ارزش محصولات پارس جنوبی معادل 43 درصد بودجه عمومی كشور اعلام شد

بوشهر- ایرنا - مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: ارزش محصولات تولیدی فازهای در حال بهره برداری پارس جنوبی 167هزار میلیارد تومان است كه این رقم معادل 43 درصد بودجه عمومی كشور است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شركت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ هادی هاشم‌زاده فرهنگ افزود: تولیدات پارس جنوبی هم‌اكنون 50 درصد از سبد انرژی فسیلی كشور را به خود اختصاص می‌دهند و افزوده شدن هر یك فاز جدید پارس جنوبی نیز یك درصد روی رشد ناخالص كشور تاثیرگذار است.
وی تصریح كرد: بیش از 30 هزار و 700 میلیارد مترمكعب گاز طبیعی در كشور فرآورش می‌شود و امروز ایران یكی از بزرگترین شبكه‌های توزیع گاز طبیعی را در جهان دارد.
مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی اظهارداشت:پارسال سه پالایشگاه فازهای 17،18، 19، 20 و 21 وارد چرخه تولید شد و همچنین واحد تولید ماده بوداركننده گاز نیز به مجتمع گاز پارس جنوبی افزوده شد كه این كار در جهت قطع وابستگی در ماده مركاپتان به خارج از كشور كه توسط كشورهای معدودی تولید می شود انجام شده است.
فرهنگ با بیان اینكه اتان یكی از محصولات راهبردی مجتمع است، گفت: حیات بسیاری از پتروشیمی های كشور وابسته به این محصول است و در همین راستا سال گذشته نزدیك به 3.5 میلیون تن اتان در پالایشگاه های پارس جنوبی تولید شد.
وی میزان قابلیت اطمینان پالایشگاه های پارس جنوبی را بیش از 99 درصدی عنوان كرد و افزود: حفظ و مدیریت این قابلیت اطمینان در سال های مختلف و رسیدن به این شاخص ها نشان دهنده تلاش تمام اركان برای پایداری و بهره برداری مناسب پالایشگاه های گازی است.
فرهنگ با اشاره به چشم انداز مجتمع برای سرآمدی در عملیات و رقابت پذیری در تراز جهانی اظهار داشت: یكی از موارد مهم در فصل گرم موضوع تعمیرات اساسی و مدیریت روزهای تعمیرات اساسی است كه برنامه ریزی مناسب برای كاهش روزهای تعمیرات در سال جاری صورت گرفته است.
وی افزود: علیرغم افزایش پالایشگاه های جدید مطابق برنامه در سال جاری تعداد روزهای توقف باید 174 روز باشد كه كاهش حدود 15 درصدی در روزهای توقف را شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی یادآورشد: رویكرد بسیار مهم وزارت نفت در خصوص واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی است كه در همین راستا در پارس جنوبی بخش عمده ای از فعالیت های پالایشگاه های گازی به بخش خصوصی واگذار می شود كه از سال گذشته فازهای 19، 20، 21 و 17 و 18 با همین روش مدیریت و راهبری می شوند.
وی افزود: فازهای 13، 22 و 24 نیز به محض تحویل به مجتمع برون سپاری می شوند و مطابق برنامه باید در یك دروه 3 ساله تا افق 1400 سایر پالایشگاه ها نیز به بخش خصوصی واگذار شوند.
7212/6045