ضریب نفوذ تلفن همراه اول در كردستان به 111 درصد رسید

سنندج - ایرنا - مدیر مخابرات منطقه كردستان گفت: تعداد مشتركان تلفن همراه اول در استان تا پایان سال گذشته یك میلیون و 808 هزار و 574 مورد بوده كه ضریب نفوذ آن اكنون به 111 درصد رسیده است.

آزاد حكمت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد 258 هزار و 64 شماره دائمی و یك میلیون و 550 هزار و 510 شماره اعتباری است.
وی از تحقق بیش از 95 درصد برنامه ها و اهداف مخابرات استان در سال 97 خبر داد و افزود: با واگذاری 19 هزار و 22پورت ADSL به مشتریان درسال گذشته موفق به تحقق 115 درصدی برنامه های این حوزه شدیم.
مدیر مخابرات منطقه كردستان یادآور شد: پارسال 15 هزار و 284 پورت توسعه سوییچ وADSL شامل ایجاد مراكز جدید، جایگزینی سیستم های جدید با هدف ارتقای كیفیت ارتباطی و افزایش امكانات موجود صورت گرفت.
حكمت با اشاره به بحث محرومیت زدایی در سطح استان در راستای ارائه خدمات مخابراتی به مشتریان، اضافه كرد: با اجرای اهداف و برنامه ریزی های مشخص برای دایری ADSL شهرستان های كم برخوردار در اولویت قرار گرفته اند.
وی به 581 هزار و 902 شماره تلفن ثابت نصب شده در استان اشاره كرد و گفت: از این تعداد 485 هزار و 247 شماره با ضریب نفوذ 29،7 درصد مشغول بكار است.
مدیر مخابرات منطقه كردستان ارائه خدمات تلفن ثابت به روستاییان را به عنوان اولین محصول مخابراتی در برقراری عدالت اجتماعی اعلام كرد و افزود: با تلاش و همت پرسنل در حال حاضر یك هزار و 601 روستای استان دارای ارتباط خانگی هستند.
حكمت به تعداد متقاضیان تلفن ثابت در سطح استان در سال گذشته اشاره كرد و افزود: بیشترین واگذاری تلفن ثابت به ترتیب در شهرستان های سنندج با چهار هزار و 733 شماره، بانه با 961 مورد و سقز با 679 شماره بود.
وی به توسعه شبكه فیبر نوری در سال 97 اشاره كرد و اظهار داشت: نصب و راه اندازی CWDM، افزایش ظرفیت انتقال، افزایش ظرفیت رادیو، تعویض لاین و ماكس به تعداد بیش از 138 مورد با سرمایه گذاری چشمگیر را می توان به عنوان بخشی از كارهای محقق شده در این حوزه نام برد.
مدیر مخابرات منطقه كردستان با بیان اینكه افزایش سایت های 4G و ارتقا سایت های 3G از دیگر برنامه های مخابرات در سال 97 در راستای جذب اعتماد مشتریان بود، گفت: تا پایان سال گذشته تعداد 475 سایت BTS در سطح استان راه اندازی شد كه تعداد 359 سایت 4G و تعداد 340 سایت آن 3G است.

** چهار میلیارد ریال برای جبران خسارت به زیرساخت های مخابراتی نیاز است
حكمت با بیان اینكه پس از پیش بینی هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع سیل، تمهیدات خوبی برای حفاظت از زیرساخت های مخابراتی اندیشیده شد، اضافه كرد: انجام دقیق و رعایت استانداردهای لازم در پروژه های مخابراتی موجب شد تا كمترین خسارت و قطعی ارتباط مخابراتی را در سطح استان داشته باشیم.
وی گفت: بر اثر سیل و رانش زمین به شبكه كابل (فیبرنوری و مسی)، ساختمان های مراكز مخابرات روستایی، حوضچه و داكت، كارت لاین و كارت پاور خسارت هایی وارد شد كه در مجموع برای بازسازی و ترمیم این زیرساخت ها حدود چهار میلیارد ریال هزینه برآورد شده است.
مدیر مخابرات منطقه كردستان یادآور شد: بر اثر وقوع سیل، شبكه فیبر نوری برخی از محورهای ارتباطی شهرستان های مریوان، كامیاران، بانه، قروه و دهگلان خسارت دیدند، ضمن اینكه به سایت های تلفن همراه (تجهیزات BTS، دكل و جاده) نیز خسارت هایی وارد شد.
حكمت اظهار داشت: بنا به بررسی های صورت گرفته وضعیت ارتباطی استان در زمان وقوع آب گرفتی معابر، پایدار و مشتركان بدون مشكل ارتباطی از خدمات مخابرات بهره مند بودند.
براساس آخرین سرشماری در سال 95 جمعیت استان كردستان یك میلیون و 603 هزار و 11 نفر است كه 812 هزار و 776 نفر آن مرد و 790 هزار و 235 نفر زن هستند.
7355/9102