۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۴
کد خبر: 83282640
۰ نفر
سیل مهربانی از « برات» به سیل زدگان می رسد

بیرجند - ایرنا - « برات» یكی از رسم های دیرینه در خراسان جنوبی برای پاسداشت یاد اموات است كه روز 14 شعبان با پخش نذوراتی در آرامستان ها اجرا می شود و امسال پیشنهاد شده كه بخشی از هزینه های این روز برای سیل زدگان اختصاص یابد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط پیش آمده برای برخی از استان های سیل زده كشور به دنبال این بودیم كه مردم احساس مسئولیت بیشتری برای كمك به سیل زدگان كنند.
موسی جوینده با اعلام آمادگی ستاد بازسازی عتبات برای جمع آوری كمك های مردمی و اهدا به سیل زدگان اظهار داشت: با توجه به نزدیك شدن روز برات امسال پیشنهاد داده ایم كه شهروندان حداقل بخشی از هزینه هایی كه در این روز صرف تهیه نذورات برای اموات می كنند را به كمك سیل زدگان اختصاص دهند.
وی ادامه داد: دستگاه های مختلفی از جمله هلال احمر، كمیته امداد و غیر متولی جمع آوری كمك های مردمی هستند كه ستاد عتبات عالیات نیز در كنار این نهادها جمع آوری كمك های مردمی را به عهده دارد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی با اشاره به اعلام آمادگی 19 موكب از این استان برای كمك به سیل زدگان گفت: تاكنون براساس نیازهایی كه اعلام شده 2 موكب از خراسان جنوبی برای استقراردر مناطق سیل زدگان اعزام شده اند.
وی رسیدگی به وضع سیل زدگان را از اولویت های فعلی عنوان كرد و افزود: 2 دستگاه كامیون نان خشك نیز به مناطق سیل زده ارسال شده و كمك های نقدی نیز در حال جمع آوری است.
جوینده با اشاره به سنت برات در استان و نذورات زیاد مردم در این روز، بیان كرد: تلاش داریم بتوانیم با همراهی مردم، این سنت دیرینه را تبدیل به سیل مهربانی برای عزیزانمان در مناطق سیل زده كرده و نذورات خود را به كار ماندگارتری تبدیل كنیم.
وی گفت: بدون شك خیرات و بركات این كار به روح اموات می رسد و باقیات و صالحات بسیاری دارد كه اجر آن چندین برابر خواهد بود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی با اشاره به اینكه طبق پیش بینی ها مبلغی حدود چهار میلیارد تومان در روز برات توسط مردم صرف خرید شیرینی و میوه و غیره می شود، تصریح كرد: اگر بتوان بخشی از این مبلغ، حتی یك میلیارد آن را به سیل زدگان برسانیم منشا بركات زیادی شده و افراد زیادی از آن نفع می برند.
وی با بیان اینكه تاكنون گروه های مردمی بسیاری از این كار استقبال كرده اند ادامه داد: در تماس هایی كه با مناطق سیل زده داشتیم لوازم بهداشتی، برنج، گوشت و غیره از جمله نیازهای فوری است كه امیدواریم با كمك مردم بتوانیم این اقلام را تامین كنیم.
9893 * 6054