۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
کد خبر 83281534
۰ نفر
سیل به 18 مسجد و حسینیه در شوش خسارت زد

دزفول - ایرنا - رییس اداره اوقاف و امور خیریه شوش گفت: سیل اخیر به 18مسجد و حسینیه در مناطق روستایی این شهرستان خسارت وارد كرد.

محمدحسن پورنعمت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه این آمار برآورد اولیه است و احتمال افزایش آن وجود دارد، افزود: این مساجد و حسینیه ها بین 20 تا 100 درصد به صورت ریزش دیوار، تخریب سرویس بهداشتی و نفوذ آب به داخل شبستان آسیب دیده اند.
وی گفت: این مساجد و حسینیه ها در روستاهای شیخ علی، میگرن سه، شنین حسین، محمدغضبان، عشیره خلف، زبیددبات(سه مسجد)، بیت محارب، بیت یباره، خلیفه حیدر، راضی حمد و اكیوش می باشند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شوش با بیان اینكه مساجد قدیمی روستاهای شهرستان بیشترین آسیب ها را دیده اند، افزود: میزان خسارت های ناشی از سیل با كمك كارشناسان بنیاد مسكن و كارشناس نظارت فنی اداره اوقاف و امور خیریه بررسی و اعلام می شود.
وی اظهار داشت: هیات امنا و هیات های مذهبی مساجد و ائمه جماعات مساجد پایگاه های مقاومت از ابتدای وقوع سیل نسبت به جمع آوری اقلام مورد نیاز سیل زدگان، پخت غذا و حضور در مناطق سیل زده همكاری های وسیعی داشتند كه جای قدردانی دارد.
پورنعمت افزود: اداره اوقاف و امور خیریه شوش از ابتدای وقوع سیل نسبت به آماده باش بقاع متبركه و مساجد شهری و روستایی برای اسكان سیل زدگان درصورت نیاز اعلام آمادگی كرده است.
وی گفت: اقلام مورد نیاز سیل زدگان به ارزش 40 میلیون ریال از محل نذورات بقاع متبركه تهیه و تحویل داده شده است.
بیش از 400 مسجد و حسینیه در شهرستان شوش وجود دارد.
به گزارش ایرنا افزایش دبی رودخانه های دز و كرخه به دلیل بارش های سیل آسا در مناطق بالادست، باعث جاری شدن سیلاب در مناطق وسیعی از استان خوزستان و آبگرفتگی تعداد زیادی از روستاها و زمین های كشاورزی حاشیه این رودخانه ها در این استان شد.
در پی این وضعیت دستور تخلیه 270 روستا وهفت شهر استان داده شده و به گفته وزیر كشور 400هزار نفر در معرض سیلاب قرار گرفتند.
جمعیت هلال احمر خوزستان در جریان سیلاب اخیر برای اسكان سیل زدگان تاكنون 67 اردوگاه در استان برپا كرده كه بیش از 117 سیل زده در این اردوگاه ها اسكان داده شدند.
بیش از 70 روستای شهرستان شوش دچار آبگرفتگی و سیلاب شده اند.
7280/3022