سفير ايران در چين تبادل گردشگر با اين كشور را ضروري دانست

پكن- ايرنا- سفير جمهوري اسلامي ايران در چين با اشاره به ظرفيت هاي گردشگري دو كشور چين و ايران تاكيد كرد با توجه به توسعه روابط تهران و پكن در بخش هاي مختلف، افزايش تبادل گردشگر ميان ايران و چين نيز ضروري است.

'محمد كشاورز زاده' روز سه شنبه در حاشيه بازديد از نمايشگاه بين المللي گردشگري چين در پكن گفت و گو با ايرنا با اشاره به اينكه دو كشور داراي ويژگي هاي مشتركي هستند، افزود: روابط دوستانه دو كشور در حوزه هاي مختلف ايجاب مي كند در زمينه گردشگري نيز اين روابط تقويت و توسعه يابد.
او گفت: چين به دليل رشد اقتصادي بالا، در زمينه گردشگري داراي امكانات زيادي است و سالانه علاوه بر جذب تعداد زيادي گردشگر خارجي، شمار زيادي از مردم چين نيز به كشورهاي خارجي سفر مي كنند.
وي با اشاره به اينكه كشورهاي زيادي از آفريقا گرفته تا اروپا به عنوان مقصدهاي گردشگري چين در حال برنامه ريزي براي جذب توريست هاي چيني هستند، افزود: ايران نيز مي تواند يكي از مقصدهاي مهم گردشگري چين باشد.
كشاورز زاده افزود: چيني ها گردشگران خوبي هستند و اگر امكانات گردشگري ويژه فرهنگ و سلايق آنها ها را در ايران ايجاد كنيم مي توانيم گردشگر بيشتري از چين جذب كنيم.
سفير جمهوري اسلامي ايران در چين تصريح كرد با توجه به اينكه حدود 20 پرواز مستقيم ميان ايران و چين داير است توسعه و تقويت زيرساخت هاي گردشگري كشور مي تواند زمينه ساز توسعه گردشگري ميان ايران و چين باشد.
وي با بيان اينكه شناخت مردم دو كشور از يكديگر به بيشتر شدن تعداد گردشگران كمك مي‌كند، گفت: شناختي كه در داخل ايران از چين وجود دارد كافي نيست و شناخت نسبي مردم از اين كشور مربوط به گذشته است در صورتي كه چين در چند سال اخير پيشرفت هاي زيادي داشته است و در تمامي زمينه از نواوري هاي صنعتي گرفته تا كشاورزي، رتبه هاي بالايي كسب كرده است.
او با اشاره به اينكه شناخت بيشتر مردم دو طرف از يكديگر مي تواند ارتباطات دو كشور را بيشتر كند تاكيد كرد چيني ها هم از ايران شناخت كمتري دارند سفر گروه هاي توريستي چيني به ايران مي تواند خيلي كمك ساز باشد.
كشاورز زاده تاكيد كرد: اگر بتوانيم امكانات مورد نياز چيني ها از جمله كوير گردي و بيابان گردي را در ايران فراهم كنيم مي توانيم سهم بيشتري از گردشگران چيني را جذب كنيم.
بيست و پنجمين نمايشگاه گردشگري چين با حضور 85 كشور از جمله جمهوري اسلامي ايران در پكن گشايش يافت.
چين سالانه ۱۲۰ ميليون گردشگر به خارج از كشور مي‌فرستد و بيشتر از ۸۵ ميليون توريست نيز سالانه به اين كشور سفر مي‌كنند بر اساس آمار در سال 96 شمسي بين ۱۱۲ تا ۱۱۵ هزار ايراني به چين سفر كرده‌اند در مقابل حدود 100 هزار چيني نيز به ايران سفر كرده اند.
**آساق**1904**1663**