البشير تحت حفاظت نيروهاي امنيتي قرار دارد

تهران - ايرنا - يك منبع آگاه نزديك به 'عمر البشير' رييس جمهوري مخلوع سودان امروز (چهارشنبه) تاكيد كرد كه وي در خانه اي در خارطوم پايتخت اين كشور تحت حفاظت نيروهاي امنيتي قرار دارد.

به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه 'القدس العربي' چاپ لندن، اين منبع آگاه كه خواست نامش فاش نشود، افزود: 'محمد حمدان حميدتي' فرمانده نيروهاي امنيتي و معاون شوراي نظامي انتقالي خواسته كه البشير تحت حفاظت نيروهاي او باشد و قبل از توافق براي بركناري وي، هم شرط كرده بود كه از البشير حفاظت شود.
اين منبع آگاه همچنين از توافقي براي انتقال رييس جمهوري مخلوع به امارات خبر داد.
در پي اعتراض هاي مردمي در سودان، ارتش اين كشور پنجشنبه گذشته با صدور بيانيه اي بركناري البشير را پس از 30 سال حكومت، تاييد و سه ماه حالت فوق العاده و يك ماه ممنوعيت رفت و آمد در اين كشور شمال آفريقا اعلام كرد. همچنين مقرر شد كه شوراي نظامي انتقالي به رياست 'عوض بن عوف' وزير دفاع به مدت دو سال زمام امور را در دست گيرد. اما بن عوف يك روز بعد از سمت خود كناره گيري كرد و 'عبدالرحمن البرهان' براي اين منصب تعيين شد.
تظاهرات مردم سودان عليه البشير از دسامبر 2018 (آذر- دي 97 ) شروع و موجب شد تا رييس جمهوري اين كشور در فوريه 2019 (بهمن- اسفند 97) با انحلال دولت، به مدت يك سال وضعيت فوق العاده در سودان اعلام كند.
اعتراض ها در سودان گرچه در آغاز افزايش قيمت‌ها و كمبود مواد غذايي را هدف قرار داده بود، اما بعدها به اعتراض عليه البشير تبديل شد كه نزديك 30 سال است در اين كشور قدرت را در دست داشت.

** بركناري سه مقام بلند پايه در سودان

شوراي نظامي سودان در بيانيه اي تاكيد كرد كه البرهان رييس اين شورا ديروز (سه شنبه) 'عمر احمد محمد عبدالسلام' دادستان كل و معاون وي 'هشام عثمان ابراهيم صالح' و همچنين 'عامر ابراهيم ماجد' رييس دادستاني كل سودان را از منصب هاي خود بركنار و 'الوليد سيد احمد محمود' را در پست دادستاني كل سودان تعيين كرده است.
اين اقدام شوراي نظامي در پي ادامه اعتراضات مردم سودان و تاكيد آن ها بر تغيير همه جانبه در دستگاه قضا صورت گرفت.
در همين راستا 'اتحاديه اصناف سودان' كه نقشي كليدي در اعتراضات اخير داشته ، فهرستي از مطالبات خود را براي پايان گرفتن اعتراضات و كاهش بحران اقتصادي در كشور صادر كرد.
اين اتحاديه دوشنبه گذشته نيز در اولين كنفرانس مطبوعاتي خود بعد از بر كناري البشير، با تاكيد بر اين كه اعتراضات تا تحقق تمام خواسته ها ادامه خواهد داشت، خواستار انحلال شوراي نظامي، تشكيل شوراي موقت مدني با حضور نمايندگاني از ارتش و همچنين بركناري مقامات بلند پايه دستگاه قضا شد.

** مشاركت اساتيد دانشگاه در اعتراضات سودان

صدها نفر از اساتيد دانشگاه 'خارطوم' ديروز(سه شنبه) با تجمع در مقابل ساختمان وزارت دفاع، خواستار دمكراسي و تشكيل حكومتي غيرنظامي در سودان شدند.
مردم سودان براي اساتيد دانشگاهي احترام بسياري قائل هستند و حضور آن ها در اعتراضات حاوي پيام هاي محكم و مهمي بود.

