۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 83281588
۰ نفر
شكارچی زنده گیر كبك در سردشت دستگیر شد

مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: پس از بازرسی از یك منزل روستایی در این شهرستان یك شكارچی متخلف دستگیر و سه پرنده كبك نیز از وی كشف و ضبط شد.

خالد بایزیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اخبار و گزارش واصله به این اداره مبنی بر تخلف زنده گیری پرندگان در یكی از روستاهای حومه سردشت ماموران این اداره به همراه ماموران نیروی انتظامی با اخذ مجوز قضایی از مخفیگاه پرندگان محبوس شده در قفس و منزل این شكارچی بازرسی كردند.
وی گفت: از این فرد متخلف یك قبضه اسلحه شكاری غیرمجاز، سه رشته دام زنده گیری پرندگان و تعدادی فشنگ نیز كشف و ضبط شد كه برای وی پرونده قضایی تشكیل شد كه هم اكنون در حال رسیدگی است.
وی اضافه كرد: از ابتدای سال جاری سه نفر متخلف زیست محیطی دستگیر و چهار قطعه كبك نیز از آنها كشف شده است كه همگی پرندگان رهاسازی و به دامان طبیعت بازگردانده شدند و همچنین ادوات شكار و صید غیرمجاز از جمله یك قبضه اسلحه شكاری غیرمجاز، هفت عدد قفس و چهار رشته دام زنده گیری پرندگان نیز از متخلفان كشف و ضبط شد.
بایزیدی از رهاسازی یك قطعه كبك دیگر در زیستگاه های این شهرستان خبر داد و گفت: در روزهای اخیر یك قطعه كبك پس از رهاسازی از دست یك شكارچی متخلف به دامان طبیعت جنگلی این شهرستان برگردانده شد.
وی اظهار داشت: این شكارچی غیرمجاز كه به صورت غیرقانونی اقدام به زنده گیری كبك می كرد قبل از هرگونه واكنشی از سوی ماموران یگان حفاظت این اداره بازداشت و با تشكیل پرونده تحویل محاكم قضایی شد كه با اخذ دستور دادگاه پرنده محبوس شده در قفس، رهاسازی و دوباره به دامان طبیعت بازگردانده شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با توصیه به شهروندان، اظهار داشت: طبیعت و اكوسیستم بكر و زیبای سردشت با وجود انواع گیاهان و جانوران متنوع، چشم انداز بی نظیری داشته كه ادامه شكار و زنده گیری غیرمجاز حیات وحش می تواند تبعات جبران ناپذیری به تنوع زیستی شهرستان وارد كند.
وی گفت: بجای شكار و صید و زنده گیری غیرمجاز، با طبیعت مهربان بوده و از دیدن گونه های نادر و زیبای حیات وحش در طبیعت و شنیدن آواز زیبای آنها باید لذت برد.
به گزارش ایرنا سردشت با 90 هزار هكتار جنگل و 30 هزار هكتار مرتع بیشترین جنگل های آذربایجان غربی را دارد؛ مخزن سد سردشت، اطراف رودخانه زاب، جنگل های این شهرستان و سد خاكی ورگیل سه زیستگاه مهم پرندگان در این شهرستان است.
7562/6185/7129