نماینده دادستان تهران:متهم پرونده موسسه البرز ایرانیان فقط دلالی می كرد

تهران- ایرنا- نماینده دادستان تهران در پاسخ به اظهارات جلسه گذشته متهم ردیف اول موسسه البرز ایرانیان گفت: متهم به جای تولید یا صادرات فقط دلالی می كرده است.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، سید محمد آقامیری راد روز چهارشنبه در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان موسسه البرز ایرانیان اظهار داشت: امیرحسین آزاد با پول سپرده گذاران، یك ملك پنج میلیارد تومانی را به مبلغ یك میلیارد تومان نقد می خریده و به مالك می گفته بقیه آن را سپرده می دهد و سپس همان ملك را یك میلیارد تومان ارزانتر می فروخته است.
وی افزود: متهم می توانسته طی پنج سالی كه موسسه البرز ایرانیان را تاسیس كرده بود به كار كشاورزی یا صادرات بپردازد درحالی كه فقط دلالی می كرده و از یك شخص پول می گرفته و به شخصی دیگر می داده است.
نماینده دادستان افزود: بسیاری از تسهیلات ارائه شده از سوی موسسه البرز ایرانیان بازپرداخت نشده و 88 میلیارد تومان از اقساط به موسسه برنگشته است.

* نماینده دادستان: متهم ردیف اول 300 میلیارد تومان كسری دارد
وی در پاسخ به ادعای متهم مبنی بر صیانت از سپرده های مردم گفت: امیرحسین آزاد ۸۰۰ میلیارد تومان سپرده گرفته ولی ۲۵۰ میلیارد تومان در حساب های مختلف بلوكه شده و ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به مردم داده است.
نماینده دادستان افزود: تاكنون ۲۰۰ میلیارد تومان اموال از وی كشف شده است ولی مشخص نیست كسری ۳۰۰ میلیارد تومان كجاست و متهم باید پاسخ بدهد كه چگونه از اموال سپرده گذاران صیانت كرده است.

* فقط یك ملك متهم ۵۰ میلیارد تومان است
وی درباره ادعای دیگر متهم مبنی بر اینكه هیچ نفعی نبرده است، گفت: امیرحسین آزاد در ۲۴ سالگی فقط ۲ میلیارد داشته ولی زمانی كه بازداشت شده است، فقط ملك واقع در خیابان پاسداران او ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشت و خودروی لندرور او پنج میلیارد تومان می ارزد كه با خودروی بنز در پاركینگ منزل همسرش بوده است.

* سفرهای تفریحی با هواپیمای اختصاصی
نماینده دادستان افزود: متهم اعلام كرده كه تمام سفرهای شخصی و خریدهایش با پول خودش بوده ولی مگر او شغلی داشته كه درآمدی داشته باشد.
وی افزود: نامبرده با هواپیماهای اختصاصی به همراه همسر خود به جزایر خصوصی سفر می كرده است.

* خون یك سپرده گذار به زمین می ریزد
وی افزود: متهم از آبروی مومن سخن می گوید در حالی كه خون حامد كرمی توسط سپرده گذاران خشمگین به زمین می‌ریزد یا یكی از سپرده گذاران برای تامین هزینه سرطان همسرش خانه خود را می‌فروشد و سپرده گذاری می كند ولی به دلیل حیف و میل متهم هم منزل خود را می فروشد و هم همسرش را از دست می دهد.

* تاسیس موسسه با نامه جعلی
نماینده دادستان گفت: متهم از مجوز برای تاسیس موسسه فردوسی سخن می گوید در حالی كه با نامه جعلی اقدام به ثبت موسسه البرز ایرانیان می كند و از موسسه آرمان نیز بدون مجوز استفاده می‌كرده است. مشخص نیست این متهم چگونه از بانك مركزی مجوز گرفته‌ است.

* تاسیس موسسه با زدوبند
وی همچنین گفت: سایر تعاونی های مشكل دار نیز در حال رسیدگی است اما فرق شما با دیگر موسسات این است كه شما از ابتدا با نام های جعلی اقدام به تاسیس موسسه می كردید و با زد و بند با مقامات بانك مركزی فعالیت می‌كردید.
نماینده دادستان تهران افزود: پلیس امنیت اعلام كرد كه امیرحسین آزاد به دلیل زد و بند با مقامات استانی ایلام و كردستان وام‌های كلان و بدون ضامن می داده است.
وی گفت: متهم معتقد است كه هیچ ملكی را ارزان نخریده یا گران خریده است در حالی كه ملك فریدون چراغی را به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان خریداری كرده و آقای چراغی ۲۰ روز پس از آن همان ملك را از مالك اصلی به قیمت پنج میلیارد تومان خریداری می‌كند.
نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: شما در دادسرا اعلام كردید كه نامه ای از بانك مركزی آمده و آن را به قریانی نشان دادید و در نهایت گفت كه ما مشاوران حقوقی خوبی نداشتیم بنابراین چگونه دریافت نامه از بانك مركزی را انكار می كنید.
وی همچنین گفت: شما در پایان اظهارات خود با بازپرس نوشتید كه تمام سخنان خود در ۱۵۲ صفحه صورت جلسات را قبول دارید ولی حالا آن را انكار می كنید.

