رحمانی: قطعه سازان تسهیلات ارزی را ریالی بازپرداخت می كنند

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رئیس كل بانك مركزی با پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان و بازپرداخت آن در قالب ریالی موافقت كرد.

«رضا رحمانی» امروز (چهارشنبه) در پایان نشست هیات وزیران در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا پیرامون چگونگی اعطای تسهیلات ارزی و بازپرداخت آن به قطعه سازان اظهار داشت: قرار است تسهیلات ارزی مطابق با نیاز قطعه سازان به آنان پرداخت شود، و این تسهیلات ریالی و همراه با سود در نظر گرفته شده، تسویه خواهد شد تا در صورت بروز نوسان های قیمتی، قطعه سازان آسیب نبینند.
به گزارش ایرنا، چهاردهم بهمن ماه پارسال «فرشاد مقیمی» معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی كمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.
پس از آن عملیات اجرایی تخصیص این مبلغ به قطعه سازان در شركت های خودروساز آغاز و مقرر شد بانك ها مطابق فهرستی كه خودروسازان در اختیارشان قرار دادند، مبالغ را به شكل مستقیم به قطعه سازان پرداخت كنند.
همچنین قرار شد برای تزریق نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانك مركزی، 11 هزار میلیارد تومان در 2 بخش ریالی و ارزی پرداخت شود كه شامل چهار هزار میلیارد تومان و 844 میلیون یورو بود كه تاكنون چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است.

** معرفی اعضای اتاق بازرگانی
رحمانی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درخصوص معرفی اعضای اتاق بازرگانی، خاطرنشان كرد: آن دسته از اعضای اتاق كه اعلام اسامی آنان مربوط به وزارت صنعت بوده انجام شده، اما از اسامی سایر افرادی كه مربوط به وزارت جهاد كشاورزی است اطلاعی ندارم یا اگر اعلام شده، نامه مربوطه را ندیده ام.

** واردات لاستیك با نرخ نیمایی
وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی درباره واردات لاستیك با ارز نیمایی، این موضوع را تایید كرد و گفت: دولت تعرفه ورودی را برای بسیاری كالاها به صفر رسانده تا كالاهایی نظیر لاستیك، گوشت و غیره با قیمت ارزانتر به دست مردم برسد.
وی گفت: چنانچه اجازه داده شود برخی كالاها به شكل منظم با ارز نیمایی وارد شوند و انحصاری در این زمینه ایجاد نشود، با قیمت هایی پایین تر از قیمت های جهانی به دست مردم خواهد رسید.

** تامین اقلام ماه رمضان
رحمانی پیرامون تامین اقلام و مایحتاج مردم در ماه مبارك رمضان، خاطرنشان كرد: مطابق آخرین گزارشی كه از وزارت جهاد كشاورزی دریافت شده، ذخایر اكثر كالاهای اساسی خوب بوده و در برخی موارد بیش از مقدار برنامه است
وی موضوع نوسان قیمت شكر در ماه های گذشته را یادآور شد و گفت: دلیل این موضوع كمبود ذخایر نبوده، بلكه به دلایلی از جمله سیل در برخی استان ها، مجبور به توزیع مقادیر بیشتری در آن مناطق بودیم.
وزیر صنعت ضمن تاكید بر اینكه مشكلی بابت تامین و ذخیره اقلام اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد، گفت: برخی موارد شایعاتی در زمینه كمبود برخی كالاها مطرح می شود و مردم برای خرید آن كالاها بی دلیل تقاضای اضافی دارند، اما مردم مطمئن باشند دولت در مواردی كه باید نظیر ممنوعیت صادرات پیاز، به اقدام های لازم بپردازد، برای حل مشكلات وارد عمل می شود.
وی خاطرنشان ساخت: چنانچه مردم همراهی لازم را داشته باشند، حداقل 80 درصد مشكلات قابل كنترل است و وزرات صنعت نیز با فعال سازی دستگاه های نظارتی، كنترل بیشتری بر بازار خواهد داشت.
اقتصام*3065** 1559