اختصاص600 میلیون تومان یارانه احزاب در سال 97

تهران-ایرنا- مدیركل سیاسی وزارت كشور گفت: با توجه به كاهش تعداد احزاب، یارانه مورد تقاضا برای سال 97 محقق نشد و 600 میلیون تومان یارانه به احزاب دارای مجوز داده می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا «حمید ملانوري» روز چهارشنبه در نشست خبری درباره رسیدگی به شكایات احزاب گفت: رسیدگی به شكایات فعالان سیاسی و احزاب در كمیسیون ماده 10 انجام می شود و در همین راستا چند تن از اعضای یكی از احزاب كشور شكایتی ارائه كردند كه با توجه به اسناد و مداركی كه داشتیم، چندان مسموع و وارد دانسته نشد.
دبیر كمیسیون ماده 10 احزاب توضیح داد: تعدادی از اعضای حزب رفاه ملت ایران درباره انتخاب دبیركل و حضور افراد غیر عضو در مجمع شكایتی را مطرح كرده بودند كه با توجه به اسناد واصله به دبیرخانه كمیسیون و دفتر سیاسی و با توجه به حضور ناظر ما در برگزاری مجمع عمومی حزب، نشان می دهد كه پروسه به صورت قانونی بوده و مورد تایید قرار گرفته است.
ملانوری در بخش دیگری از این نشست اظهارداشت: انتخاب دبیركل در جلسه ای با حضور اكثریت اعضا انجام شده است و به لحاظ قانونی مورد تایید دبیرخانه كمسیون و اداره چهارم قرار گرفت، اسناد و مدارك آن در جلسه امروز ارائه شد و همكاران ما این شكایت را وارد ندانستند.
وی ادامه داد: مجمع عمومی، اصلاح اساسنامه و انتخابات حزب انجمن روزنامه نگاران مسلمان طرح شد و مورد تصویب قرار گرفت. همچنین مجمع عمومی، اصلاح اساسنامه و انتخابات حزب عدالت طلبان ایران اسلامی مورد بحث قرار و تصویب قرار گرفت.
معاون سیاسی وزارت كشور تصریح كرد: بررسی حزب انجمن اسلامی معلمان ایران، كانون فارغ التحصیلان آذربایجان غربی، مجمع زنان اصلاح طلب استان تهران هم طرح شد و به دلیل نواقص در اسناد و مدارك و نكات اصلاحی، به جلسه بعد موكول شد.
ملانوری در بخش دیگر از این نشست اظهارداشت: بر اساس قانون احزاب مصوب سال 61 در ایران 255 حزب مجوز گرفته بودند كه متاسفانه علیرغم فرصت هایی كه وجود داشت، بیشتر از 105 حزب مراجعه نكردند و ما در لیست خانه احزاب كه به مجمع عمومی 23 اسفند ارائه دادیم، این تعداد 105 حزب بود. احزاب دیگر حتی مراجعه ای هم نداشتند. البته 15 حزب هم در فرایند تطبیق قرار دارند كه تا پایان خرداد به آن ها فرصت داده شده است.
به گفته دبیر كمیسیون ماده 10 احزاب، در صورت تطبیق این احزاب، تعداد به 120 حزب خواهد رسید و دیگر احزاب هم می توانند تقاضای تطبیق دهند.
وی درباره یارانه احزاب در سال 97 هم گفت: یارانه احزاب در سال 96 به حساب احزابی كه خود را با قانون تطبیق داده اند، واریز شده است. درباره سال 97 ما تقاضا كردیم اعتبار بیشتری اختصاص داده شود.
دبیر كمیسیون ماده 10 احزاب اضافه كرد: با توجه به كاهش تعداد احزاب، یارانه مورد تقاضا محقق نشد و نهایتا 6 میلیارد ریال معادل 600 میلیون تومان برای سال 97 در این مرحله تخصیص پیدا كرده است كه به احزاب داده خواهد شد.
وی ادامه داد: برای سال 98 هم در حال پیگیری هستیم و امیدواریم اعتبار بهتری دریافت كنیم.
مدیر كل سیاسی وزارت كشور درباره برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب در روز 23 اسفندماه سال گذشته گفت: این مجمع با حضور 87 حزب از میان 105 حزب مجوزدار به خوبی و براساس اساسنامه خانه احزاب برگزار شد.