* ارتباط با افراد صاحب نفوذ
آقامیری راد درباره ارتباط متهم با افراد صاحب نفوذ و دستگاه‌ها گفت: شما قبل از ۲۴ سالگی چه توانایی داشتید در حالی كه قریانی به خاطر اینكه پدر شما در دوره‌های قبل مسئولیت داشت و پدر همسرتان هم اكنون استاندار بندرعباس است، با شما شریك شده تا از نفوذ آنان استفاده كنید و در جایی گفته با همتی رئیس بانك مركزی پیش حجت الاسلام پورمحمدی رفته اید تا درباره آب و هوا صحبت كنید.
قاضی صلواتی گفت: بانك مركزی چه ارتباطی با آب و هوا دارد.
نماینده دادستان افزود: متهم مسئولیت كارهای خود تا قبل از سال ۹۳ را قبول ندارد در حالی كه او قائم مقام موسسه و شریك قریانی بوده است.
وی ادامه داد: متهم همچنین می گوید كلاهبرداری نكرده در حالی كه در كلاهبرداری افراد با كسب اعتبار اقدام به جلب اطمینان مردم می كنند و متهم با ایجاد اعتبار كاذب و نصب تابلوهای موسسه تلاش كرد تا از مردم سپرده بگیرد و از آنان كلاهبرداری كند.

* ۳۵ هزار میلیارد تومان از بیت المال پرداخت شد
نماینده دادستان گفت: متهم در جلسه قبل گفت كه یك درصد از سپرده گذاران شاكی هستند و ۹۹ درصد دیگر شكایتی ندارند در حالی كه تمامی آنها را بانك مركزی از بیت المال پرداخته است.
وی افزود: اواخر سال ۹۵ به دلیل مشكلاتی كه موسسات اعتباری مانند فردوسی ایجاد كردند، سپرده‌گذاران دست به تظاهرات زدند و سران سه قوه با كسب اجازه از رهبر معظم انقلاب پول هایی از خزانه برداشتند تا این سپرده گذاران را سامان دهند.
نماینده دادستان ادامه داد: ۳۵ هزار میلیارد تومان برای ساماندهی موسسات از بودجه بیت المال پرداخته شد و این موسسه جنبه عمومی دارد نه جنبه خصوصی كه متهم این گونه ادعا كند كه شاكی خصوصی ندارد.
وی افزود: متهم در سال ۹۳ شراكت خود را با قریانی قطع می‌كند ولی در ادامه اموال موسسه را تقسیم می كنند در حالی كه معتقد است این سپرده‌های مردم بوده است و قریانی موسسه ولیعصر را تشكیل می‌دهد.
نماینده دادستان گفت: متهم در جلسه قبل اخلال عمده را قبول نداشت در حالی كه یكی از شروط اخلال عمده وصول وجه كلان است و متهم باعث برپایی تجمعات در سطح كشور و موجب تخریب اموال عمومی و خصوصی شد.
وی افزود: بانك مركزی به این موسسه نامه داد كه اقدامات آنان منجر به اخلال اقتصادی شده است و پدر متهم كه حقوقدان است اعلام كرده كه با اقدامات متهم موافق نبوده و تخلفات امیرحسین آزاد را می دیده است.
نماینده دادستان همچنین گفت: متهم اصلا از عملكرد خود پشیمان نیست و ما می‌ترسیم كه با او برخوردی نشود و مجددا این اقدامات را انجام دهد.
وی افزود: او ۹۰ هزار سپرده گذار را راهی خیابان‌ها كرده و خانواده های آنان را در اضطراب و مشكلات قرار داده است.

