۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 83282170
۰ نفر
شفافیت تجارت، گام نخست در مبارزه با قاچاق

تهران- ایرنا- رئیس كارگروه فرهنگی اجتماعی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: متناسب با شفافیت فضای تجارت می توانیم از قاچاق كالا جلوگیری كنیم.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، سی و دومین جلسه كارگروه فرهنگی اجتماعی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
«عبداله هندیانی» رئیس كارگروه فرهنگی، اجتماعی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در این جلسه گفت: این ستاد با فرمان رهبر معظم انقلاب آغاز به كار كرده كه بر فراقوه ای بودن آن تاكید شده است.
وی با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز افزود: در این قانون به صورت خاص به مباحث فرهنگی اشاره شده و طبق ماده 14 آن باید از توان فرهنگی بخش های اثرگذار بهره گیری كرد.
هندیانی با اعتقاد به اینكه امروزه اثرگذاری فضای مجازی بیش از سایر حوزه هاست، گفت: اگر بسترهای پیشگیرانه را برای جامعه هدفمان ایفا كنیم می توانیم به هدفمان نزدیك شویم.
رئیس كارگروه فرهنگی، اجتماعی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز حمایت از تولید را برابر با جلوگیری از قاچاق دانست و افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی، آموزش و پرورش متولی تدوین سیاست های فرهنگی برای حمایت از تولید داخلی شد.
در ادامه «آرمان احمدی» مدیر سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) از ثبت 15 میلیون پرونده در قوه قضائیه اظهار نگرانی كرد و گفت: سازمانی مردم محور برای پیشگیری از وقوع جرم و به تبع آن كم شدن پرونده ها تشكیل شده است.
وی با اشاره به سامانه سجام توضیح داد: هر شهروندی كه می خواهد با قوه قضائیه به صورت داوطلبانه همكاری داشته باشد، می تواند در این سامانه ثبت نام كند.
احمدی ادامه داد: در فاز دوم هر عضو پس از آموزش های لازم می تواند دیده بان پیشگیری شود؛ یعنی هرجا عللی دید كه می تواند منجر به جرم یا آسیب شود، آن را از طریق این سامانه به قوه قضائیه اطلاع می دهد.
وی با ذكر نمونه هایی اظهار كرد: با این سامانه مانع تبدیل بیش از هفت هزار مورد به پرونده قضائی شده ایم.
مدیر سامانه سجام اعلام كرد: 75 هزار نفر طی هفت ماه در سراسر كشور عضو این سامانه شده اند.
وی بیشترین فعالیت سامانه را مربوط به زمین خواری، دست درازی به منابع طبیعی برشمرد و افزود: در سال جدید برنامه ویژه برای 10 اولویت از جمله مفاسد اداری، فرار مالیاتی و مبارزه با قاچاق كالا و ارز داریم.
اقتصام**4037**9189

سرخط اخبار اقتصاد