ملانوری اضافه كرد: روز شنبه - 24 فروردین ماه- انتخابات اركان شورای مركزی این مجموعه برگزار شد كه اصولگرایان به مدت یكسال ریاست دوره ای خانه احزاب را عهده دار شدند كه عبدالحسین روح الامینی از اعضای حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی به عنوان رئیس سال اول انتخاب شد.
وی ادامه داد: گزارش این انتخابات و همچنین استعلام، مدارك و تكمیل پرونده آن در دبیرخانه مطرح می شود تا این ریاست قانونی شود و آنرا به روزنامه رسمی می دهیم. خانه احزاب تشكلی صنفی و تخصصی است نقصی كه در نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در قانون جدید داشتیم درباره مجوز و اداره تشكل ها همچنان برقرار است پیگیری های مكرری از سوی مجلس كردیم تا اصلاح انجام شود.
ملانوری درباره بروز سیل در برخی استان های كشور گفت: در اولین جلسه كمیسیون ماده 10 احزاب و گروه های سیاسی با حضور تمامی اعضا درباره حادثه سیل اخیر گفت و گو شد. به طور ویژه سه استان درگیری بیشتری با سیل داشتند كه از همان روزهای نخست، وزیر كشور و معاونان ایشان، استانداران و فرمانداران در بحث مدیریت بحران حضور فعالی داشتند و مدیریت خوبی هم انجام شد.
وی افزود: با توجه به دستور مقام معظم رهبری و رییس جمهوری و نیز دیدگاهی كه در زمینه مقابله با بحران سیل وجود داشت، همه قوا، ارگان ها، نهادها اعم از دولتی و غیردولتی و نیروهای نظامی و همچنین مردم در این مقابله حضور فعال داشتند.
مدیركل سیاسی وزارت كشور تصریح كرد: در زمان سیل شاهد انسجام و همدلی بین گروه های مختلف در كشور بودیم. این سیل منهای تهدیدات مختلفی كه داشت، فرصت هایی هم به وجود آورد.
وی ادامه داد: این بارندگی ها امیدهایی را پس از خشكسالی های اخیر به وجود آورد كه زمینه ساز توسعه و فرصت خواهد شد. از نظر سیاسی هم شاهد اتحاد و همدلی در كشور بودیم.
ملانوری افزود: این حس تعهد و اتحاد باید ادامه یابد و اجازه ندهیم برخی افراد و گروه هایی كه به عنوان منتقد و مخالف، سیل را به ابزاری برای منافع شخصی و گروهی خود تبدیل كرده اند، انگیزه و اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی را كم رنگ كنند.
رییس كمیسیون ماده 10 احزاب درباره برخی سیاه نمایی ها از اقدامات دولت در زمینه سیل گفت: متاسفانه علیرغم تاكیدات مقام معظم رهبری و حضور همه اركان برای كاهش تبعات سیل و امید بخشی به مردم، برخی نابخردانه در این موضوع حضور دارند و خدمات نظام و نه فقط دولت را كم رنگ جلوه داده و سعی می كنند تنش و ناامیدی ایجاد كنند.
وی گفت: برخی از این رفتارها ناشی از برنامه ریزی های خارجی هم است كه امیدواریم شاهد انسجام و همكاری های بیشتری باشیم.
ملانوری درباره تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی رییس جمهوری آمریكا هم گفت: این اقدام بیخردانه در آستانه روز پاسدار، موجب اتحاد بیشتر در كشور شد. سپاه پاسداران انقلاب در طول تاریخ خود اقدامات بسیاری از جمله تامین امنیت پایدار در كشور انجام داده و در زمینه های مختلف حافظ اهداف و آرمان های نظام بوده است.
مدیركل سیاسی وزارت كشور با بیان این كه این اقدام سبب شد كه افراد و گروه ها هشیارانه تر در صحنه حضور داشته و از خدمات سپاه قدردانی كنند،اظهارداشت: سپاه از قوای مقتدر نظامی ایران است كه اقتدار آن گزینه های جنگ روی میز را پایین كشیده است.
وی تصریح كرد: من به عنوان نماینده دفتر سیاسی و كمسیون ماده احزاب، دیدگاه همكاران را در حمایت از این نیروی جهادی در كشور را اعلام می كنم.
‌سیام**3202**9402 **2021**