۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
کد خبر 83281592
۰ نفر
آب هست ولی سد نیست

یاسوج- ایرنا- با این كه 10 درصد نزولات جوی كشور در كهگیلویه و بویراحمد با یك درصد وسعت ایران می بارد اما مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری كهگیلویه و بویراحمد هشدار داده است كه در تابستان امسال قطعی آب پیش بینی می شود.

به گزارش ایرنا، بارش مطلوب سال زراعی جاری پس از تجربه 10 سال خشكسالی نویدبخش سالی پربار برای رونق تولید در استان كهگیلویه و بویراحمد است.
یاسوج مركز استان كهگیلویه و بویراحمد بیش از یك هزار و 200 میلیمتر باران را در سال زراعی جاری تجربه كرد.
براساس آخرین آمار میزان بارندگی سال زراعی 97-98 به ترتیب در سی سخت 1060.8، دهدشت 816.6، امامزاده جعفر 760، دوگنبدان 666.3 و لیكك 684.2 میلیمتر اعلام شده است.
میانگین میزان بارندگی كهگیلویه و بویراحمد در سال زراعی 97-98 تاكنون 863.6 میلیمتر است.
دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران كهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی 97 و 98 از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام كرده است.
كهگیلویه و بویراحمد 10 درصد از روان آبهای كشور را در خود جای داده كه بخش عمده ای آن بدون استفاده از استان خارج می شود و درعین حال این استان با میانگین سالانه 690 میلی متر بارندگی از مناطق پرآب كشور است.
این استان كه به خاطر وجود چندین رودخانه، چشمه سارها و آبشارهای فراوان به سرزمین رودخانه های خروشان مشهور بود در یك دهه اخیر شاهد كم آبی شدید در بخش كشاورزی و تنش آب آشامیدنی در برخی از شهرها و روستاها بود.
این روزها با باران های بهاری چشمه سارها، آبشارها و رودخانه ها پر آب است به طوری كه آبشار یاسوج پس از چند سال جان تازه ای گرفته است.
مدیركل امور عشایر كهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های اخیر در این استان موجب جوشش و پر آب شدن 100 درصد از چشمه های خشك شده مناطق عشایری این استان شده است.
مجید علی پور اظهار داشت: 350 حلقه چشمه در مناطق عشایری كهگیلویه و بویراحمد در سال های متمادی به دلیل كاهش بارندگی و تداوم خشكسالی به‌ طور كامل خشك شده ‌بودند كه بر اثر بارندگی سال زراعی جاری هم اكنون دبی آنها به طور چشمگیری افزایش یافته است.
وی افزود: بیش از 570 حلقه چشمه و قنات شناسنامه دار در مناطق عشایری این استان وجود دارد.
در فروردین ماه امسال ظرفیت آب سد مخزنی كوثر تنها سد مهم كهگیلویه و بویراحمد تا مرز پر شدن پیش رفت كه بهترین پیامد باران های مطلوب امسال در این استان است.
حال خوب این سد كه تامین كننده آب آشامیدنی مردم پنج استان جنوبی كشور است؛ یعنی تامین حیاتی ترین نیاز 2.5 میلیون نفر از هموطنان كه جای سپاسگزاری و خوشحالی دارد.
البته پر شدن مخزن سد كوثر نوید بخش سالی پر رونق برای كشاورزی و صنعت در كهگیلویه و بویراحمد نیز خواهد بود زیرا در سال های كم آبی میزان كمتری از این مایع حیات بخش به مصارف غیر آشامیدنی اختصاص می یابد.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران گفت:618 میلیمتر باران از اول مهرماه تاكنون در ایستگاه هواشناسی سد ملی كوثر گچساران به ثبت رسیده كه 94 میلیمتر آن مربوط به بارندگی های فروردین ماه بوده است.
اكبر خدری افزود: مجموع بارش های ثبت شده سال زراعی گذشته در ایستگاه هواشناسی سد كوثر 210 میلیمتر بوده است.