* پرداخت تسهیلات به مدیران ارشد استانی با نرخ 4 درصد
در ادامه جلسه دادگاه كلامی مدیر مالی تسویه شركت البرز ایرانیان گفت: از سال ۹۱ تا ۹۶ تعداد ۲۵۶ فقره تسهیلات شناسایی شده است و از مبلغ ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ بهره ۱۳ تا ۳۹ درصد پرداخت شده است.
وی با بیان اینكه تا سال ۹۶ مبلغ ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخته شده است، افزود: این مبلغ به ۳۲ میلیارد تومان رسیده است.
این كارشناس مسائل مالی در ادامه خطاب به رئیس دادگاه گفت: وجوه مورد نظر امروز با سود آن به ۹۶ میلیارد تومان رسیده و 65 فقره از این تسهیلات تنها در روز بیست و هشتم اسفند سال ۹۶ پرداخت شده است.
نماینده دادستان از مدیر تسویه شركت البرز ایرانیان پرسید: آیا تایید می‌كنید كه به مسئولان ارشد استانی با نرخ چهار درصد تسهیلات پرداخت شده است كه وی در پاسخ با تایید این موضوع گفت: در جریان رسیدگی به چنین اسنادی دست پیدا كردیم.
نماینده دادستان با استناد به توضیحات مدیر تسویه گفت: همه اقدامات آقای آزاد و قریانی نشان می دهد اقدامات آنها مجرمانه و خلاف قانون بوده است. همچنین در ادامه این جلسه آقای خرازی مدیرعامل شركت بهستان به عنوان مطلع به سوالات نماینده دادستان در خصوص اقدامات مجرمانه متهمان ردیف اول و دوم شركت البرز ایرانیان پاسخ داد.
وی گفت به برخی از سپرده گذاران تا ۴۵ درصد سود پرداخت شده است.
نماینده دادستان با اشاره به توضیحات آقای خرازی گفت: توضیحات شان نشان می دهد كه اقدامات آقای آزاد و قریانی خلاف نظام بانكداری بوده است.
همچنین نماینده داستان با اشاره به دفاعیات متهم ردیف اول پرونده در جلسه قبلی دادگاه گفت: آقای آزاد اتهامات خلاف واقع زیادی را علیه بازپرس، ضابطین قضایی و مسئولان بانك مركزی مطرح كرد.
وی گفت: به عنوان مثال آقای آزاد مدعی شده است كه بازپرس پرونده بركنار شده در حالی كه ایشان به شعبه دیگر منتقل شده است.
نماینده دادستان با تاكید بر اینكه هیچ كس از دستگیر شدن آقای آزاد و قریانی خوشحال نیست، گفت: آقای آزاد به عنوان قائم مقام شركت اقدامات مجرمانه زیادی انجام داده است.
در ادامه جلسه رئیس دادگاه از مسعود جمشیدی نماینده حقوقی بانك مركزی خواست به موارد مطرح شده از سوی متهم ردیف اول در جلسه گذشته پاسخ دهد.
نماینده حقوقی بانك مركزی گفت: آقای آزاد و قریانی بدون انجام تشریفات قانونی و اخذ مجوز از بانك مركزی اقدام به فعالیت های بانكداری كردند.
وی افزود: انتظار می رفت آقای آزاد حداقل بخشی از اتهامات خود را می پذیرفت نه اینكه بخواهد با فرافكنی و جوسازی از مسئولیت های خود فرار كند.
نماینده بانك مركزی گفت: متهم ردیف اول مدعی است كه هفت هزار شركت و موسسه غیرقانونی در بخش بانكی مشغول به فعالیت هستند و بانك مركزی تنها علیه شركت البرز ایرانیان شكایت كرده است در حالی كه چنین نظری كاملاً غلط است و بنده به عنوان نماینده حقوقی حداقل در چندین جلسه مربوط به رسیدگی پرونده های شركت های مشابه حضور داشته و برای برخی مانند موسسه ثامن الحجج رای قطعی صادر شده است.
وی همچنین به اتهام درخواست رشوه مسئولان بانك مركزی از آزاد برای اعطای مجوز به شركت البرز ایرانیان گفت: اتهام درخواست ۳۰ یا سه میلیارد تومان در این خصوص كذب محض است و بخش حقوقی بانك مركزی حق شكایت دیگر از آزاد برای اتهامات را محفوظ می دارد.
این نماینده حقوقی تصریح كرد: همچنین برخلاف ادعای آقای آزاد كه حضور كارشناسان بانك تجارت برای تسویه بدهی های شركت به خواست وی صورت گرفته است، در این مورد نیز تسویه بدهی های این شركت بر اساس كمیته منتخب سران قوا بوده است.
وی افزود: آزاد بر اساس نفوذ خانوادگی خود به رغم مكاتبات مكرر بانك مركزی مبنی برخلاف بودن فعالیت های این شركت در امور بانكی همچنان به فعالیت‌های خود ادامه داده بود و موجب خسارات به نظام اقتصادی كشور شده است.
نماینده حقوقی بانك مركزی گفت: از محضر دادگاه می‌خواهیم اشد مجازات برای متهمان در نظر گرفته شود.

