تمهيدات مبارزه با ملخها در جنوب كرمان انديشيده شده است

جيرفت - ايرنا - مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان از آمادگي كامل اين سازمان براي زمين گير كردن ملخ هاي صحرايي خبر داد و گفت: تمهيدات لازم براي مبارزه با ملخ هاي صحرايي در هفت شهرستان جنوبي استان كرمان اتخاذ شده است.

مجيد فرخي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: يك فروند هواپيماي سمپاش و 10 دستگاه ماشين مجهز به دستگاه سم پاش در منطقه جازموريان آماده مبارزه با ملخ صحرايي است.
وي بيان كرد: بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر ملخ F.A.O در غرب آسيا (SWAC)، مبني بر نبود مبارزه با ملخ صحرايي در كشور عربستان، دسته هاي زيادي از ملخ هاي صحرايي به سمت جنوب كشور ايران در حركت هستند.
فرخي ادامه داد: با توجه به هجوم ملخ صحرايي به برخي استان هاي همجوار خليج فارس و نظر به هشدار سازمان حفظ نباتات مبني بر آمادگي كامل براي مبارزه در دشت جازموريان، با پيگيري به عمل آمده، ديده بانان و دستگاه هاي مبارز مستقر هستند و جاي هيچگونه نگراني نيست.
مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان به عملكرد اين سازمان در موج اول مبارزه با ملخ صحرايي اشاره و تصريح كرد: در موج اول 750 هكتار عمليات مبارزه با ملخ صحرايي با استفاده از سمپاش ULV پشت وانتي در دشت هاي جازموريان صورت گرفته است.
سازمان جهاني فائو نظارت مستقيم بر روي آفت ملخ صحرايي در سطح جهان را دارد و مناطق پراكنش اين آفت غرب و شمال آفريقا، كشورهاي حاشيه درياي سرخ و خليج فارس، شبه جزيره عربستان، پاكستان، هند و جنوب شرق ايران است.
در ايران نيز استانهاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب كرمان كانون دائمي و هميشگي توليد مثل آفت ملخ صحرايي هستند.
با توجه به اينكه اين نوع ملخ قدرت پرواز بسيار زيادي دارد و در يك شبانه‎ روز مي‎ تواند تا 150 كيلومتر پرواز كند، موجب مهاجرت از كشوري به كشور ديگر و از استاني به استان ديگر مي‎ شود.
ملخها، سبز خوارند و تمام گياهان زراعي و باغي و حتي علفهاي هرز را مي خورند.
سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان مستقل از مركز استان شهرستانهاي جيرفت، عنبرآباد، كهنوج، منوجان، قلعه گنج، فارياب و رودبارجنوب را زير پوشش دارد.
جنوب كرمان متشكل از هفت شهرستان و يك ميليون نفر جمعيت، يك سوم مساحت استان را به خود اختصاص داده است.
3029/7450/7429