۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۲
کد خبر: 83282580
۰ نفر
ترك سیگار با رایحه خوش

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه پیتزبورگ در آمریكا دریافتند با استفاده از یك رایحه دلپذیر می‌توان اعتیاد به تنباكو را ترك كرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، در این تحقیق 232 داوطلب 18 تا 55 ساله شركت كردند كه برای ترك سیگار اقدام نكرده و از روش‌های جایگزینی نیكوتین مانند آدامس نیكوتین نیز استفاده نكرده‌اند. محققان با انجام مجموعه‌ای از آزمایشات دریافتند پس از بو كردن رایحه‌های خوشایند، مانند رایحه شكلات، سیب، نعناع تند، لیمو یا وانیل تمایل این افراد برای مصرف سیگار كاهش می‌یابد.
به اعتقاد محققان، ممكن است رایحه‌های خوشایند با منحرف كردن افكار سیگاری‌ها از نیكوتین به خاطرات خوشایند قبلی،‌ موجب كاهش تمایل این افراد به مصرف نیكوتین شود. برای مثال بوی نعناع تند برای برخی از افراد سیگاری خاطرات گذراندن تعطیلات كریسمس را در دوران كودكی، در منزل پدربزرگ آن‌ها تداعی كرد.
با وجود این كه آمار سیگاری‌های كشور آمریكا در طول 50 سال گذشته روبه كاهش بوده است، بر اساس آمار مركز كنترل و جلوگیری از بیماری‌ها، در حال حاضر 40 میلیون نفر در این كشور به سیگار اعتیاد دارند. این در حالی است كه حدود نیمی از این افراد در سال گذشته برای ترك سیگار اقدام كردند و نیمی از این افراد ظرف دو هفته مجددا استعمال دخانیات را از سر گرفتند.
به گفته محققان استفاده از رایحه خوش می‌تواند راهكار جایگزینی برای روش‌های فعلی ترك اعتیاد به تنباكو باشد، اما برای ارزیابی كارآیی این شیوه انجام تحقیقات بیشتر ضروری است.
گزارش كامل این تحقیقات درنشریه Abnormal Psychology منتشر شده است.
علمی**9259**1485