داروهای بیماری التهاب روده ای در ایران تولید می شود

تهران- ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به موفقیت های ایران در زمینه تولید دارو، گفت: همه داروهای مورد نیاز برای معالجه بیماری مزمن التهابی روده در كشور تولید می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر رضا ملك زاده روز چهارشنبه در نشست خبری كنگره بیماری های التهاب روده ای در پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: ایران ارزان ترین این داروها را در دنیا دارد و بسیاری از كسانی كه از كشور مهاجرت می كنند، این داروها را با خود می برند.
وی به تعداد مبتلایان این بیماری اشاره كرد و گفت: پیش بینی می شود بیش از 40 هزار ایرانی به این بیماری مبتلا باشند.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: این بیماری در حدود 30 سال پیش بسیار نادر بوده اما در سال های اخیر شیوع پیدا كرده است.
رئیس كنگره كشوری بیماری های التهابی روده، اسهال مزمن خونی را نشانه ابتلا به بیماری مزمن التهابی روده اعلام كرد و گفت: در صورتی كه بیماری درست تشخیص داده و معالجه نشود، فرد بیمار را ناتوان كرده و هزینه زیادی به این افراد تحمیل می كند.
ملك زاده اظهار داشت: هرچند این بیماری مادام العمر با بیمار است و سبب ناتوانی وی می شود اما با درمان های موجود، قابل درمان بوده تا فرد بیمار زندگی نزدیك به طبیعی داشته باشد.
رئیس انجمن متخصصین گوارش و كبد ایران، تاكید كرد: اگر این بیماری‌ها درست تشخیص داده نشود و به درستی درمان نشود، می‌تواند سلامت فرد مبتلا را تهدید كند.

** كولیت زخمی و كرون در كمین جوان‌ها
دكتر سیاوش ناصری مقدم فوق تخصص گوارش و كبد نیز در این نشست خبری با بیان این كه هنوز دلیل اصلی ابتلا به بیماریهای التهابی روده مشخص نیست، افزود: بیماری‌های كولیت زخمی و كرون بیشتر جوانان را درگیر می كند طوری كه در سنین 20 و 30 و نیز سنین 50 و 60 قابل مشاهده است.
وی با توصیه به بیماران كه مصرف داروها را خودسرانه قطع نكنند، گفت: این كار می تواند سلامت فرد را تهدید كند یا عوارض بیماری را بیشتر نماید.
ناصری مقدم اظهار كرد: تغییرات عمده‌ای در روند درمان بیماری‌های التهابی روده به وجود آمده است به این معنا كه به جای داروهای گران قیمت خارجی، داروهای تولید داخل با قیمت بسیار مناسب در اختیار بیماران التهابی روده قرار می گیرد.
این دانشیار دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: پیشرفت خوبی در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های كولیت زخمی و كرون داشته‌ایم و در كنگره دو روزه كشوری در رشت نیز در مورد مهمترین مسائل بیماری‌های التهابی روده به بحث و گفت‌وگو می‌پردازیم.
این فوق تخصص گوارش و كبد افزود: دل درد، تغییر در اجابت مزاج، تب، كاهش وزن و ... از جمله نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های التهابی روده است كه اگر به موقع تشخیص داده شود، درمان‌های مناسب و جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده است.
كنگره دو روزه كشوری بیماری‌های التهابی روده 29 و 30 فروردین ماه سال جاری در رشت با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می شود و جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار می‌گیرد.
علمی * 1201*1485