* تعاونی البرز با عنوان مجعول فعالیت می كرده است
جمشیدی گفت: فعالیت تعاونی البرز ایرانیان فاقد شخصیت حقوقی ثبت شده بوده، یعنی نه به عنوان موسسه قرض الحسنه شناخته می شود و نه یك موسسه تعاونی اعتبار و در واقع این تعاونی با یك عنوان مجعول فعالیت می كرده و به همین دلیل جایی گفته نشده كه این مجموعه یك موسسه می باشد و همواره به عنوان تعاونی البرز ایرانیان از آن یاد شده است.
وی افزود: متهم گفته به دستورات بانك مركزی تمكین كرده ولی از زمانی كه بانك مركزی به این موسسه تذكر داده، متهمان فعالیت های خود را در سال های ۹۱ و ۹۲ گسترش داده و هیچگونه تمكینی نداشته اند و زمانی كه در خرداد ۹۲ نامه ای از سوی موسسات اعتباری غیر پولی ارسال شد، متهم اعلام كرده كه نامه به دستش نرسیده است.
جمشیدی با بیان این كه نامه مورد نظر در 13 خرداد سال 92 تحویل داده شده، اظهار داشت: بر فرض اگر متهم نامه را هم دریافت نكرده باشد، دو اطلاعیه از سوی بانك مركزی صادر شد و تلویزیون نیز آن را پخش كرد.
وی با قرائت اطلاعیه ای كه در دوازدهم دی ماه ۹۲ از اخبار تلویزیون پخش شد، گفت: در آن اطلاعیه تاكید شد كه موسسه البرز ایرانیان و حافظ فاقد مجوز هستند و از مردم خواسته می‌شود كه هیچ سپرده ای به این موسسات ندهند كه بانك مركزی مسئولیت آن را نمی پذیرد.

* پلیس نگران بازتاب جلوگیری از فعالیت های البرز ایرانیان بود
این حقوقدان افزود: بانك مركزی با وجود ادعای متهم مبنی بر عدم پاسخگویی به مراجع قضایی همواره تمام مكاتبات مراجع را پاسخ می داده؛ به ویژه به مراجع قضایی كه پاسخی سریع ارائه می كرده و تاكنون در این زمینه ۱۸ مكاتبه با نیروی انتظامی داشتیم.
وی درباره علت جلوگیری نكردن نیروی انتظامی از ادامه فعالیت های البرز ایرانیان گفت: طی مكاتبات انجام شده با نیروی انتظامی اعلام شد كه پلیس نگران تبعات امنیتی ناشی از جلوگیری از فعالیت این موسسه به ویژه در مناطق مرزی بود. چون امكان سوء استفاده از تجمعات وجود داشت و از طرف دیگر پلیس از اعمال نفوذ مقامات استانی خبر داد كه این مقامات دستور می دادند تا دستورات بانك مركزی انجام نشود.

* مقررات تاسیس تعاونی ها در پایگاه اطلاع رسانی بانك مركزی است
جمشیدی با رد ادعای متهم مبنی بر بی اطلاعی از مقررات تاسیس موسسات اعتباری گفت: تمامی مقررات ناظر بر تاسیس فعالیت موسسات اعتباری، لیزینگ‌ها و صندوق های قرض الحسنه در پایگاه اطلاع رسانی بانك مركزی موجود است و حتی دستورالعمل های مصوب شورای پول و اعتبار و تصویب نامه هیات وزیران مورخ چهارم بهمن ۹۳ نیز در آن لحاظ شده است.
وی افزود: آیین نامه نحوه تاسیس موسسات اعتباری غیر دولتی در ۱۰۹ ماده ابلاغ شده و به تفصیل شرایط اعطای مجوز در آن اعلام شده است.

