معاون استاندار: ابزار امنیتی تنها راهكار مقابله با قاچاق كالا نیست

اراك - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی گفت: راهكار مقابله با قاچاق كالا و ارز تنها استفاده از ابزار امنیتی نیست بلكه بهره گیری از ابزار اقتصادی نیز لازم است.

به گزارش ایرنا، «بهروز اكرمی» روز چهارشنبه در نشست كمیسیون برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان مركزی افزود: قاچاق كالا پدیده ای اقتصادی است كه در همه جای دنیا وجود دارد و مختص كشور ما نیست اما در سایر كشورها برای مقابله به آن از ابزارهای اقتصادی استفاده می شود.
وی اظهار داشت: چون از ابزار اقتصادی در مبارزه با قاچاق كمتر استفاده می شود مشكلات پیچیده تر و راهكارها به سختی موفقیت آمیز است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی گفت: قاچاق ورودی در كشور به شدت كاهش یافته و اكنون قاچاق خروجی به معضلی در كشور تبدیل شده است كه باید برای آن تدبیر مناسب اندیشیده شود.
اكرمی افزود: گرانی گوشت و مشكلات مربوط به این مهم در راستای قاچاق دام از كشور به مقصد كشورهای همسایه صورت گرفت.
وی اظهار داشت: لازم است دستگاه های متولی تدابیر لازم برای جلوگیری از قاچاق سایر كالا را در دستور كار خود قرار دهند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی گفت: 400 هزار تن گندم سال گذشته در این استان تولید و 320 هزار تن به مراكز خرید تحویل شد و امسال تعهد تحویل 375 هزار تن به مراكز خرید در استان پیش بینی شده است.
«مجید آنجفی» افزود: قیمت خرید تضمینی گندم 17 هزار ریال تعیین شده است تا كشاورزان با فروش به مراكز تحویل از آن منتفع شوند.
وی اظهارداشت: شرایط مناسب جوی، بارش های بهاری و انجام عملیات سن زدایی و ارائه توصیه های كارشناسی از مهمترین عوامل افزایش تولید گندم از نظر كیفیت و كمیت در استان مركزی است.
دبیر كمیسیون برنامه ریزی هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق كالا و ارز استان مركزی گفت: پلیس امنیت و نیروی نتظامی استان روش های خرید گندم را مورد توجه قرار دهد.
مجید طاعتی افزود: سال گذشته قاچاق دام به خارج از كشور مشكلاتی را برای كشور به وجود آورد و باید در حوزه گندم نیز اقدامات نظارتی را در دستور كار داشت.
استان مركزی با دارا بودن 12 شهرستان دارای بیش از یك میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است.
6991/3075