۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۴
کد خبر: 83282424
۰ نفر
شهرك گلخانه ای محصولات خشكباری احداث می شود

تهران - ایرنا - بزرگترین شهرك گلخانه ای با زنجیره ارزش، با هدف رشد، توسعه و رونق بخش های مختلف صنعت خشكبار كشور بین محدوده استان مركزی و تهران احداث می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این پروژه جامع ترین و مدرنترین طرح متمركز عرضه و فرآوری پسته و خشكبار ایران است كه در نوع خود بزرگترین پروژه منطقه غرب آسیا محسوب می شود و اجرای آن می تواند نقطه عطفی در راستای تحقق اهداف ارزشمند چشم انداز اقتصادی كشور باشد كه پس از سال ها مطالعه و تحقیقات و بهره مندی از مشاوران متخصص بدست آمده است.
این شهرك مدرن و دانش بنیان با مساحت 2 میلیون و 850 هزار مترمربع و با مجوز رسمی از شركت شهرك های كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی در محدوده استان مركزی، شهرستان زرندیه واقع در 75 كیلومتری تهران با رویكرد تولیدی، صادراتی احداث می شود كه با راه اندازی آن،؛ فرصت اشتغال بیش از 25 هزار نفر به صورت مستقیم فراهم خواهد شد.
واحد های چاپ و بسته بندی خشكبار، واحد های پوستگیری، بو دادن و پاستوریزه كردن خشكبار، واحد های درجه بندی، خلال و پودر كردن خشكبار، میوه و سبزیجات خشك، زرشك و عناب ،زعفران، چای و قهوه، انواع حبوبات، انواع ادویه جات و چاشنی، غلات، برنج، ذرت و گندم، پوره و كنسانتره میوه، شركت های دانش بنیان، نهاد های كشاورزی (كود، بذر، سم)، صنایع تبدیلی و جنبی،سردخانه و انبار، شركت های بازرگانی، انجمن ها و تشكل های وابسته مهمترین بخش های این شهرك است.
ایجاد قطب پسته و خشكبار ایران و تمركز در فرآوری، تولید و عرضه آن در بازارهای جهانی، ایجاد ارزش افزوده برای دیگر پروژه های منطقه، ایجاد اشتغال در استان و استان های همجوار پروژه، برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و فستیوال های بین المللی در زمینه معرفی و عرضه محصولات ایرانی برای نخستین بار در شهركی متمركز، رونق بازار كشاورزی پسته كاران و فراهم كردن زمینه ارتباط و تعامل بین كشاورزان و بازرگانان از دیگر اهداف راه اندازی این شهرك گلخانه ای است.
علاوه بر این، جمع آوری محصولات میوه وخشكبار و گیاهان معطر و دارویی، زعفران و ادویه جات از دشت مغان و ارس و شهرهای آذربایجان تا خراسان و یزد و كرمان، گیلان، مازندران، بم، شیراز و خوزستان و تمركز عرضه، تولید و رقابت در یك محدوده مشخص، حضور صنعتگران، بازرگانان و دیگر صنایع وابسته در یك محل، كوتاه شدن دست واسطه ها و دلالان و عرضه كالای مستقیم از جمله مزایای این پروژه ملی است.
كشورما با وجود این كه در منطقه نیمه خشك و خشك قرار دارد اما با دارا بودن منابع و ذخائر طبیعی و انسانی می تواند به قطب تولید و صادرات پسته و خشكبار و انواع فرآورده های میوه ای در منطقه باشد.
اقتصام**9186**9189