۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
کد خبر 83282115
۰ نفر
سيل؛ مهرباني آورد

رشت – ايرنا- سيل ويرانگر سال 98 در برخي استان هاي كشور اگر چه در نگاه اول همه چيز را شست و برد و بي خانماني به جا گذاشت، اما به ازاي ويراني ها و آوارگي ها ، همدلي، مهرباني، فداكاري و ايثار آورد و نوعدستي را به ظهور رساند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، چند روز مانده به سال 98 زماني كه ايرانيان خود را براي آغاز سال جديد و شروعي ديگر آماده مي كردند خبر سيل در گلستان و آوارگي تعدادي از هموطنانمان در اين استان، موجب غم و انده مردم در سراسر كشور شد.
ساعت حدود 30: 14 دقيقه پنجمين روز از سال 98 بود كه بار ديگر حادثه ناگوار و خبر اندوه بار سيل در دروازه قرآن شيراز و كشته و زخمي شدن تعدادي از مردم در اين فاجعه، بار ديگر ايرانيان را در غم فرو برد.
اما داستان سيل سال جديد، به اين جا ختم نشد، سيلاب تعدادي از شهرهاي لرستان و خوزستان و خانه و كاشانه هموطنان مان در اين استانها را فراگرفت و دار و ندارشان را به آب داد .
اگر چه سيل در اين مدت هستي هموطنانمان را در اين استان ها از بين برد، اما مردم ساير استان ها، هموطنان سيل زده را تنها نگذاشتند، مسئولان، امدادگران جمعيت هلال احمر، نيروهاي سپاه، بسيج، ارتش و مردم به ياري سيل زدگان شتافتند، خودجوش براي كمك به سيل زدگان پاي كار آمدند.
نيروهاي جهادي از مناطق مختلف به استان هاي سيل زده كشور شتافتند،خانه ها را از گل و لاي پاك و غذاي گرم و اقلام مورد نياز مردم را توزيع كردند. در اين بين نه تنها مردم كشورمان به ياري افراد گرفتار در سيل شتافتند بلكه كمك هاي انسان دوستانه برخي كشورها از جمله عراق و جمهوري آذربايجان نيز وارد كشور شد.
در جريان سيل در تعدادي از استان هاي كشور بسياري از مدارس محل كسب علم و دانش تخريب شد، دانش آموزان نتوانستند بعد از پايان تعطيلات نوروزي در كلاس هاي درس حاضر شوند، دانش آموزان برخي از استان هاي درگير سيل با تاخير به مدرسه رفتند و برخي هم هنوز به مدرسه نرفته اند.
دانش آموزان سيل زده نيز تنها نماندند، در اين مدت همكلاسي هايشان با اهداء كمك هاي نقدي و غيرنقدي و جمع آوري آن در مدارس به كمك آنها رفتند تا آنها نيز سال تحصيلي شان را به خوبي به پايان برسانند.
در جريان سيل اخير در كشورمان پويش هاي مختلفي به اجرا درآمد، در اين راستا نيز به منظور كمك دانش آموزان به همنوعانشان، پويش سيل مهرباني همكلاسي ها در حمايت از دانش آموزان مناطق سيل زده امروز (چهارشنبه) همزمان با سالروز ميلاد حضرت علي اكبر (ع)، با شعار هر مدرسه، يك پايگاه همدلي به همت شوراي هماهنگي تشكل هاي دانش آموزي در سراسر كشور برگزار شد.
ترويج فرهنگ نوعدوستي، تلاش، ايثار و مشاركت جويي در بين دانش آموزان، همدلي و همراهي با دانش آموزان و خانواده هاي آسيب ديده از سيل اخير و انسجام بخشي هداياي نقدي و غيرنقدي دانش آموزان، فرهنگيان و اولياء از اهداف اين پويش عنوان شد.
دانش آموزان استان گيلان نيز همگام با ساير دانش آموزان كشور ، با همكاري چهار تشكل دانش‌ آموزي شامل اتحاديه انجمن‌ هاي اسلامي دانش‌ آموزان گيلان، بسيج دانش ‌آموزي، سازمان دانش‌ آموزي و هلال‌ احمر استان در سيل مهرباني شركت كردند و با اهدا كمك هاي نقدي و غيرنقدي خود به ياري همسالان خود آمدند، هر كس هر ميزان كه مي توانست كمك كرد.
پيشتر نيز دانش آموزان استان گيلان، با اهدا كمك هاي خود به ياري سيل زدگان شتافته بودند تا با كمك هاي نوعدوستانه ، گوشه اي از غم و اندوه همسالان خود در سيل اخير بكاهند.
دانش آموزان برخي از واحدهاي آموزشي استان گيلان در روزهاي گذشته نيز با يادآوري شعر معروف سعدي با عنوان بني آدم اعضاي يكديگرند كه در آفرينش ز يك گوهرند، چو عضوي به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار، به ياري سيل زدگان در مناطق مختلف كشور شتافتند و با همسالان خود در جريان سيل اخير همدردي كردند.
تاكنون چهار محموله كمك هاي مردمي از گيلان با مشاركت كميته امداد، سپاه قدس گيلان، بهزيستي، آستان قدس رضوي و استانداري گيلان و تعدادي از سازمان هاي مردم نهاد به مناطق سيل زده كشور ارسال شده است.
بنا به اعلام جمعيت هلال احمر گيلان، مردم استان دو ميليارد و 495 ميليون ريال از كمك هاي نقدي را به سيل زدگان اهدا كردند كه اين كمك ها به جز كمك هايي است كه گيلاني ها بصورت مستقيم به حساب 99999 هلال احمر و با كد دستوري 112# *780* واريز كردند.
استان گيلان داراي بيش از 391 هزار دانش آموز است.
7286 /6030