اعتقادات مذهبی عامل اصلی كمك های مردمی در وقوع حوادث است

قم- ایرنا- آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: انگیزه خدمت رسانی مردم در زمان وقوع حوادث همچون جریان سیل اخیر به همنوعان خود، اگر نگوییم 100 درصد، 95 درصد به دلیل اعتقادات و تذكرات مذهبی است و این موضوع ارزش تقویت ارزش های دینی در جامعه را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، وی روز چهارشنبه درجلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان كرد: در زمان وقوع حوادث این تذكرات دینی است كه عامل تشویق مردم برای كمك رسانی می شود و عامل حركت اكثر كسانی كه برای خدمت رسانی اقدام می كنند، اعتقادات دینی است.
وی افزود: با توجه به این جایگاه مهم ارزش های دینی، كسانی كه اعتقادات مذهبی را در میان جامعه تضعیف می كنند، گناه بزرگی مرتكب می شوند، در حالی كه اعتقادات مذهبی پناهگاه روز بلاست و باعث می شود مردم در موقع نیاز به همنوعان خود كمك كنند.
وی با اشاره به اینكه افراد حاضر شده در مناطق آسیب دیده با انگیزه دینی به مردم خدمت رسانی كردند، ادامه داد: كسانی كه در شیراز مردم آسیب دیده را به خانه های خود دعوت و از آنان پذیرایی نمودند، انگیزه های مذهبی داشتند.
آیت الله مكارم شیرازی با بیان این كه هنوز مساله سیل مطرح است، گفت: از همه كسانی كه واقعا به میدان آمدند و خدمت كردند همچون جوانان و طلاب تشكر می كنیم كه این گونه در داخل آب و گل برای راحتی مردم آسیب دیده تلاش نمودند.

** حضور یك گروه 50 نفره طلاب در مناطق سیلزده
وی در ادامه گفت: از طرف ما نیز یك گروه 50 نفره از جوانان حوزوی به مناطق سیل زده اعزام و قرار شد این گروه طی مدت 10 روز به خدمت رسانی بپردازند.
وی ادامه داد: همچنین 700 میلیون ریال پول در اختیار آنان قرار گرفت كه در جریان كمك رسانی ها از آن استفاده كنند كه با مجموع كمك های قبلی، چهار میلیارد و 200 میلیون ریال از طرف ما به سیلزدگان كمك شد.
این مرجع تقلید گفت: در شرایط كنونی خدمات اولیه به مردم ارائه شده و آنچه در حال حاضر اهمیت دارد مساله ایجاد مسكن و انتخاب مكان مناسب برای ساخت آن است.

** اهالی هر مسجد ساخت یك مسكن را بر عهده بگیرند
وی بیان كرد: برخی پیشنهاد خوبی مطرح كرده اند كه اهالی هر مسجد در كشور، هزینه ساخت یك واحد مسكونی ساده را برعهده بگیرند و این گونه مشكل حل می شود، وگرنه با اعتبارات دولتی در این تنگنا، انجام این كار به آسانی امكان پذیر نیست.
وی ادامه داد: مساله دیگر آن است كه دیگر نباید خیلی خرج خانه های سابق كه باقی مانده اند كرد، آنها در مكان نامناسبی قرار گرفته اند و اگر دوباره سیل بیاید، دچار مشكل می شوند، بلكه باید خانه های جدید را در مناطق امن ساخت.
آیت الله مكارم شیرازی گفت: خشكسالی های چندسال اخیر باعث شد مردم در نزدیكی رودخانه ها خانه بسازند اما دیگر نباید این اتفاق رخ دهد و مسكن های جدید باید با آینده نگری در مكان مناسب ساخته شود.
وی افزود: بسیاری از مشكلات خودساخته است و خودمان عاملش هستیم كه اگر مراقبت می كردیم به این جا نمی رسید.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از اهل بیت(ع) گفت: ترك دروغ ، امانت داری، اخلاق نیك و كسب حلال عوامل سعادت فرد و جامعه است و اگر مردم این نكات را رعایت كنند، دنیا گلستان می شود.
7405/ 6133/