ابهام در به نتیجه رسیدن نشست آتی صلح افغانستان در دوحه

تهران- ایرنا- دولت افغانستان 250 نفر را برای مذاكره با طالبان به دوحه می فرستد؛ موضوعی كه به گفته تحلیلگران، این تعداد زیاد نمایندگان مانع از ارائه نظری واحد در مورد صلح و بی نتیجه ماندن مذاكرات خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، طالبان در واكنش به تصمیم دولت افغانستان اعلام كرده كه این تعداد زیاد نماینده برای حضور در این نشست، بسیار زیاد است و برگزار كنندگان، چنین تعدادی را نخواهند پذیرفت.
طالبان با اشاره‌ به مكان برگزاری نشست، اعلام كردند: «تهیه كنندگان فهرست در كابل باید درك كنند كه این، یك كنفرانس منظم و برنامه ‌‌ریزی شده در یك كشور دوردست خلیجی است؛ نه مراسم عروسی یا مهمانی در یك تالار كابل.»
آنها همچنین گفته اند كه در این نشست، با هیچ فردی كه به نمایندگی از دولت وحدت ملی شركت كرده باشد دیدار نخواهند كرد.
به گفته تحلیلگران، حالا این سؤال پیش می آید كه آیا حضور این تعداد مذاكره كننده در نشست آتی صلح در قطر نتیجه‌ای خواهد داشت و به جنگ طولانی مدت این كشور خاتمه خواهد داد یا نه.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با ارسال یك پیام به رسانه‌ها گفته است؛ نمایندگان از همه اقشار جامعه برای حضور در این نشست تعیین شده اند.
وی افزود: دولت افغانستان فهرست شركت كنندگان نشست دوحه را، كه از طرف مقامات داخلی معرفی شده بودند و در آن از تمام اقشار جامعه حضور دارند، امروز نهایی كرد.
در این فهرست 250 نفری، نمایندگان احزاب سیاسی، رهبران جهادی، خانواده‌های قربانیان، شورای عالی صلح، دانشمندان، نمایندگان مجلس، شهروندان عادی، زنان، جوانان، روزنامه‌ نگاران، مسؤولان حكومتی و بزرگان قومی حضور دارند.
نشست دوحه، كه از آن به عنوان نشست 'بین الافغانی' نیز نام برده می‌شود، در حالی برگزار می شود كه پیش از این هیأتی از نمایندگان آمریكا به مدت پنج روز با طالبان گفت وگو كرده بودند.
«زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریكا در امور افغانستان پیش از این به رسانه ها گفته بود؛ انتظار می‌رود امسال سال صلح باشد و وقت آن رسیده كه جنگ در این كشور به پایان برسد.
طالبان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند كه برای نخستین بار، زنان نیز در میان هیأت مذاكره كننده آنها هستند و در نشست دوحه با هیأت مذاكره كننده آمریكا و نمایندگان افغان در مورد آینده افغانستان بحث می‌كنند.
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته است كه در نشست دوحه، زنان نیز عضو هیأت طالبان هستند. اما سپس مجاهد در صفحه توییتر خود نوشت كه صحبتهای او نادرست برداشت شده و قرار نیست در نشست قطر، زنان در هیأت مذاكره كننده طالبان باشند.
برخی كارشناسان بر این باورند كه طولانی بودن فهرستی كه حكومت افغانستان منتشر كرده، موجب بی‌ نتیجه بودن این نشست خواهد شد.
به نظر این كارشناسان، افراد این فهرست، نمایندگان گروه ها و طبقه‌های مختلف جامعه هستند كه دیدگاه های گوناگون دارند و هرگز نمی‌توانند نظری واحد ارائه كنند و در مذاكرات به نتیجه ‌ای برسند؛ بنابر این دست خالی باز خواهند گشت.
ایالات متحده آمریكا سعی دارد طالبان را برای گفت وگو با دولت افغانستان بر سر میز مذاكره آورد؛ طالبان، دولت كابل را دست نشانده غرب می داند و تاكنون از گفت وگوی مستقیم با آن ها خودداری كرده‌اند.
آساق**9470**1663