* متهم با فعالیت های بانكی آشنا نیست یا تجاهل می كند
نماینده بانك مركزی گفت: امیرحسین آزاد، تخصصی در زمینه فعالیت‌های بانكی ندارد و یا خود را به تجاهل می زند و دیگران را متهم می كند.
وی از حساب سازی های متهم و صدور گواهی سپرده های صوری توسط متهم سخن گفت و افزود: تخلف امیرحسین آزاد مربوط به فعالیت بانكی است كه جرم محسوب می شود. البته بانك مركزی ورودی به این موسسات نمی‌كند و از نیروی انتظامی می خواهد تا با آنان برخورد كند.
وی با اشاره به پرداخت سود نامتعارف در تعاونی البرز ایرانیان گفت: در قانون بانكداری بدون ربا مبنای محاسبه سود اعلام شده ولی هیچگاه این معیار و مبنا ۴۵ درصد نبوده و همواره سقف سود ۱۵ درصد بوده است. متهم در خصوص تسهیلات به بخشنامه بانك مركزی استناد می كند در حالی كه از طرف دیگر می گوید از بخشنامه های بانك مركزی بی اطلاع است.

* پرداخت پول سپرده گذاران یكی از دلایل تورم اخیر است
نماینده بانك مركزی درباره ادعای متهم مبنی بر تسویه حساب ۹۹ درصد از سپرده گذاران گفت: خطوط اعتباری از پایه پولی صورت می گیرد. یعنی این خطوط پول پرقدرتی است كه در اختیار بانك مركزی قرار دارد و توزیع آن باعث افزایش تورم می شود. این مبالغ از منابع مردم بوده و یكی از دلایل مهم تورم اخیر همین موضوع است و تبعات فعالیت این موسسات سال ها بر اقتصاد كشور تاثیر خواهد گذاشت.
جمشیدی تاكید كرد: اقدامات نهادهای غیرمجاز پولی برای بانك مركزی و نظام هزینه های زیادی داشته است و ممكن است آثار فردی و اجتماعی این عملكردها و سال ها ادامه پیدا كند.
وی با اشاره به آشفتگی حساب ها در موسسه البرز ایرانیان گفت: بانك مركزی وظیفه ای برای حسابرسی موسسات ندارد و مدیران این تشكیلات باید حسابرسی داشته باشند درحالی كه این تعاونی هیچگونه استاندارد حسابداری و بانكی را رعایت نمی كرد.

* متهم ردیف دوم اظهارات آزاد را تكذیب كرد
نماینده دادستان با اجازه رئیس دادگاه از متهم ردیف دوم قریانی پرسید كه امیرحسین آزاد ادعا كرده قبل از سال ۹۳ تمام مسئولیت البرز ایرانیان را به شما داده است ولی قریانی این مطلب را تایید نكرد.
نماینده دادستان، آشنایی قریانی با آزاد و علت ایجاد ارتباط میان آنها را نسبت متهم ردیف اول با پدرش به عنوان استاندار سابق ایلام و همدان دانست و ذی نفوذ بودن پدر آزاد و حضور آزاد با پدر همسرش در بانك مركزی برای اخذ مجوز ورود به موسسه فردوسی را پرسید و قریانی آن را تایید كرد.

