هدف رژیم آل خلیفه كاهش جمعیت شیعیان بحرین است

لندن - ایرنا - نماینده اسبق پارلمان بحرین، موج جدید سركوبگری‌ها توسط رژیم آل خلیفه را تلاش در جهت تغییر بافت جمعیتی و در اقلیت قرار دادن شیعیان بحرین توصیف و تصریح كرد: محاكمه فعالان سیاسی، حركتی برای خشنودسازی غرب و از جمله دولت هایی است كه حزب‌الله را سازمان تروریستی شناسایی كردند.

«جلال فیروز» روز چهارشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا در لندن، به جزییات پرونده فعالان سیاسی بحرین كه توسط وكلای آنها بررسی ‌شده اشاره و تصریح كرد: آنها هیچ ارتباطی با حزب‌ الله یا هیچ سازمان دیگری نداشته‌اند. از هیچكدام از این افراد در زمینه ارتباط با حزب ‌الله بازپرسی انجام‌ نشده، و به ‌عنوان ‌مثال برخی از آنها در حین حفاظت از شیخ 'عیسی قاسم' دستگیر شده‌اند.
وی خاطرنشان كرد: برخی افراد دستگیر شده، نوجوان‌های 16 ساله هستند كه با آنها با شدت عمل تمام برخورد شده و پس از حبس طولانی از تابعیت كشور خود محروم می‌شوند.
به گزارش ایرنا، رژیم آل خلیفه روز گذشته (سه‌ شنبه) در ادامه اقدامات خصمانه علیه مردم بحرین و در تازه‌ ترین احكام قضایی، 69 شهروند بحرینی را به حبس ابد محكوم و تابعیت 138 نفر دیگر را سلب كرد.
بر اساس این گزارش، دادگاه‌های رژیم بحرین 69 شهروند را به زندان ابد، 39 تن دیگر را به تحمل 10 سال حبس و 23 نفر را به تحمل 7 سال زندان محكوم كردند.
همچنین این دادگاه‌ها، تابعیت 138 نفر از شهروندان بحرینی را سلب كرد.
این در حالیست كه خانواده‌های افراد بازداشت ‌شده اعلام كردند كه فرزندان آنها برای اعتراف تحت شكنجه‌های شدید قرار گرفته‌اند.
فیروز ادامه داد: رژیم بحرین مدت‌هاست كه با تحت ‌فشار قرار دادن فعالان شیعه بدنبال سلب تابعیت از آنها است و تاكنون 980 نفر از آنان را از تابعیت خود محروم كرده و از سوی دیگر به دهها هزار نفر از اعضای داعش، معارضین سوری، طالبان، پاكستانی‌های طالبان و غیره حق شهروندی داده است.
عضو ارشد جمعیت الوفاق بحرین گفت: در سال‌های گذشته نیز شهروندی 150 تن از فعالان سیاسی بحرینی از آنان سلب شده بود و اكنون هر ماه دهها بحرینی از حق شهروندی خود محروم می‌شوند.
وی افزود: افراد محروم از تابعیت یا در حبس‌های طویل‌المدت بسر می‌برند یا اینكه متواری هستند. زندانیان سلب تابعیت شده نیز پس از اتمام حبس بلافاصله از كشور اخراج می‌شوند.
فیروز در پاسخ به این سئؤال كه راهبرد درازمدت دولت بحرین در این زمینه را چگونه ارزیابی می‌كنید، اظهار كرد: جمعیت بحرین تا حدود 15 سال 70 درصد شیعه بود. ولی اكنون با وجود اینكه آماری در دسترس نیست، جمعیت شیعیان كمتر شده است. رژیم تلاش می‌كند جمعیت شیعه را به زیر 50 درصد برساند و آنها را به یك اقلیت تبدیل كند.
وی افزود: رژیم بحرین دو شیوه برای تحقق این هدف اتخاذ كرده، نخست سلب تابعیت از شیعیان و دوم اعطای تابعیت به افراد غیربومی و غیر شیعه.
عضو ارشد جمعیت الوفاق بحرین ادامه داد: این سیاست جدید نیست و از سال 2006 میلادی كه یكی از مشاوران ارشد دولت بحرین به نام دكتر 'البندر' كشور را ترك و اسناد این برنامه را افشا كرد، آشكارشده است.
وی درمورد میزان حمایت عربستان سعودی از بحرین با وجود درگیری در جنگ یمن و مشكلات مالی اظهار داشت: به ‌جز رژیم سعودی منابع دیگری از جمله امارات متحده عربی از رژیم بحرین حمایت می‌كنند.
به گفته فیروز، برخی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج‌ فارس از جمله امارات، كویت و رژیم سعودی نزدیك 4 تا 5 ماه قبل ارائه یك كمك 10 میلیارد دلاری به بحرین را تصویب كرده‌اند.
نماینده اسبق پارلمان بحرین افزود: در وضعیت كنونی گرچه رژیم سعودی ممكن است برای ارائه كمك مالی در مضیقه باشد اما نیروهای نظامی آن در بحرین مستقر بوده و امارات متحده عربی وظیفه حمایت مالی را به دوش می‌كشد.
بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.
مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی كار آمدن نظامی منتخب در كشورشان هستند.
ناآرامی‌های بحرین تاكنون دهها كشته و هزاران زخمی برجای گذاشته است.
رژیم آل خلیفه همچنین صدها بحرینی را نیز سلب تابعیت كرده است.
همچنین سازمان عفو بین‌الملل پیشتر در گزارشی اعلام كرد كه سركوب آزادی بیان در بحرین بصورت گسترده ادامه دارد.
گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سركوب مخالفان محكوم كرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این كشور شده‌ است.
اروپام ** هـ ن ** 1071