بيش از 40 ميليون دلار كالا از گمرك و مرز ريمدان چابهار صادر شد

چابهار- ايرنا- رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت چابهار گفت: صادرات از گمرك و بازارچه مرزي ريمدان در يك سال اخير از مرز 40 ميليون دلار گذشت.

هادي اكبري روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: صادرات از گمرك چابهار 30 ميليون دلار و از بازارچه مرزي ريمدان 10 ميليون دلار بوده كه اين صادرات در گمرك چابهار نسبت به سال 96 به ميزان 535 درصد افزايش و در بازارچه مرزي ريمدان 40 درصد كاهش داشته است.
وي اقلام عمده كالاهاي صادراتي از گمرك و بازارچه مرزي ريمدان چابهار را مصالح ساختماني، سوخت، كاشي و سراميك، خرما و ميوه ذكر كرد و افزود: اين كالاها به كشور پاكستان صادر شده است.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت چابهار گفت: واردات انواع كالا از گمرك چابهار و بازارچه مرزي ريمدان در سال 1397 نسبت به سال 1396 سير نزولي داشته و واردات به منطقه آزاد نسبت به سال 1396 به ميزان 78 درصد افزايش يافته است.
وي ادامه داد: از آنجاييكه عمده واردات از بازارچه ريمدان در سنوات گذشته دام زنده بوده، در سال 1397ورود دام انجام نشده لذا هيچ گونه وارداتي از اين بازارچه نداشته ايم.
اكبري تصريح كرد: واردات به كشور از طريق گمرك چابهار در سال پارسال 77 ميليون دلار بوده كه نسبت به سال 1396كاهش 25 درصدي را نشان مي دهد.
وي اقلام عمده كالاهاي وارداتي را برنج، كالاهاي صنعتي، لوازم خانگي و لوازم يدكي عنوان كرد و افزود: با توجه به اينكه چابهار دروازه ورود به كشور شناخته مي شود و نگاه تجار و بازرگانان در سال گذشته براي واردات كالا معطوف به اين شهرستان شده لذا واردات كالا از صادرات بيشتر بوده و تراز تجاري منطقه را 36 ميليون دلار منفي كرده است.
رئيس اداره صنعت، معدن وتجارت چابهار گفت: به منظور تحقق هدف گذاري صادرات غير نفتي سيستان و بلوچستان در برنامه ششم توسعه اقتصادي در سالجاري كه 803 ميليون دلار تعيين شده اميدواريم با توجه به اينكه شهرستان چابهار ظرفيت هاي اقتصادي زيادي دارد بتواند نقش مهمي در اجراي اين هدفگذاري داشته باشد.
وي با بيان اينكه ايجاد زيرساخت هاي لازم در بازارچه مرزي ريمدان و فعاليت مجدد بازارچه مرزي پسابندر و همچنين پررنگ تر شدن نقش منطقه آزاد در صادرات كالاهاي توليدي مي تواند به هدفگذاري تعيين شده كمك كند اظهار داشت:اين امر موجب ارز آوري براي كشور و توليد اشتغال و ثروت براي مردم منطقه خواهد شد.
3043**3213