كاراكاس: آمریكا با پوشش انتقال كمك به دنبال مداخله نظامی درونزوئلا است

تهران - ایرنا - نماینده ونزوئلا در سازمان ملل ، از طرح آمریكا برای انتقال كمك های بشردوستانه و امدادی به عنوان پوششی برای زمینه چینی حمله نظامی در ونزوئلا انتقاد كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، 'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا چند روز پیش از دولت نیكلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا خواسته بود تا مرزهای این كشور را به سوی محموله های كمك های بشردوستانه بازكند و همچنین از قدرت كنار برود.
در همین حال 'خورخه والرو' نماینده ونزوئلا در سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت: ما هرگز اجازه نخواهیم داد كه تلاش ها برای زمینه چینی حمله نظامی از طریق پوشش محموله های كمك های بشردوستانه به ثمر بنشیند.
وی افزود: دولت كاراكاس هرگونه تلاش آمریكا برای استفاده از انتقال كمك به عنوان مكانیزمی برای مداخله در ونزوئلا را محكوم می كند.
این دیپلمات ارشد ونزوئلایی ضمن استقبال كاراكاس از كمك ها و حمایت های 'كشورهای دوست ونزوئلا' تاكید كرد كه پافشاری امریكا بر انتقال كمك به ونزوئلا اهداف دیگری داشته و بهانه ای برای مداخله خارجی در ونزوئلاست.
والرو ضمن رد وجود بحران انسانی در ونزوئلا، تحریم های گسترده آمریكا را عامل مشكلات اقتصادی ونزوئلا معرفی كرد.
وی افزود: این تحریم های آمریكا و جنگ اقتصادی واشنگتن علیه كاراكاس كه موجب ایجاد چالش های اقتصادی شده، یكی از عوامل اصلی فرار مردم از ونزوئلا بوده است.
نماینده ونزوئلا در سازمان ملل در ادامه ابراز امیدواری كرد كه میشله باشلت مسئول امور حقوق بشر سازمان ملل كه در مورد تاثیرات تحریم های آمریكا بر شهروندان ونزوئلایی ابراز نگرانی كرده بود، بزودی به ونزوئلا سفر كند.
ونزوئلا از روز 28 ژانویه (8 بهمن ماه) كه 'خوان گوایدو' رئیس مجلس ملی این كشور در خیابان های كاراكاس خود را رئیس جمهور قانونی خواند، دچار بحران داخلی و بین المللی شده است.
آمریكا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت این كشور به رسمیت شناخت و خواستار كناره گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
برخی كشورهای اروپایی و متحدان آمریكا در آمریكای جنوبی و شرق آسیا همگام با واشنگتن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
اروپام**9234** 1546