سقط مبتنی بر جنسیت، مانع از تولد 23 میلیون دختر شده است

تهران- ایرنا- تحلیل آمار جمعیتی جهان نشان می دهد كه رواج سقط براساس جنسیت نوزاد، جلوی تولد دستكم 23 میلیون دختر را در جهان گرفته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی «نیوساینتیست»، به طور معمول نسبت تعداد نوزادان پسر به دختر در جهان 103 تا 107 به 100 است. اما محققان در بررسی های اخیر خود به مدركی دست یافته اند كه از افزایش غیرطبیعی تعداد نوزادان پسر از دهه 70 میلادی تاكنون یعنی همزمان با فراهم شدن امكان سقط مبتنی بر جنسیت، در 12كشور حكایت دارد.
فنكینگ چائو از دانشگاه ملی سنگاپور و همكارانش در بررسی آمار زاد و ولد از سال 1970 تا 2017 در 202 كشور، به افزایش قابل توجه تعداد نوزادان پسر در برخی كشورها از جمله آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، چین، گرجستان، هنگ كنگ، هند، كره جنوبی، مونته نگرو، تایوان، تونس و ویتنام برخوردند.
بخش عمده ای از این سقط ها در چین و هند روی داده كه به ترتیب 51 و 46 درصد از نوزادان دختر «گمشده» را به خود اختصاص می دهند.
مطالعات این تیم تحقیقاتی همچنین نشان داد كه در تمام این كشورها به جز ویتنام، نسبت جنسیتی نوزادان در حال بازگشت به حالت طبیعی است؛ امری كه حتی در مورد چین نیز صدق می كند.
علمی**9418**1485