اخطار فرماندار آستارا به اعضاي سهل انگار انجمن كتابخانه ها

آستارا - ايرنا - فرماندار آستارا به دستگاه هاي عضو انجمن كتابخانه هاي اين شهرستان به علت حضور نيافتن بموقع در جلسات و عمل نكردن به مصوبات آن اخطار داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا حسن رستم زاد روز چهارشنبه در جلسه انجمن كتابخانه ها در فرمانداري آستارا گفت: آخرين جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي آستارا در اسفندماه سال گذشته 10 مصوبه مفيد داشته اما هيچ كدام آنها عملياتي نشده و اعضاي خاطي پاسخگو باشند.
وي افزود: اين شهرستان با پيشينه فرهنگي غني به عنوان شهر كتاب شناخته مي شود و سهل انگاري مسئولان عضو انجمن كتابخانه ها در جامه عمل پوشاندن به مصوبات آن، غير قابل چشم پوشي است.
وي اظهار كرد: سرانه مطالعه در هر كشور جزو شاخص هاي توسعه محسوب مي شود و دستگاه هاي متولي بايد بستر فضاي مطالعه را فراهم كنند.
رستم زاد بيان كرد: شهرداري ها طبق قانون، نيم درصد درآمد خود را ظرف دو هفته به حساب كتابخانه هاي عمومي آستارا واريز و گزارش آن را به فرمانداري اعلام كنند و ايجاد فضاي سبز و شاداب سازي محيط كتابخانه ها را جدي بگيرند.
رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي آستارا هم گفت: سال گذشته شهرداري آستارا 210 ميليون و شهرداري لوندويل 10 ميليون ريال از نيم درصد درآمد خود را به حساب انجمن كتابخانه ها واريز كردند.
آرزو عباس زاده افزود: ميزان بدهي شهرداري ها به كتابخانه ها دو ميليارد و 65 ميليون ريال است و از سال 84، نيم درصد درآمد شهرداري ها به حساب انجمن كتابخانه هاي عمومي آستارا واريز و در پيشبرد برنامه هاي فرهنگي، هنري و امور عمراني و جاري كتابخانه ها هزينه مي شود.
وي بيان كرد: ساخت كتابخانه در روستاهاي عنبران، خشكه دهنه و باغچه سرا در دستور كار است و در صورت اختصاص زمين و تامين اعتبار عملياتي خواهد شد و ايجاد كتابخانه به افزايش سرانه فضاي مطالعه آستارا كمك خواهد كرد.
چهار باب كتابخانه آستارا 45 هزار جلد كتاب و دو هزار نفر عضو دارد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و مرز جمهوري آذربايجان واقع است.
7105 / 7124/2007