* قاضی صلواتی خطاب به متهم ردیف اول: شعارهای هنجارشكنانه علیه نظام نتیجه اقدامات بد شما است
رئیس شعبه چهارم رسیدگی به مفاسد اقتصادی خطاب به امیرحسین آزاد متهم ردیف اول موسسه البرز ایرانیان گفت: اقدامات بد شما باعث شد تا در آخرین تجمعات شعارهای هنجارشكنانه علیه نظام مطرح شده و این حاصل اقدامات شما است.
قاضی صلواتی در ادامه رسیدگی به پرونده موسسه البرز ایرانیان افزود: اگر الان شكات شما در دادگاه نیستند، به دلیل این است كه در جلسه سران قوا مقرر شد بدهی شما پرداخت شود و البته این موضوع نیز باعث ایجاد تورم در كشور شد. شما اینجا فقط در حاشیه صحبت می كنید. كل اموال شما 200 میلیارد قیمت‌گذاری شده است در حالی كه شما ١٢٠٠ میلیارد بدهی دارید و برخی شكات به دلیل مابه‌التفاوت سود نیز همچنان شاكی هستند. عملكرد شما اخلال عمده در نظام اقتصادی كشور است.
قاضی صلواتی در واكنش به سخنان این متهم گفت: بر اساس اطلاعاتی كه به ما داده شده در سال 95، ٢٠ تجمع و در سال 96 ،72 تجمع به دلیل مؤسسه شما صورت گرفته است. همچنین تجمع سپرده گذاران شما در شهر كرج باعث قتل حامد كرمی شده است. آیا عذاب وجدان ندارید؟
به دستور رئیس دادگاه امیرحسین آزاد متهم ردیف اول در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود در برابر اظهارات نمایندگان حقوقی بانك مركزی و نماینده دادستان پرداخت.
آزاد ابتدا در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان گفت: 800 میلیارد تومان پول از مردم به عنوان سپرده اخذ شده است اما تكلیف 300 میلیارد تومان آن مشخص نیست این در حالی است كه اصلاً 300 میلیاردی وجود ندارد چون مابه‌التفاوت پولی كه از مردم گرفتیم و به مردم هم داده‌ایم 162 میلیارد تومان است نه 300 میلیارد تومان.
متهم ردیف اول تصریح كرد: نماینده دادستان اعلام كرد كه من در سن 24 سالگی 2 میلیارد داشته‌ام و در سن 30 سالگی فقط یك ملكم در پاسداران 50 میلیارد تومان است؛ در پاسخ به این مطلب هم باید بگویم كه ما بر این ملك ادعای مالكیت نداریم و چون در آن زمان شرایط نبود كه آن را به اسم مؤسسه بزنیم، به خاطر اینكه اسنادش از بین نرود آن را به نام خودم زدیم و پس از دستگیری آن را به هیأت تسویه اعلام كردیم و اصلاً جزء كشفیات نیست چون خودم آن را معرفی كرده بودم.
آزاد خطاب به نماینده دادستان گفت: شما فرمودید كه بنده با هواپیمای شخصی به جزایر اختصاصی سفر كرده‌ام. لطفاً در محضر دادگاه بفرمائید كه چه سندی برای این حرف دارید؟ فكر نمی‌كنم در جمهوری اسلامی ایران كسی هواپیمای شخصی یا جزایر اختصاصی داشته باشد. درست است دست من به جایی نمی‌رسد و قدرت شما بیشتر از من است اما با آبروی مردم بازی نكنید.
وی ادامه داد: شما در مطالب ابتدای جلسه گفتید كه آبروی مؤمن خون «حامد كرمی» است اما این را خوب است بدانید كه حامد دوست 15 ساله من است و ما با هم تحصیل و زندگی می‌كردیم.
متهم گفت: بازپرس روزی كه من به دادسرا ‌رفتم، عده‌ای از تجمع كنندگان را به دادسرا می‌آورد و می‌گوید بیا پول اینها را بده. بازپرس به من می‌گفت كه ببین فلانی مشكل دارد و سرطان دارد، بیا پولش را بده، من از آن فرد طلبكار می‌پرسیدم كه طلب تو چقدر است، می‌گفت مثلاً 3 میلیون و من به بازپرس می‌گفتم كه آقای بازپرس در حساب‌های مؤسسه هنوز 10 میلیارد پول است، یا در حساب شخصی من هنوز یك میلیارد پول است، لطفاً اجازه بده پول او را بدهم، بازپرس می گفت از این پول‌ها نده، از پول‌های مخفی طلب او را بده.
وی خطاب به نماینده دادستان گفت: برای چیزی كه مدرك ندارید مدعی نشوید و از كسی كه جز خدا كسی را ندارد، بترسید. من چه زمانی به ضابط یا بازپرس توهین كردم؟ واقعاً بازپرس بسیار تلاش كرد و زحمت كشید اما بازپرس مردم را می‌فرستاد سراغ من كه بروید پولتان را بگیرید در حالی كه خودش همه حساب‌ها را توقیف كرده بود و اجازه دسترسی به آنها را نداشتیم و با این كارش می‌خواست من را جلوی مردم شرمنده كند.
