رنگ دماسنج بازار سهام تا اواسط اردیبهشت ماه سبز است

تهران- ایرنا- كارشناس بازار سرمایه گفت: افت شاخص در بازار امروز (چهارشنبه) به صورت موقتی است و دماسنج بازار سهام تا اواسط اردیبهشت ماه سبز رنگ و رو به مثبت خواهد بود.

«شهاب موسوی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، پیش بینی خود از وضعیت بازار سرمایه را اینگونه بیان كرد: تا چند روز آینده می توان در انتظار تعدیل معاملات در بازار سرمایه بود؛ به این معنا كه به دلیل ورود بازار سرمایه به سطوح پرریسك، فروشنده تمایل پیدا می كند تا بخشی از دارایی خود را نقد كند.
وی روند كنونی بازار را طبیعی اعلام كرد و گفت: اكنون هیچ سیگنالی مبنی بر پایان روند صعودی شاخص بورس وجود ندارد كه این موضوع می تواند منجر به توقف كوتاه مدت رشد شاخص به منظور اصلاح بازار باشد.
موسوی معتقد است كه توقف كوتاه مدت رشد شاخص بورس عاملی برای تغییر روند معاملات سهام و نیز دست به دست شدن سهام بین خریداران و فروشندگان محسوب می شود تا از این طریق خریداران تازه نفس وارد بازار شوند.

** تمركز سرمایه گذاران بر بازار سرمایه
این كارشناس بازار سرمایه حجم معاملات موجود در بازار را نشانگر تمركز سرمایه گذاران بر روی بازار سرمایه دانست و افزود: تاكنون نشانه ای از خروج سرمایه سرمایه گذران از بورس دیده نشده و از هفته آینده مجددا شاهد رشد شاخص بورس با سرعت آرامتری در بازار خواهیم بود.
موسوی وضیت معاملات در بازار سرمایه را از ابتدای فروردین ماه به مسابقات رالی تشبیه كرد و گفت: این روند هیچگاه پایدار نیست اما چیزی كه اكنون برای بازار پیش بینی می شود روند صعودی بازار با سرعت كم است.
وی افزود: حتی روزهایی را پیش رو خواهیم داشت كه مسیر بازار كاهشی می شود اما این روند نزولی چندان جدی و نابودكننده نیست.
این كارشناس بازار با اشاره به اینكه اكنون نمی توان صنعت خاصی را از نظر بازدهی به عنوان صنعت برتر معرفی كرد، اظهار داشت: از نظر ریسك معاملات گروه غذایی، دارویی، سیمان و پتروشیمی از ریسك كمتری نسبت به دیگر صنایع برخوردار هستند و بازدهی بازار در این روزها بر روی سهام كوچك تر است.
وی معتقد است، استراتژی كه برای سرمایه گذاران پیشنهاد می شود استراتژی شناسایی سود به صورت پله ای است.
موسوی با تاكید بر آنكه سرمایه گذاران بیش از توجه به بازدهی سهام، باید ریسك بازار را در نظر بگیرند، گفت: از نظر تكنیكالی، اعدادی را كه می توان برای شاخص پیش بینی كرد، عدد مابین 220 هزار واحد تا 270 هزار واحد است اما عدد 220 هزار واحد عدد معقول تری برای رشد بازار است.
اقتصام** 9206**9189