وی بیان كرد: 45 میلیون متر مكعب آب سد كوثر امسال پس از هماهنگی با مسئولان شهرها و روستاهای اطراف و اطلاع رسانی به دامداران،كشاورزان و مسافران نوروزی در بهار امسال رهاسازی شد.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران تصریح كرد: آخرین رهاسازی آب سد كوثر با نوجه به پیش بینی سیل در سال آبی 1392-93 صورت گرفت.
وی حجم آب مخزن سد كوثر را 543 میلیون متر مكعب ذكر كرد و افزود: هم اكنون 37 میلیون متر مكعب از ظرفیت سد خالی است و مشكلی برای سرریز شدن سد وجود ندارد.
وی گنجایش مخزن سد كوثر را 580 میلیون متر مكعب اعلام كرد.
خدری با بیان اینكه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا 625 متر است گفت: هم اكنون تراز این سد 623 متر است.
وی تصریح كرد: آب سد كوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود كه این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.
این سد سالانه آب آشامیدنی 20 شهرستان و 2 هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، كهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌كند.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران گفت: 618 میلیمتر باران از اول مهرماه تاكنون در ایستگاه هواشناسی سد ملی كوثر گچساران به ثبت رسیده كه 94 میلیمتر آن مربوط به بارندگی های فروردین ماه بوده است.
اكبر خدری افزود: مجموع بارش های ثبت شده سال زراعی گذشته در ایستگاه هواشناسی سد كوثر 210 میلیمتر بوده است.
وی بیان كرد: 45 میلیون متر مكعب آب سد كوثر امسال پس از هماهنگی با مسئولان شهرها و روستاهای اطراف و اطلاع رسانی به دامداران،كشاورزان و مسافران نوروزی در بهار امسال رهاسازی شد.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد كوثر گچساران تصریح كرد: آخرین رهاسازی آب سد كوثر با نوجه به پیش بینی سیل در سال آبی 1392-93 صورت گرفت.
وی حجم آب مخزن سد كوثر را 543 میلیون متر مكعب ذكر كرد و افزود: هم اكنون 37 میلیون متر مكعب از ظرفیت سد خالی است و مشكلی برای سرریز شدن سد وجود ندارد.
وی گنجایش مخزن سد كوثر را 580 میلیون متر مكعب اعلام كرد.
خدری با بیان اینكه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا 625 متر است گفت: هم اكنون تراز این سد 623 متر است.
وی تصریح كرد: آب سد كوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود كه این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.
این سد سالانه آب آشامیدنی 20 شهرستان و 2 هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، كهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌كند.
همچنین مدیرعامل شركت آب منطقه ای كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به فاصله پنج كیلومتری سد شاه قاسم با یاسوج مركز استان، گفت: حجم مخزنی این سد 9 میلیون مترمكعبی است كه در بارندگی فروردین امسال سرریز شد.
علی داودی مهر عنوان كرد: با مدیریت صحیح و همكاری رسانه ها قبل از سرریز شدن، اطلاع رسانی و اقدامات مناسب برای مناطق پایین دست آن برای رفع خطرات احتمالی انجام گرفت.
پس می توان گفت باران های سال آبی جاری رهاوردهای خوبی برای استان كهگیلویه و بویراحمد دارد.
آنچه جای تعجب دارد این است كه هنوز به فصل گرما (تابستان) نرسیده مسئولان حوزه آب كهگیلویه و بویراحمد هشدار داده اند كه در تابستان مشكل كمبود آب داریم و تابستان آب مناطق مختلف كهگیلویه و بویراحمد قطع می شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری كهگیلویه و بویراحمد گفت: مشكلات مربوط به كمبود آب آشامیدنی در شهرهای سردسیری استان با باران‌های اخیر از بین نمی‌رود.
