كشف گوشت فاسد و تعطيلي واحدهاي صنفي متخلف در آستارا و تالش

آستارا - ايرنا - 200 كيلوگرم فرآورده خام دامي فاسد در آستارا كشف و ضبط شد و ماموران بهداشت تالش 12 واحد صنفي متخلف را تعطيل كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا حبيب بني رستم رئيس شبكه دامپزشكي بندر آستارا روز چهارشنبه در حاشيه امحاء گوشت فاسد در شبكه دامپزشكي آستارا گفت: اين گوشت ها در روزهاي گذشته از 15 مركز عرضه فرآورده خام دامي و غذاخوري بين راهي كشف شد و شبكه دامپزشكي علاوه بر گشت مستقل، با اداره هاي شبكه بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، شيلات، تعزيرات حكومتي و اتاق اصناف گشت هاي مشترك اجرا مي كند.
وي اضافه كرد: مواد غذايي غيربهداشتي، موجب بيماري هاي مسري از قبيل آنفلوانزا و عفونت دستگاه گوارشي مي شود و فروش مرغ و اردك محلي زنده و پركنده غير بهداشتي ممنوع است.
بني رستم بيان كرد: از اول تا 20 فروردين هفت هزار و 500 راس گوسفند و بز در روستاها عليه تب برفكي واكسينه شدند و كانون بيماري مشاهده نشد.
رئيس شبكه دامپزشكي آستارا يادآور شد: مهمترين راه انتشار تب برفكي، انتقال مستقيم از طريق تماس دام آلوده با دام حساس است و تب، آب ريزش دهان، بي اشتهايي و لنگيدن از علايم آن در گاو و گوسفند است.
بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان قرار دارد و دامداران اين شهرستان، 18 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 16 هزار راس گوسفند و بز را نگهداري مي كنند.

**ماموران بهداشت تالش 12 واحد صنفي متخلف را تعطيل كردند
مدير شبكه بهداشت و درمان تالش از تعطيلي 11 واحد نانوايي به علت استفاده از جوش شيرين و يك واحد شيريني پزي به دليل تخلف بهداشتي در فروردين ماه جاري خبر داد.
حسين نعمتي عصر چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: جوش شيرين براي سلامتي مضر است و در ماه جاري، 38 واحد صنفي به علت استفاده از آن يا تخلف بهداشتي شناسايي و به مراجع قضايي تالش معرفي و 82 كيلوگرم گوشت فاسد از بازار كشف و امحاء شد.
وي افزود: در راستاي تامين سلامت غذاي مردم، دو هزار و 150 بار از مراكز تهيه و توزيع غذا و 371 بار از اقامتگاه هاي عمومي بازديد و آب آشاميدني، بيش از دو هزار و 400 بار و استخر شنا 22 دفعه كلرسنجي شد.
نعمتي ادامه داد: هفت شكايت مردمي از تخلفات بهداشتي كسبه و بازار از طريق سامانه رايگان 190 وزارتخانه متبوع دريافت شده و 62 بار نيز شهروندان و گردشگران براي شكايت به ماموران بهداشت يا شبكه بهداشت و درمان تالش مراجعه كرده اند.
شهرستان گردشگرپذير تالش با 200 هزار نفر جمعيت در 110 كيلومتري غرب مركز استان گيلان قرار دارد.
7106 / 7124 /7105/ 2007