۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
کد خبر 83282019
۰ نفر
ادامه واردات گوشت با ارز 4200 تومانی

تهران-ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت به ادامه واردات گوشت با ارز 4200 تومانی اشاره كرد و گفت: تا به امروز ارز 4200 تومانی از واردات گوشت برداشته نشده و همچنان گوشت با این ارز وارد می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا رحمانی» امروز چهارشنبه، در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: مانند سال گذشته منابعی از سوی دولت برای واردات كالاهای اساسی در نظر گرفته شده و به تصویب مجلس رسیده است.
وی اضافه كرد: این منابع كه در سال 97 بیش از 13 میلیارد دلار بود، در سال جاری به 14 میلیارد دلار رسیده است.
رحمانی گفت: با توجه به شعار سال، بحث توسعه صنایع مطرح است تا بتوانیم ظرفیت‌های خالی را فعال كنیم.
وی ادامه داد: حداقل خواسته ما حفظ تولید سال گذشته است و برای رسیدن به این خواسته برنامه‌های متنوعی تدوین شده كه یكی از آنها تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای صنعتی است.

** سهم 90 درصدی سیستم بانكی در تامین مالی
رحمانی افزود: هر سال بانك مركزی منابع مورد نیاز برای سرمایه در گردش صنایع را در نظر می‌گیرد اما اشكال ساختاری این است كه 90 درصد تامین مالی از طریق سیستم بانكی انجام می‌شود و سهم سایر بخش‌ها مانند بازار سرمایه تنها 10 درصد است.
وی با اشاره به اینكه این موضوع از مواردی است كه در دولت و مجلس جدی گرفته شده، تاكید كرد: در همین زمینه باید منتظر باشیم تا بانك مركزی و شورای پول و اعتبار راهكارهای لازم را ارائه كند.
وزیر صنعت گفت: صنایع ایران ظرفیت بالایی دارند زیرا كارخانه احداث شده و تجهیزات مورد نیاز نیز وجود دارد.
وی افزود: بازار محصولات تولیدی هم در این زمینه مهم است و بسیاری از محصولات ایرانی بازار خوبی دارند.

** اولویت سال 98، تثبیت اشتغال است
رحمانی ادامه داد: با توجه به این مسائل، در صورت سرمایه در گردش واحدها، می‌توانیم به حداقل خواسته خود كه حفظ تولید سال قبل است دست پیدا كنیم.
وی منابع را مانند قطار در حركت دانست و گفت: سرعت و حجم منابع مالی باید بیشتر شود تا به اهداف تولید برسیم. با این حال اولویت اول ما در سال 98 حفظ وضع موجود و تثبیت اشتغال خواهد بود.
به گفته وزیر صنعت، 36 برنامه عملیاتی در این وزارتخانه تدوین شده كه شامل توجه به ساخت داخل، ایجاد حركت جدید در توسعه معادن، توجه به فناوری برای رقابت در بازارهای جهانی، حركت از مونتاژكاری به نوآوری و تحریك تقاضا و رونق صادرات به ویژه به كشورهای همسایه خواهد بود.
اقتصام**4018**9189