سید علی لدنی نژاد عنوان كرد: فقدان زیرساخت‌هایی از جمله سد و كافی نبودن بندهای آبخیزداری در مناطق كوهستانی و مرتفع استان باعث شده كه هنوز در زمینه تغذیه سفره های زیر زمینی و تامین آب پایدار شهرها و روستاهای بویراحمد و مادوان مشكلاتی وجود داشته باشد.
وی افزود: به همین سبب باید از هم اینك تدابیر لازم در شركت آب و فاضلاب اندیشیده شود و مشكلات آب آشامیدنی در تابستان سال جاری به حداقل رسانده شود.
این گونه كه مسئولان حوزه آب استان نسخه می پیچند عیان است كه باران دردی از كهگیلویه و بویراحمد دوا نكرده است.
جبار خشنودی یكی از كارشناسان معتقد است ˈاگر استفاده از سیستم آبهای كشاورزی مانند آبیاری تحت فشار و قطره ای افزایش پیدا كند و اتكا به استفاده از چاه های عمیق كنار گذاشته شود آینده روشن تری را خواهیم دید.
به گفته وی در حال حاضر برای كشت در مزارع و باغهای استان با حفر چاه ها از سفره آبهای زیر زمینی استفاده می شود كه این چاه ها به مرور عمیق تر شده تا میزان این آبها به طور محسوسی كاهش یابد.
از راهكارهای پیشنهاد شده این كارشناس كشاورزی ، آموزش مصرف بهینه آب به شهروندان است و از آنجائیكه كشاورزی بالاترین حجم مصرف آب را به خود اختصاص داده به اعتقاد وی بازنگری در این سیستم و استفاده از روش های صحیح مدیریت آب می تواند آینده را كمی روشن كند.
علیرضا الماسوندی مدیر عامل شركت مدیریت منابع آب ایران در جریان سفر استانی شورای معاونان شركت مدیریت منابع آب ایران به كهگیلویه و بویراحمد در سال 90، گفته بود كهگیلویه و بویراحمد یكی از مناطق معدود كشور است كه میانگین بارندگی در آن نسبت به متوسط جهانی نزدیكتر است و می تواند فرصتهای مناسبی را برای توسعه استان فراهم كند.
برای مهار آب های سطحی و تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز شهرها و اراضی كشاورزی كهگیلویه و بویراحمد، دو سد كوثر در سال 81 و شاه قاسم در سال 76 به بهره برداری رسیده است اما سد شاه قاسم در شهرستان بویراحمد سد كوچكی به حساب می آید و سد كوثر نیز بخش ناچیزی از زمین های شهرستان گچساران را آبیاری می كند.
بخش اصلی آب سد كوثر برای استان های جنوبی ایران فرستاده می شود.
باور عمومی برآن است كه در حالی كه این سدها كار مهار آب های روان كهگیلویه و بویراحمد را انجام می دهند اما كشاورزان این استان كمترین بهره را از ساخت آنها می برند.
باور برخی مدیران استان این است كه از حوزه آبریز سدها و رودخانه های پرآب كهگیلویه و بویراحمد تخصیص مناسبی به استان داده نشده و بهره برداری ها و تخصیص ها بسیار ناچیز است.
سد مخزنی كوثر در فاصلۀ 60 كیلومتری شهر گچساران با ظرفیت بیش از 580 میلیون متر مكعب آب آشامیدنی پنج استان جنوبی كشور با جمعیت بیش از دو میلیون نفر را تامین می كند اما شهر های دهدشت گچساران چرام كه در اطراف این سد قرار دارند تاكنون از ساخت آن بهره ای نبرده اند.
به باور كارشناسان، انتقال بخشی از آب این سدها به روش های مختلفی ازجمله لوله گذاری و پمپاژ آن امكان پذیر است و در صورتی كه پروژه هایی در این راستا شروع شود می تواند نوید بخش آینده بهتری برای مردم و كشاورزان كهگیلویه و بویراحمد باشد.