متهم ردیف اول در ادامه با بیان اینكه فعالیت‌هایش مجوز داشته است، نامه‌های بانكی را به قاضی صلواتی نشان داد و گفت: اگر من مجوز نداشته‌ام پس این اسناد و نامه‌های امضا شده برای چیست؟
وی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما در مطالبتان گفتید كه من با زد و بند با مسئولان بانك مركزی توانسته‌ام فعالیت كنم اولاً اینكه لطفاً بفرمائید با چه كسی زد و بند كرده‌ام، اگر منظورتان آقای پورمحمدی است باید بگویم كه او از شریف‌ترین مدیران بانكی است. دوماً اینكه اگر زدوبندی بوده است، باید شما او را هم دستگیر كنید.
متهم گفت: شما در مطالب خود گفتید كه من از اعمال نفوذ پدر همسرم كه استاندار هرمزگان است، استفاده كرده‌ام در حالی كه پدر همسر من در سال 96 استاندار هرمزگان شده است یعنی زمانی كه من در زندان بوده‌ام. پس كارهای من به ایشان ربطی ندارد البته شاید شما غرایض سیاسی داشته باشید.
وی ادامه داد: شما فرمودید كه پلیس اعلام كرده است به 2 دلیل پلمب شعبات را انجام نداده است؛ یكی اعمال نفوذ در مقامات استانی و دوم ترس از تجمعات كه البته من دلیل دوم را هم قبول دارم چون خود من هم از این موضوع می‌ترسیدم كه هرج و مرج شود. اما درباره اعمال نفوذ به فرض اینكه اعمال نفوذ هم بوده است پس آن اعمال نفوذ هم جرم است و باید به این جرم كه توسط دیگری بوده است، رسیدگی شود.
در ادامه رسیدگی به این پرونده رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت: بله، اعمال نفوذ بوده است. مسئولان وقت استان همدان پلیس را از انجام دستورات بانك مركزی منع می‌كردند.
متهم ردیف اول افزود: گفتید كه بنده به مسئولان استانی وام‌های كلان می‌دادم در صورتی كه چنین چیزی درست نیست، من به یكی از مسئولان وقت استان ایلام یك وام قرض الحسنه 50 میلیون تومانی داده بودم كه تا زمانی كه شعبه باز بود، اقساطش را پرداخت می‌كرد و حتی پس از اینكه شعبه پلمب شد، چندین بار برای بازپرداخت اقساط و حتی تسویه مراجعه كرده بود اما كسی توجه نكرده است.
وی خاطر نشان كرد: در مورد ملك مطهری مطالبی داشتید عرض می كنم كه این ملك هزار متری بوده و ما آن را 14 میلیارد تومان خریداری كرده بودیم. آقای فریدون چراغی تمام مداركش برای فروش كامل بود و ما برای خرید آن چندین كارشناسی و ارزیابی انجام داده بودیم چون در خیابان اصلی مطهری بود.
آزاد افزود: گفتید كه در طی 5 سال ما كار تولیدی و صنعتی نداشته‌ایم یا تسهیلاتی كه داده‌ایم برای صنعت نبوده است كه باید بگویم 60 تا 70 درصد تسهیلاتی كه ما به مردم دادیم در استان ایلام، كردستان و مناطق محروم بوده است و به خاطر موانعی كه داشتیم، نتوانستیم كار تولیدی كنیم. یك كارخانه «تولید دارو» را هم می‌خواستیم راه اندازی كنیم كه موانع اجازه نداد.
متهم اضافه كرد: بازهم بیان كردید كه ما 88 میلیارد تومان تسهیلات داده‌ایم و بازپرداخت نشده است، اما این عدد 88 میلیارد تومان اكنون به این رقم رسیده است و آن زمان 88 میلیارد تومان نبوده است.
آزد گفت: در آن زمان نماینده شركت لیزینگ در ایلام بودم و وقتی برای كارهای شركت به تهران آمدم مدیرعامل شركت لیزینگ مهر به من گفت چون تو كارت خوب است می‌خواهیم یك تعاونی بزنیم و اگر علاقه‌مند هستی تو هم بیا بخش آی‌تی آن را برعهده بگیر كه من هم این پیشنهاد را قبول كردم و نهایتاً در جلسه بعد با آقای قریانی آشنا شدم. خوب است بدانید كه من قبل از اینها هم شركت كامپیوتری داشتم و در كار ملك، خودرو و تلفن همراه هم فعالیت كرده‌ام و بنابراین آن 2 میلیارد تومان هم از این فعالیت‌ها بوده است.
وی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما همچنین به تمسخر گفته‌اید كه من با پدرهمسرم به بانك مركزی رفته‌ام تا درباره آب و هوا حرف بزنیم، در صورتی كه من چنین حرفی نزدم و گفتم كه پدرهمسرم رفته بود به بانك مركزی تا درباره مسائل روز حرف بزند.
وی افزود: همچنین شما گفته‌اید كه من اقرار كرده‌ام كه تا قبل از سال 93 در مؤسسه هیچ سمتی نداشته‌ام اما من مجدداً می‌گویم كه از اول كار در مؤسسه بوده‌ام اما به خاطر حجم بالای كیفرخواست تصمیم گرفتم كه فقط از دوران مدیریتی خود دفاع كنم و به دوران مدیریتی آقای قریانی نپردازم.
