۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
کد خبر 83281514
۰ نفر
ضاحیه بیروت در آستانه نیمه شعبان

بیروت - ایرنا - منطقه ضاحیه در جنوب شهر بیروت پایتخت لبنان یك منطقه شیعه نشین است كه این روزها و در آستانه فرارسیدن نیمه شعبان و مولود امام عصر (عج) منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان (عج) حال و هوایی خاصی به خود گرفته است.

به گزارش ایرنا، تیرهای برق در خیابان های اطراف ضاحیه با پرچم های رنگی به همین مناسبت مزین شده و وزرش باد و حركت شمار زیادی پرچم های نصب شده برای خوروهای عبوری بسیار جذاب است.
در داخل خیابان های اطراف حسینیه سید الشهداء (ع) محل اجرای برنامه های جنبش حزب الله و سخنرانی های «سید حسن نصرالله» دبیر كل این جنبش نیز با نصب چراغ های رنگی، چهره ای بسیار متفاوت از دیگر خیابان های و سایر مناطق بیروت یافته است.
در برخی از نقاط خیابان ضاحیه مانند «قائم» و شهید «هادی نصرالله» نیز خیمه های بزرگی برای برگزاری مراسم نیمه شعبان نصب شده و جوانان نیز مشغول تزیین اطراف این چادرها و نصب چراغ های رنگی هستند.
تابلوهای كوچكی نیز برای تبریك به عابران در مابین چراغ های رنگی نصب شده است .
حسینیه بزرگ سید الشهداء (ع) نیز در «حی ماضی» ضاحیه بیروت این روزها محل برگزاری جشنواره فرهنگی و حضور هزاران كودك و نوجوان به همراه والدین برای تفریح و سرگمی نظیر نقاشی ، مسابقات فرهنگی، استفاده از اسباب بازی و لوازم تفریحی مشابه و متنوع است.
آموزش های قرآن ، اصول و فروع دین، احادیث و بازی با كلمات برای ساختن جملات مرتبط با نیمه شعبان و فرهنگ و معارف اسلامی بخش های دیگری از این جشنواره فرهنگی است كه از روز شنبه 24 فروردین ماه افتتاح و تا قبل از نیمه شعبان برپا می باشد.
تصاویر بزرگی نیز از مسجد «جمكران» به همراه شرح تاریخچه این مسجد در محل ورودی این جشنواره نصب شده است.
برپایی جلسات قرآن و نماز جماعت نیز بخش دیگری از این جشنواره فرهنگی است.
در روزهای پنجشنبه ، جمعه و شنبه نیز قرار است به مناسبت نیمه شعبان در مراسم شب شعر ، موسیقی و جشن با حضور هنرمندانی از كشورهای لبنان ، مصر ، بحرین و عراق، در این جشنواره برگزار شود.
در كنار مسجد قایم (عج) در منطقه ضاحیه بیروت نیز ساعتی با عنوان 'ساعت انتظار ' نصب شده كه قرار است به مناسبت میلاد امام زمان (عج) در روز نیمه شعبان (یكشنبه اول اردیبهشت) طی مراسمی با حضور مسوولان و شخصیت های فرهنگی افتتاح شود.
با توجه به این كه بخش قابل توجهی از جمعیت 4 میلیونی لبنان را شیعیان تشكیل می دهند ، علاوه بر بیروت و مناطق جنوبی آن ، در مناطق جنوبی لبنان و «بقاع» نیز برنامه های مشابهی از سوی شیعیان در روزهای آینده به مناسبت نیمه شعبان برگزار می شود.
خاورم*1436**1651