جبار خشنودی كارشناس كشاورزی استان نیز مشكل عمده فراروی آب كهگیلویه و بویراحمد را نه در مصارف خانگی بلكه هدر دادن این منابع ارزشمند در كشاورزی سنتی استان می داند كه بنا به گزارشهای رسمی در كهگیلویه و بویراحمد بیش از 95 درصد آب های استان برای كشاورزی ، دو الی سه درصد آن برای صنعت و بقیه نیز برای مصارف خانگی مصرف می شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری كهگیلویه و بویراحمد در خصوص یكی از راهكار های مدیریت مصرف آب، گفت: نصب شیرهای فشارشكن روی شیرآلات منازل و دستگاه‌های اجرایی این استان یكی از راهكارهای مناسب برای كاهش و مدیریت مصرف آب آشامیدنی است.
وی افزود: با توجه به افزایش جمعیت و كاهش منابع آب باید در زمینه مدیریت مصرف و جلوگیری از هدر روی آب آشامیدنی در كشور و كهگیلویه و بویراحمد تلاش بیشتری شود.
لدنی نژاد عنوان كرد: علاوه بر استفاده از شیرهای فشارشكن باید از طریق فرهنگ سازی لازم نیز اقدام به نهادینه كردن مصرف بهینه آب آشامیدنی بین قشرهای مختلف مردم كهگیلویه و بویراحمد كرد تا از هدر روی این كالای با ارزش جلوگیری شود.
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: سالانه بیش از 40 میلیون متر مكعب آب از چاه های غیرمجاز این استان برداشت می شود.
رسول فرهادی افزود: یك هزارو 170 حلقه چاه آب غیرمجاز كشاورزی و صنعتی در این استان وجود دارد.
وی بیان كرد: دو هزار و 500 حلقه چاه مجاز در سطح این استان وجود دارد كه از این میزان دو هزار حلقه كشاورزی است.
فرهادی تصریح كرد: سالانه 287 میلیون متر مكعب آب از این چاه ها برداشت می شود.
وی ادامه داد: از این میزان آب برداشتی 210 میلیون متر مكعب در بخش كشاورزی مصرف می شود.
حال این سوال پیش می آید كه آیا می توان با مدیریت صحیح منابع آب ، اصلاح شبكه، فرهنگ سازی مردمی ، به كلی سایه عطش تابستانه را از سر شهرهای كهگیلویه و بویراحمد برداشت؟
ظرف سال های گذشته مسئولان آمارهایی از كشف و ضبط انشعابات غیر مجاز و برنامه های فرهنگی در زمینه مصرف آب ارائه داده اند اما اقدامات انجام شده نتوانسته چندان موثر واقع شود.
همچنان بخش قابل توجهی از آب شرب تولیدی استان به مقصد نمی رسد و به هدر می رود.
موضوع آب یكی از حساس ترین موضوعات پیش روی مردم جهان و به تبع آن ایران در آینده نزدیك است.
كهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ كیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و كوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
حجم ذخیره مخازن آب شهرهای استان 131 هزار متر مكعب است. تعداد مخازن آب مناطق شهری استان 53 باب مخزن بتنی استاندارد و تعداد مشتركان آبفای شهری 165 هزار و 500 مشترك است.
منابع تأمین آب شهرهای كهگیلویه و بویراحمد شامل 66 حلقه چاه و هفت دهنه چشمه است و بخشی نیز از طریق سد كوثر تأمین می شود.
طول شبكه توزیع و خطوط انتقال آب شهرهای كهگیلویه و بویراحمد هم اینك به ترتیب یك هزار و 500 كیلومتر و 320 كیلومتر است.
11 ایستگاه پمپاژ آب در كهگیلویه و بویراحمد وجود دارد كه در شبانه روز 112 هزار و 500 مترمكعب آب را برای استفاده مشتركان مناطق شهری این استان پمپاژ می كنند.
این استان با هشت شهرستان و 17 شهر ، نزدیك به 720 هزار نفر جمعیت دارد.
9868/6110