متهم ادامه داد: شما می‌گویید ما غیرقانونی از تابلوی موسسه فردوسی استفاده كرده ایم اما من نامه‌ای دارم از موسسه فردوسی كه خطاب به آقای قریانی نوشته شده و در آن اعلام شده كه ٧٠ درصد روند تغییر تابلو باید تا ٣١ فروردین سال ٩١ انجام شده باشد.
امیرحسین آزاد گفت: شما همچنین در اظهارات خود بیان كردید كه من گفته ام آقای لطفی سمتی در ایلام نداشتند و بعد گفتید بله ایشان در كردستان سمت داشتند. یعنی شما صحبت خودتان در كیفرخواست را تكذیب می كنید. شما همچنین به من منتسب كردید كه گفتم من شاكی ندارم و من از اموال صیانت كرده ام. من نگفتم كه بدهی را من پرداخت كردم فقط گفتم پرداخت شده است.
متهم ردیف اول اضافه كرد: نامه‌ای را كه درخصوص الزام همكاری با بانك تجارت بود، با حسن نیت در زمان بازداشت خود امضا كردم چرا كه نماینده بانك مركزی گفت اگر امضا كنی اموال مردم پرداخت می‌شود.
وی افزود: گفتید چرا من گفتم به رغم تسویه با شكات قرار وثیقه ام كاهش نمی‌یابد؛ من گفته ام اموال من ضبط شده چرا قرار وثیقه كاهش نیافته است.
امیرحسین آزاد مجدداً در انتقاد از بازپرس پرونده گفت: برخی اموال من قیمت گذاری نشده و آقای بازپرس گفتند اموال شما مشكل دارد. گفتند فلان ملك را با مبایعه نامه خریدید و من هم گفتم به عنوان مثال در مورد ملك پاسداران به ستاد اجرایی فرمان امام نامه زده اند كه سند را به نام آزاد منتقل نكنید.
این متهم اقتصادی افزود: من تحكم نكردم و نگفتم هیچ كارشناسی برای اموال من صورت نگرفته اما كارشناسی در بهترین حالت سختگیرانه بوده است. تویوتا كمری من را 50 میلیون كارشناسی كرده اید در حالی كه الان پراید 50 میلیون قیمت دارد.
وی همچنین در پاسخ به بخش دیگری از اظهارات نماینده دادستان كه گفت شما در سال 93 اموال را بین خودتان و آقای قریانی تقسیم كرده اید گفت: من این حرف را مطرح نكرده ام. به من اتهام حیف و میل اموال مردم را زده‌اید؛ وقتی من عرض كردم كه از هیات تسویه تشكر می‌كنم، تشكر من به خاطر این موضوع است كه این اموال در بازپرسی قیمت‌گذاری نشده است اما آنها دستور كارشناسی كل اموال را صادر كردند. اول اموال را كارشناسی كنید و بعد اتهام بزنید كه اموال را حیف و میل كرده‌ام.
امیرحسین آزاد در خصوص اینكه گفته شده اقدامات او باعث ایجاد تجمع در كشور شده و یكی از تجمعات نیز به قتل یك نفر ختم شده است، گفت: معتقد هستم تجمع به دلیل اقدامات بازپرسی بوده چرا كه بعد از 9 ماه از بازداشت من و بسته شدن حساب ها این تجمعات صورت گرفت. البته نباید كل تجمعات را به ما منتسب كنید چرا كه قبل از ما موسسه فرشتگان نیز به مشكل برخورده بود.
وی در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: یك جایی مدیر تسویه اموال موسسه البرز گفت 65 مورد تسهیلات به دلیل جابجایی سیستم پرداخت بوده كه من اطلاع ندارم و حرف ایشان را می پذیرم.
قاضی پرسید: در مؤسسه شما چند مورد تسهیلات بدون پشتوانه پرداخت شده است كه آزاد پاسخ داد: به صورت سیستمی نبوده و فقط یك مورد است.
قاضی صلواتی در ادامه با اشاره به پرونده حمید باقری درمنی پرسید: آقای باقری درمنی چقدر سرمایه در موسسه شما آورده بود؟
آزاد پاسخ داد: ایشان ٣١ میلیارد و 5٠٠ میلیون آورده بودند كه قاضی در واكنش به اظهارات آزاد گفت: ایشان 18.5 میلیارد آورده بودند.
رئیس دادگاه در ادامه از متهم پرسید چطور با درمنی ارتباط برقرار كردید؟
آزاد پاسخ داد: مدیرعامل پیشین پست بانك ایشان را به من معرفی كردند.
متهم ردیف اول این پرونده افزود: من اموال دیگری ندارم كه به بانك تجارت معرفی كنم اما فكر می‌كنم همین اموال، بدهی من را پر كند.
قاضی پاسخ داد: پر نمی‌كند اموال شما 200 میلیارد و بدهی شما هزار و 200 میلیارد است.
صلواتی در پایان دفاعیات متهم ردیف اول در چهارمین جلسه دادگاه اعلام كرد كه تاریخ جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌ شود.
اجتمام*1003*1908*1834