحولات يمن و ناكامي هاي گسترده ائتلاف عربي در اين كشور هم به طور قطع مزيد بر علت دشمني ها عليه ايران خواهد بود.
ديدار و رايزني تيم ديپلماسي ايران با متحدان خود در داخل و خارج مرزها، مي تواند در مسير تنش زدايي از تنش هاي اشاره شده، ايران را از آسيب هاي ناشي از اقدامات آمريكا مصون نگه دارد.

**تحرك جديد به ابتكار آستانه
مذاكرات آستانه، بحران ادلب و آينده همكاري تهران و دمشق در بازسازي سوريه محورهايي است كه ظريف در دستور كار خود در ديدار از دمشق داشت. وزير امور خارجه در آغاز سفر به سوريه علي اصغر خاجي از ديپلماتهاي قديمي را به عوان مذاكره كننده ايران در مذاكراـ استانه معرفي كرد. رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان ديروز همچنين دمشق درباره نگراني خود از شرايط ادلب و راهكار آن در مذاكرات آستانه گفت: «گروه النصره و تهديدي كه اينها براي مردم ادلب و مردم مناطق اطراف بويژه حلب دارند، تهديد جدي است و همه ما در گروه‌ آستانه موظفيم در اين زمينه اين كار را با جديت دنبال كنيم و در سفر به تركيه حتماً در اين زمينه صحبت خواهم كرد.»
علاوه بر اين نقش ايران در بازسازي سوريه پس از جنگ، به ويژه با بحران آفريني هاي رژيم صهيونيستي در اين كشور ابعاد تازه اي يافته است. سوريه از منظر اقتصادي مي تواند براي ايران بازار بكر و ظرفيت سرمايه گذاري گسترده اي باشد اما اين مهم زماني محقق خواهد شد كه رژيم اشغالگر قدس در پي تنش زايي با ايران نباشد و قدرت مركزي سوريه هم توان مقابله با دست درازي هاي اين رژيم را داشته باشد.
تداوم همكاري جبهه مقاومت در برابر گروه هاي تروريستي هم از ديگر جنبه هايي است كه سوريه و سفر به اين كشور را براي ايران مهم مي كند. جبهه اي كه در مبارزه با داعش موفقيت قابل توجهي يافت اكنون با اقدام آمريكا نام يكي از اركان اصلي آن يعني سپاه پاسداران در فهرست تروريستي و البته سليقه اي آمر يكا قرار گرفته است.
ظريف و اسد براي حراست از دستاوردهاي اين جبهه و آينده آن به طور قطع بايد تدابير تازه اي بيانديشند.
در سفر به تركيه هم گرچه بعد ديپلماتيك و سياسي آن حائز اهميت است اما افزايش سطح تعاملات تجاري مي تواند در اين سفر مهم قلمداد شود. به ويژه آنكه تركيه در پروسه مبارزه ايران با تحريم هاي آمريكا نقش قابل توجهي ايفا مي كند. تنش هاي ناتمام آمريكا و تركيه بر سر موارد مختلف هم مي تواند نقطه مشتركي براي مقابله با زياده خواهي ها باشد.

**پيام هاي سفر ظريف
ظريف در سفر دو روزه به سوريه و تركيه تلاش كرد تا در مرحله نخست مبلغ اين پيام باشد كه انزواي ايران به ويژه در خاورميانه، گرچه در صدر اهداف ترامپ و هم پيمانان منطقه اي او قرار دارد اما تا زماني كه ايران دو پروژه تنش زدايي با همسايگان و تقويت جبهه مقاومت را باهم پيش مي برد، نتيجه اي عايد آمريكا و رژيم صهيونيستي نخواهد شد. با توجه به دو مقصد انتخابي ظريف مي توان به كاهش تبعات تحريم ها با همكاري دو كشور سوريه و تركيه اميدوار بود.
پيام تنش زداي ايران به كشورهاي منطقه در تضاد با نشانه هاي تنش زاي آمريكا، اعتماد اين كشورها به آمريكا را با اما و اگرهايي روبرو خواهد كرد و اين پيام مهم و دستاورد سفر ظريف به دو كشور تركيه و سوريه است.
‌سيام**9402**2021**