۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
کد خبر 83282489
۰ نفر
ارتش مظهر اقتدار و آمادگي

تهران- ايرنا- ارتش جمهوري اسلامي ايران كه به عنوان يكي از مظاهر اقتدار و پايداري كشور شناخته مي شود، امروز قدرتمند تر از گذشته براي دفاع از كشور آماده است و روياي دشمنان را براي تجاوز به خاك ميهن به كابوسي تلخ بدل ساخت.

امنيت از مهم ترين نيازهاي فطري و ضروري انسان به شمار مي رود كه با زندگي او پيوندي ناگسستني دارد. امنيت نظامي به معناي داشتن قدرت دفاعي براي پاسداري و دفاع مردم يك كشور از سرزمين و شهروندان خود است كه به وسيله نيروي نظامي و ابزار دفاعي امكان پذير مي شود و در صورت نداشتن اين توان، امنيت مورد نظر هرگز تحقق نخواهد نيافت، بنابراين انسان از ديرباز به جمع آوري امكانات نظامي و تشكيل گروه هاي نظامي اقدام كرده است.
ايرانيان از دوره مادها براي رويارويي با آشوري ها، ارتش متشكل از سواره نظام و پياده نظام تشكيل دادند و سپس در زمان هخامنشي، اين نيروها شكل و انسجام بهتري يافتند و بر تعداد آنها افزوده و به رسته هاي پياده، سواره، مهندسان، نفت اندازان، كارگزاران و سربازان جاويد تقسيم شدند. ساسانيان پادگان هايي به صورت دايمي ايجاد كردند و با روي كار آمدن صفويان رسته هاي سواره نظام، پياده نظام، توپچيلر(توپخانه) و نسقچيلر(راهدار وراهبان سپاهيان) در ارتش به وجود آمد.
ارتش ايران پس از مرگ نادرشاه افشار دچار از هم گسيختگي شد كه اين روند تا حكومت آقامحمدخان قاجار نيز ادامه داشت. اميركبير بار ديگر با احياي نيروي نظامي در ايران، آن را به قشون هاي جنوب ايران، ديويزيون قزاق، بريگارد مركزي، نظام ايالات و ولايات، قواي داوطلب شرقي، ژاندارمري، امنيه و قواي مشابه، پليس منظم، پليس ايالات و ولايات تقسيم كرد.
در دوره پهلوي درجه هاي نظامي تعيين و اعلام شد و به دليل بلندپروازي هاي محمدرضا پهلوي براي نفوذ در منطقه، هزينه هاي سرسام آوري صرف خريد تجهيزات و جنگ افزارهاي مختلف از كشورهاي گوناگون شد.
با شروع نهضت اسلامي به رهبري امام خميني، به غير از فرماندهان عالي رتبه كه از سرسپردگان حكومت طاغوت بودند، نيروهاي مومن و متعهد ارتش به صف انقلابيان پيوستند و با لبيك به پيام پيرجماران و خودداري از تيراندازي به طرف مردم و سپس پيمان همافران نيروي هوايي با بنيانگذار انقلاب روند پيروزي نهضت اسلامي را سرعت بخشيدند.
امام خميني(ره) در 1358 خورشيدي به منظور پايان بخشيدن به توطئه دشمنان، مبني بر انحلال ارتش، 29فروردين را روز ارتش خواندند و در پيامي فرمودند: ملت شريف و مبارز ايران و فقهم الهه تعالي؛ با اهدا سلام و سپاس از مجاهدت خستگي ناپذير شما ملت شجاع كه اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پيروزي رسانديد و دست خيانتگران داخلي و خارجي را به خواست خداي بزرگ قطع كرديد؛ روز چهارشنبه 29 فروردين روز ارتش اعلام مي شود.
حضرت امام خميني (ره) در اين پيام اضافه كردند: ملت ايران موظفند از ارتش اسلامي استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان بنمايند. اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامي است و ملت شريف لازم است آن را به اين سمت رسماً بشناسند و پشتيباني خود را از آنان اعلام نمايند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان آن است جايز نيست. ما و شما و ارتش برادرانه بايد براي حفظ و امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدين خاتمه دهيم.
حضرت امام راحل تاكيد كردند: همه موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بكنند. توجه ننمودن به اين مسائل موجب ضعف ارتش اسلامي مي شود و نظام را از هم مي پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند با ارتش به طور محبت و برادري رفتار نمايند و از ديكتاتوري كه در رژيم طاغوت بود اجتناب كنند. ارتش اسلامي بايد با حفظ سلسله مراتب و نظام صحيح اسلامي و اطاعت كامل زيردست از مافوق و رعايت كامل مافوق از زيردست، اداره شود تخلف از اين امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود.
از آن زمان پس هرسال در سالروز صدور اين پيام تاريخي، ارتشيان در شهرهاي مختلف به رژه و نمايش قدرت نظامي و تجهيزاتي خود مي پردازند.
ارتش جمهوري اسلامي با رهايي از وابستگي به قدرت هاي بيگانه با پشتوانه توان و ظرفيت هاي داخلي به اقتدار و قدرت دفاعي لازم دست يافته و با تكيه بر آموزه ها و آرمان هاي انقلاب، نيرويي متعهد و كارآمد را آموزش داده است.
ارتشيان به همراه ديگر نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي در هشت سال جنگ تحميلي، همچون سدي استوار در برابر دشمن متجاوز صف آرايي كردند و حماسه هايي جاودان را رقم زدند و متجاوزان را تا پشت مرزهاي ميهن شان به عقب راندند.

