فروش سهام «بانك های نظامی» اختیاری است

تهران- ایرنا- مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: فروش سهام بانك های وابسته به نیروهای مسلح از سوي سهامداران در مرحله اختیاري قرار دارد و هیچ گونه اجباري در فروش سهام این بانك ها از سوي سهامداران وجود ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، در چند روز گذشته خبری با عنوان قطعی شدن ادغام 5 بانك نظامی‎ در بانك سپه منتشر و اعلام شد كه نحوه واگذاری و خرید سهام از سهامداران حقیقی و حقوقی به محل مناقشه تبدیل شده است.
در این خبر آمده است تمام سهامداران حقیقی و حقوقی بانك انصار از 18 فروردین ماه قادر به فروش سهام خود با قیمت 2 هزار و 86 ریال هستند.
نكته ای دیگر كه باید در این مطلب به آن پرداخت، مسایل مربوط به مجمع سال 96 بود كه قرار شد هرگونه تصمیم گیری در خصوص ادغام در مجمع فوق‎العاده به شور گذاشته شود اما این اتفاق در مورد «بانك انصار» رخ نداده و هیات مدیره بدون آنكه نظر سهامداران را جویا شود در مورد واگذاری سهم با نرخ 2 هزار و 86 ریال تصمیم گیری كرده است.
این اقدام باعث گلایه برخی از سهامداران عمده كه قصد فروش سهام خود با این قیمت را ندارند شده است و درخواست جلوگیری از تضییع حقوق سهامداران را داشته اند.

** اجباری در فروش سهام بانك انصار وجود ندارد
با توجه به شائبه ایجاد شده در مورد فروش سهام بانك انصار به صورت اجباری «سعیدمحمد علیزاده»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به شفاف سازی این مطلب پرداخت و گفت: هر سهامداري كه تمایل داشته باشد مي تواند طبق شرایط اعلام شده سهام خود را به فروش برساند.
علیزاده افزود: در حال حاضر امكان واگذاري سهام بانك های مذكور شامل انصار، قوامین، حكمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه كوثر توسط سهامداران حقیقی با قیمت های مربوط به زمان توقف نماد این بانك ها و یا قیمت اسمی سهام (هركدام بالاتر باشد) انجام مي شود.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس بیان كرد: سهامداران اختیار دارند كه سهام خود را با قیمت فوق به فروش برسانند یا اینكه منتظر بمانند بعد از ارزش گذاري و اعلام قیمت كه به صورت كارشناسي صورت مي گیرد اقدام به فروش سهام خود كنند.
وي افزود: تاكنون زمان دقیق براي ارزش گذاري سهام این بانك ها اعلام نشده اما با توجه به صحبت هاي مطرح شده این اقدام تا چند ماه آینده انجام مي شود.
به گفته وي، تصمیم ادغام بانكهای نظامی در بانك سپه توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران سه قوه) گرفته شده است.
علیزاده در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در رابطه با اینكه در مجامع سال ٩٦ اعلام شده كه هر ادغامي باید در مجمع فوق العاده به شور گذاشته شود در حالي كه درخصوص ٥ بانك مطرح شده این اقدام صورت نگرفته است، گفت: در این مرحله از مجمع فوق العاده كه طي چند ماه آینده برگزار مي شود در زمینه ادغام بانك ها تصمیم گیري خواهد شد.
اقتصام**9206**9189