فرماندار تبريز: انباشت نخاله ها در مسيل ها خطر سيل را افزايش مي دهد

تبريز- ايرنا - فرماندار تبريز گفت: شهر تبريز با توجه به توپوگرافي و وضعيت جغرافيايي در صورت وقوع سيل، آسيب پذير و انباشت نخاله ها در مسيل هاي شهر در دهه هاي گذشته به طور بالقوه از نظر زمينه سازي براي جاري شدن سيل خطرناك است.

بهروز مهدوي روز چهارشنبه با حضور در دفتر خبرگزاري ايرنا مركز آذربايجان شرقي اظهار داشت: رهاسازي نخاله هاي ساختماني در حريم و بستر رودخانه ها كه ناشي از غفلت دستگاه هاي متولي است مي تواند خطرات و آسيب هاي سيل را تشديد كند.
وي با اشاره به بازگشايي بستر مهرانه رود تا روستاي هروي در جنوب شرق تبريز در سال جاري، گفت: در مورد ساخت و سازهاي غيرقانوني در حريم اين رودخانه هم بايد چاره اي اساسي انديشيده شود.
وي ادامه داد: البته تاكنون تعدادي از واحدهاي مسكوني احداثي در حريم رودخانه هروي تخريب و بقيه نيز به مراجع قضايي معرفي شده اند.
فرماندار تبريز بر ضرورت اطلاع رساني به مردم در مورد خطرات تجاوز به حريم بستر رودخانه ها تاكيد كرد و گفت: مكان هايي مخصوصي براي تخليه نخاله هاي ساختماني بايد در نظر گرفته شود تا شاهد انباشت نخاله در بستر رودخانه ها نباشيم.
وي با بيان اينكه نخاله قدرت تخريب سيل را چندين برابر مي كند، بر تداوم نهضت لايروبي رودخانه ها و مسيل ها تاكيد كرد.
مهدوي با بيان اينكه قوانين محكم و متقني در مورد تجاوز به بستر و حريم رودخانه ها وجود دارد، اظهارداشت: در صورت مقاومت متخلفان مي توان از دستگاه قضايي براي رفع تصرف كمك گرفت.
وي سيل هاي ابتداي سال جاري را زنگ خطر و در عين حال فرصتي براي فرهنگ سازي دانست و گفت: از طريق آبخوان داري و و آبخيزداري بايد اقدام اساسي براي كنترل بارش ها و جلوگيري از سيل انجام شود.
وي پوشش گياهي ضعيف و كم توجهي به عرصه هاي طبيعي را از علل سيلابي شدن بارش ها عنوان كرد و گفت: رعايت نكردن اصول مهندسي در ساخت و سازها از جمله در حاشيه شهر تبريز، زمينه خسارت هاي جبران ناپذير در صورت وقوع سيلاب را تشديد مي كند.
وي با اشاره به تخريب چند واحد مسكوني غيرمقاوم در كوي شهيد بهشتي تبريز در اثر سيل ابتداي امسال، گفت: دامنه هاي شمال شهر تبريز مستعد سيل هستند.
3071/518