**ارتش و دفاع مقدس
با وجود آن كه تمركز نيرو‌هاي ارتش در هفته‌ها و ماه‌هاي ابتدايي انقلاب به مبارزه با ضدانقلاب در مناطق مرزي معطوف بود، تجاوز ارتش بعث از سه محور به كشورمان، كار را براي نظاميان ايران اسلامي علي‌الخصوص نيرو‌هاي ارتش، دشوارتر از پيش كرد. در شرايط آشفته آن زمان كه بني‌صدر هم بر سر راه نظاميان، دست‌انداز‌هاي زيادي ايجاد مي‌كرد و به صحبت‌ها و خواسته‌هاي آنان بي‌اعتنا بود، نيروي زميني ارتش بلافاصله پس از تجاوز صدام به حريم خاكي كشورمان، با استقرار نيرو‌هاي خود در نزديكترين نقطه با دشمنان بعثي، نقش مهمي را در تثبيت دشمن و عدم پيشروي آن داشت. تكاوران نيروي دريايي ارتش در خرمشهر نيز با همكاري نيرو‌هاي مردمي توانستند 34 روز جلوي دشمن بعثي در خرمشهر را بگيرند و آن‌ها را متوقف كنند. 34 روز مقاومتي كه معادلات نبرد صدام با ايران اسلامي را بر هم زد. نيروي هوايي ارتش نيز با اجراي سريع و متبحرانه عمليات كمان 99 در فاصله يك روز از آغاز تهاجم ارتش بعثي به كشورمان (1 مهر 1359) توانست 8 پايگاه هوايي دشمن بعثي در نقاط مختلف خاك عراق را مورد اصابت قرار دهد و ضربه‌ي سنگين به ناوگان هوايي صدام وارد سازد.
پس از گذشت يك سال از تجاوز دشمنان بعثي و اشغال برخي شهر‌ها و روستا‌هاي خوزستان و ارتفاعات ايلام توسط صدام، عزل بني‌صدر و فرار او به خارج از كشور و همچنين بر عهده گرفتن مسئوليت فرماندهي كل قوا از سوي امام خميني (ره)، برگه نبرد در جبهه‌ها را به سود نيرو‌هاي ايران اسلامي برگرداند. برگزاري عمليات‌هاي مشترك سپاه و ارتش با عنوان‌هاي ثامن‌الائمه، طريق‌القدس، فتح‌المبين و بيت‌المقدس به فاصله 8 ماه (از مهر 1359 تا ارديبهشت 1361) عرصه نبرد را كاملا به نفع نيرو‌هاي ما تغيير داد.
تقديم 48 هزار شهيد از سوي ارتش در دفاع مقدس سندي بر حقانيت اين نيروي مخلص و جان‌فداي انقلاب اسلامي بود. نيرويي كه فرمان تاريخي امام خميني (ره) در سال 1358 آن را در خدمت انقلاب اسلامي نگه داشت.
دفاع مقدس در سال 1367 پايان يافت، اما فداكاري‌هاي ارتش براي انقلاب اسلامي همچنان تا امروز ادامه دارد. استقرار و تامين امنيت در نواحي مرزي ايران، مشاركت در اقدامات مستشاري جبهه مقاومت عليه تروريست‌هاي تكفيري، اقدامات مردم‌ياري و محروميت‌زدايي و همچنين خدمت‌رساني در هنگام وقوع حوادث و بلاياي طبيعي نظير زلزله و سيل، از جمله اقدامات برجسته ارتش در 31 سال سپري شده از پايان دفاع مقدس است.

**امدادرساني به سيل‌زدگان
در جريان سيل اخير كه چندين استان كشور را درگير كرد و متاسفانه موجب تحميل خسارات و تلفات بسياري شد، ارتش جمهوري اسلامي همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بسيجيان، با تمام وجود وارد ميدان شد و توانست هم در پيشگيري از تحميل خسارات بيشتر و هم در زمينه امدادرساني و خدمت‌رساني به سيل‌زدگان نقش بسيار موثري ايفا كند.
فرماندهان ارشد ارتش از همان ساعات اوليه وقوع سيل با حضور ميداني در مناطق آسيب‌ديده، اتاق‌هاي بحران را به سرعت تشكيل دادند و توانستند با يك اقدام جهادي مانع از بروز فجايع بزرگ‌تر شوند.
راه‌اندازي چندين بيمارستان صحرايي با امكانات و تجهيزات كامل و ويزيت و درمان رايگان مراجعه‌كنندگان، ساخت چندين پُل مواصلاتي در مدت زمان بسيار كوتاه، تخليه آب منازل مسكوني مردم و پاكسازي معابر و راه‌هاي اصلي و فرعي، از جمله اقدامات ارتش جمهوري اسلامي ايران در جريان سيل استان‌‎هاي گلستان، لرستان و خوزستان بود.

