ابراز همبستگي سوري ها با برگزاري مراسم جشن روز ملي

دمشق- ايرنا- همزمان با روز 17 آوريل (28 فروردين) روز ملي سوريه مردم اين كشور با برگزاري مراسم جشن بارديگر بر هويت عربي - سوري خود و حمايت از نظام قانوني اين كشور در برابر توطئه هاي بيگانگان تاكيد كردند.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري سوريه (سانا)، هزاران نفر از اهالي بلندي هاي جولان سوريه در شهرك مجدل شمس امروز به مناسبت روز ملي اين كشور با برگزاري مراسم جشن به همين مناسبت تصميم اخير ترامپ درباره جولان اشغالي را نيز محكوم كردند.
اهالي جولان اشغالي در اين تجمع مردمي در حالي كه پرچم هاي سوريه و عكس هاي حافظ اسد رئيس جمهوري فقيد اين كشور و بشار اسد رئيس جمهوري سوريه را در دست داشتند،بر پايبندي خود به اصول ملي ، هويت عربي و ايستادگي در برابر اشغالگري هاي رژيم صهيونيستي تا آزادي كامل مناطق اشغالي سوريه تاكيد كردند.
شهرك عين التينه در استان قنيطره در جنوب سوريه نيز امروز شاهد برگزاري تجمعات مردمي براي اعلام همبستگي با اهالي بلندي هاي اشغالي جولان بود.
مردم اين شهرك نيز ضمن گراميداشت روز ملي سوريه بارديگر تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهوري امريكا در ارتباط با به رسميت شناختن حاكميت اسراييل بر بلندي هاي اشغالي جولان را محكوم كردند.
17 آوريل سالروز خروج نيروهاي استعمارگر فرانسه از سوريه به عنوان روز ملي در تقويم مناسبتي اين كشور نامگذاري شده است و به همين مناسبت برنامه هاي مختلفي در سراسر سوريه از سوي مردم و نهادهاي دولتي برگزار مي شود.
شماري از اهالي شهر البعث در استان قنيطره نيز امروز با برگزاري يك تجمع مردمي و مراسم جشن به مناسبت روز ملي سوريه و بر هويت عربي - سوري جولان اشغالي تاكيد كردند.
شماري از دانشجويان سوري مقيم مصر نيز امروز با برگزاري مراسمي روز ملي سوريه را گراميداشتند.
بعد از جنگ جهاني اول و بر اساس موافقت نامه سايكس - پيكو وزراي خارجه انگليس و فرانسه مناطق تحت نفوذ امپراتوري عثماني بين اين دو كشور تقسيم شد و فرانسه بر شامات مسلط گشت و سياست هاي استعماري خود را عليه مردم اين مناطق اعمال كرد.
'ژان لوئيس گورو' نويسنده و متخصص در زمينه سواركاري و نوه ژنرال 'هانري گورو' رهبر فرانسوي حمله استعماري عليه سوريه در اوايل قرن بيستم روز سه شنبه در سفر به دمشق از مردم اين كشور بابت اقدامات پدر بزرگ خود عذرخواهي كرد.
وي با حضور در آرامگاه 'سلطان الاطرش' يكي از رهبران استقلال سوريه در سال هاي 1925 تا 1927 ميلادي در برابر استعمار فرانسه، نسبت به وي اداي احترام كرد.
ژنرال گورو از فرماندهان ارتش فرانسه در اواخر جنگ جهاني اول و جنگ تركيه - فرانسه و اولين مستشار قيموميت فرانسه بر سوريه و لبنان بود.
خاورم*1436*1211