** ديدار هيئتي سعودي و اماراتي با رييس شوراي نظامي سودان

شوراي نظامي انتقالي سودان در بيانيه اي اعلام كرد كه هيئتي از عربستان و امارات ديروز با البرهان رييس شوراي نظامي انتقالي سودان ديدار داشته اند.
البرهان پيشتر در مقام فرمانده نيروهاي زميني بر نيروهاي سوداني اعزام شده به يمن براي مشاركت در حملات ائتلاف سعودي به اين كشور نظارت داشته و روابط محكمي با مقامات نظامي حوزه خليج فارس دارد.
عربستان و امارات از ششم فروردين سال 94 در قالب ائتلافي از چند كشور عربي و با كمك آمريكا، حملات گسترده اي را عليه يمن فقيرترين كشور عربي آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن 'عبدربه منصور هادي' رئيس جمهوري مستعفي و فراري اين كشور به قدرت، به اهداف و زيادخواهي هاي سياسي خود جامه عمل بپوشانند. در اثر اين تجاوز تاكنون بيش از يكصد هزار يمني از جمله 85 هزار كودك كشته شده اند كه بيشتر اين كودكان بر اثر گرسنگي و قحطي اعمال شده از سوي اين ائتلاف جان خود را از دست داده اند.

** ديدار عضو شوراي انتقالي سودان با رييس كميسارياي اتحاديه آفريقا

خبرگزاري سودان (سونا) اعلام كرد كه 'جلال الدين الشيخ' عضو شوراي انتقالي سودان در ديدار با 'موسي فقيه محمد' رييس كميسارياي اتحاديه آفريقا در 'اديس آبابا' پايتخت اتيوپي، وي را در جريان آخرين تحولات سودان قرار داده و فقيه محمد را براي سفر به سودان دعوت كرده است.
رييس كميسارياي اتحاديه آفريقا نيز تاكيد كرده كه هدف از اقدامات و تصميم هاي شوراي نظامي سودان را درك مي كند.
اين در حالي است كه شوراي صلح و امنيت اتحاديه آفريقا دوشنبه گذشته، دو هفته به شوراي نظامي سودان مهلت داد كه قدرت را به غير نظاميان واگذار كند.

** موگريني: اتحاديه اروپا شوراي انتقالي سودان را به رسميت نمي شناسد

'فدريكا موگريني' مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا با تاكيد بر اين كه اين اتحاديه شوراي نظامي سودان را به رسميت نمي شناسد، خواستار انتقال قدرت به غير نظاميان شد.
موگريني در مجمع عمومي پارلمان اروپا در شهر 'استراسبورگ' فرانسه افزود: از شوراي نظامي انتظار مي رود با اقداماتي چون آزادي زندانيان و محاكمه نيروهايي كه باعث مرگ تظاهركنندگان شدند، اعتمادسازي كند.
وي با ابراز تمايل اتحاديه اروپا براي انتقال قدرت به غير نظاميان از مواضع اتحاديه آفريقا در باره سودان حمايت كرد.
شوراي صلح و امنيت اتحاديه آفريقا دوشنبه گذشته، دو هفته به شوراي نظامي سودان مهلت داد كه قدرت را به غير نظاميان واگذار كند، در غير اين صورت عضويت سودان در اين اتحاديه به حالت تعليق در خواهد آمد.

** فرستاده جديد سازمان ملل در امور سودان تعيين شد
'آنتونيو گوترش' دبيركل سازمان ملل متحد با تعيين 'نيكولاس هايسوم' به عنوان فرستاده سازمان ملل در امور سودان، خواستار حمايت وي از اقدامات ميانجيگرانه اتحاديه آفريقا ميان ارتش و معترضان شد.
خاورم**3224**1651