**اقتدار امروز
ارتش جمهوري اسلامي ايران امروز پر اقتدار تر از گذشته نه تنها در مرزهاي كشور بلكه در عمق آب هاي آزاد نيز با اقتدار از منافع جمهوري اسلامي ايران دفاع مي كند.
ارتشي كه پيش از پيروزي انقلاب اسلامي براي تهيه عمده تسليحات مورد نياز خود به كشورهاي غربي وابسته بود امروز تسليحات و تجهيزات مورد نياز خود را با وجود تحريم ها به صورت بومي توليد مي كند.
اين ارگان نظامي امروز علاوه بر دسترسي به تاتكتيك هاي جديد عملياتي به توانايي ساخت تسليحات پيشرفته اي همچون هواپيماهاي جنگنده، زير دريايي ها، ناوشكن ها، انواع رادارها، سامانه هاي موشكي، تسليحات زرهي و ضد زره و انواع تسليحات انفرادي دست يافته است و به صورت مداوم از فناوري هاي جديد خود رونمايي مي كند.

*ارتش بخشي از ملت است
فرمانده كل ارتش چندي پيش با بيان اين كه ارتش بخشي از ملت ايران و ركني مهم از نظام جمهوري اسلامي ايران است، گفت: با وجود همه سختي‌ها و مشكلات كارها خوب پيش رفته است اما اين پيشرفت‌ها شايد رضايت ما را به دنبال نداشته باشد چرا كه انتظار، آرزو و مطلوب ما ممكن است چيز ديگري بوده باشد، اما وقتي در يك معادله جنگي قرار بر نابودي بوده اما نه تنها اين خواسته باطل دشمنان محقق نشده بلكه در همين معادله رشد و پيشرفت داشته‌ايم و به همين دليل است كه تاكيد دارم ما در طول اين يكسال موفق بوده‌ايم.
امير سرلشكر سيد عبدالرحيم موسوي همچنين عنوان كرد: انقلاب اسلامي ايران تحت رهبري امام راحل عزيز و هدايت‌هاي حكيمانه خلف صالح ايشان امام خامنه‌اي عزيز (مدظله‌العالي) منشأ تحولات عظيم و تاريخ ساز در منطقه و جهان بوده است به نحوي كه با گذشت 40 سال از وقوع اين انقلاب، گفتمان منحصر به فرد انقلاب اسلامي كه مبتني بر اصول، مباني و ارزش‌هاي اسلام ناب محمدي(ص)، با شاخصه 'دفاع از مظلوم' و 'ستيز با ظالم' تبلور پيدا كرده و به يك حقيقت زنده، مستحكم و الهام‌بخش تبديل شده است كه گفتمان حق‌طلبانه، سلطه ستيز، عدالت محور، آزادي بخش و بيداري در برابر نظام استكبار و صهيونيسم بين‌الملل را رقم زده است.
فرمانده كل ارتش خاطرنشان كرد: دشمنان انقلاب اسلامي در شرايط خطير كنوني با عمليات رواني به دنبال انكار موفقيت هاي نظام و زير سوال بردن مباني انقلاب اسلامي و با كوچك نمايي دستآوردهاي بي نظير انقلاب اسلامي درصدد ايجاد بي اعتمادي و شكاف بين مردم و مسئولين هستند. اما تبعيت از ولايت فقيه، وحدت و حضور آگاهانه و به موقع مردم در صحنه‌هاي مختلف با همراهي نيروهاي مسلح جان بركف و مقتدر و نيز ترويج فرهنگ علوي و مهدوي، باور عاشورايي، بصيرت و هوشمندي ملت ايران در شناخت دشمن؛ موفقيت‌هاي فراواني را در محيط بين الملل فراهم ساخته به نحوي كه امروز هندسه قدرت در منطقه حساس و راهبردي غرب آسيا بدون نظر و حضور جمهوري اسلامي ايران هيچگونه معنايي پيدا نمي كند.
سرلشكر موسوي گفت: امروز و در شرايطي كه انقلاب اسلامي و ملت ايران با هوشمندي و هوشياري به سمت آرمان‌هاي متعالي خود پيش مي‌روند، جبهه دشمن همچنان مذبوحانه به دنبال تضعيف نظام اسلامي است اما زهي خيال باطل كه هوشمندي و هوشياري رهبر معظم انقلاب اسلامي و آحاد مردم و مسئولين به فضل الهي اين عرصه را هم به عرصه رسوايي و شكست دشمنان انقلاب و معاندين نظام تبديل خواهد كرد.
وي تصريح كرد: ما سربازان ولايتمدار ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام مي داريم هرگز اجازه نخواهيم داد دشمنان به حريم اين مرز و بوم نزديك شوند و با همدلي، همراهي و اتحاد و انسجام در نيروهاي مسلح؛ استقلال همه جانبه كشور را صيانت كرده و آماده دفاع در برابر هرگونه زياده خواهي دشمنان و كور كردن چشم طمع آنها هستيم.
سيام*9612** 1336