استاندار: بازسازی مناطق سیل زده ایلام تسریع می یابد

ایلام- ایرنا- استاندار ایلام با اشاره به تسریع در كار بازسازی مناطق سیل زده استان، گفت: دستور و تدابیر لازم برای تسریع در روند و ساماندهی به وضعیت افراد سیل زده صادر شده است.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتكی روز چهارشنبه در نشست ستاد بازسازی و بازتوانی مناطق سیل زده استان اظهار داشت: خسارت های وارده سیل به استان جمع بندی و به مسئولان ذیربط اعلام شده است كه برای بازسازی این مناطق منابع جاری و عمرانی اختصاص می یابد.
وی میزان خسارت وارده به استان را نزدیك به 12 هزار میلیارد ریال اعلام كرد و افزود: در دستور العمل جدید دولت میزان دقیق خسارت ها اعلام خواهد شد كه به ازای هر واحد و زمینی كه آسیب دیده است چه میزان خسارت پرداخت شود.
استاندار ایلام با اشاره به قطعی خطوط ارتباطی استان در سیلاب اخیر گفت: با تلاش همه به ویژه دستگاه تخصصی تلاش می شود تا خطوط ارتباطی مناطقی كه تا كنون وصل نشده مرتفع گردد.
سلیمانی دشتكی به عملكرد مطلوب ستاد مدیریت بحران در رابطه با سیل اخیر اشاره كرد و افزود: پیشگیری مسئولان باعث كاهش خسارات بسیاری در استان شد.
استاندار ایلام گفت: حجم بارش ها در شهرستان آبدانان بسیار بالا بود كه در این زمینه اگر پیشگیری نمی شد خسارات بسیاری را در این منطقه متحمل می شدیم.
سلیمانی دشتكی ادامه داد: در دشت عباس دهلران نیز كانال های متعدد زده و آب تقسیم شد، همچنین آب پشت سدها تخلیه گردید كه اگر این اقدام صورت نمی گرفت علاوه بر ایلام استان خوزستان و لرستان نیز دچار مشكل عدیده ای می شدند.
وی به خدمات امدادی ارائه شده در مناطق سیل زده استان اشاره كرد و افزود: علاوه بر امداد رسانی در مناطق سیل زده كمك های امدادی به استان لرستان نیز ارسال شد.
وی همچنین با اشاره به میزان بارش ها در دره شهر و خسارت های واده به این شهرستان اشاره كرد و گفت: بعد از سیل در بخش ماژین توانستیم یك جاده دسترسی از دره شهر به آن منطقه احداث كرده و پل میدان خلف را با كمك مجموعه سپاه ، ارتش و وزارت راه بازگشایی كنیم كه بسیار مفید واقع شد.
استاندار ایلام با تقدیر از همكاری بنیاد بركت و تمامی نهادها در استان یادآور شد: با كمك امكانات دستگاه ها، تجهیزات و امكاناتی از سطوح ملی و كمك استان های معین كا بازسازی مناطق سیل زده را انجام خواهیم داد.
به گزارش ایرنا، 2 موج بارشی سیلابی در تعطیلات نوروز باعث بروز خرابی های متعددی در حوزه زیرساخت های عمرانی، شهری، روستایی، عشایری، ابینه، زیربخش های كشاورزی، و ... استان ایلام شد.
بیشترین خسارت ها به مناطق ماژین دره شهر و عرب رودبار سیروان وارد شد.
در بارش های موج دوم كه از 10 تا 12 فروردین به صورت منقطع و متناوب به طول انجامید در برخی نقاط استان ایلام از جمله آبدانان میزان بارش های نزدیك به 100 میلیمتر در كمتر از 15 ساعت نیز ثبت شد.
7177/6034