جریان زندگی در پلدختر با بهره گیری از الگوی موكب های اربعین

پلدختر - ایرنا - گام های مصمم، نگاه های امیدوار، روحیه عاشورایی؛ نیروهای جهادی دستگاه های خدمات رسان و خیران، پلدختر را از بحران خارج كرده و نوید زندگی دوباره در این شهر سیل زده را می دهد.

به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا ،بیشتر خیابان ها و راه های درون شهری توسط جهادگران، نیروهای سپاه ، ارتش و شهرداری از رسوبات و آورده های سیل پاك ، معابر باز و جریان زندگی عادی مردم نیز كم و بیش آغاز شده طوری كه مردم پلدختر به كسب و كار روزانه خود مشغول شده اند.
اما آنچه كه در كنار تلاش مسوولان، فضای امیدواری در شهر را تقویت می كند و بیشتر به چشم می آید اتحاد و بهره گیری از الگوی موكب های اربعین و ایام محرم برای خدمت رسانی به سیل زدگان است كه مردم، هیات های مذهبی، خیران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتاز خدمات رسانی در این خیمه ها به سیل زدگان و امدادگران هستند.
فرماندار شهرستان پلدختر با بیان اینكه زندگی عادی در پلدختر از سر گرفته شده و ادارات بازگشایی شده اند به خبرنگار ایرنا گفت: در ضلع شرقی شهر كه گاز و برق قطع شده و آب برخی دیگر از نقاط قطع شده بود، وصل شده است.
نعمت دستیاری همچنین افزود: برای كمك رسانی درست به سیل زدگان شهرستان به هشت بلوك تقسیم شده است.
وی ادامه داد: 2 بلوك سهم سپاه، 2 بلوك سهم ارتش، 2 بلوك در اختیار بنیاد مسكن استان اصفهان و 2 بلوك هم به شهرداری تهران برای ارایه خدمات و امدادرسانی واگذار شده است.
مسوول موكب قرارگاه مردمی امام خامنه ای شهرستان خرم آباد در پلدختر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از 10 روز پیش كمك رسانی به مردم سیل زده پل دختر را آغاز كردیم و روزانه 2 تن خرما، هشت هزار وعده غذای گرم و بیش از 400 بسته اقلام ضروری مردم شامل برنج، قند، خرما، انواع كنسرو، مواد خوراكی، مواد شوینده، بهداشتی و جیره خشك بین سیل زدگان شهری و روستایی توزیع می شود.
امین خورشید وند اظهار داشت: خیران ارتباط مستقیم با قرارگاه امام خامنه ای دارند و اعضای موكب نیز دست به خیر هستند به طوری كه حدود 150 نیروی جهادی در چهار گروه وابسته به قرارگاه فعالیت می كنند.
وی با بیان اینكه برای تحقق فرمایشات رهبرمعظم انقلاب قدم به این راه گذاشتیم، افزود: معتمدهای محلی نیز شناسایی شده كه در توزیع اقلام به اعضای قرارگاه كمك می كنند تا بسته های اقلام ضروری هدفمند و درست به دست مردم برسد.
وی ادامه داد: بر اساس بلوك بندی های انجام شده در شهر، كمك رسانی ها انجام می شود و یك گروه 16 نفره نیز در روستای «چمر» به علت نیاز مردم به كمك مستقر شدند.
خورشید وند ادامه داد: این موكب سالانه در ایام اربعین برپا می شود اكنون نیز واجب دانستیم با مشكلات به وجود آمده و با تاسی از اهل بیت (ع) اقدام به كمك رسانی به مردم نیازمند و سیل زده كنیم.
حمید سیاهپور عضو قرارگاه امام خامنه ای نیز به ایرنا گفت: آشپزخانه نیز در مجاورت این قرارگاه برپا شده و غذای گرم علاوه بر توزیع در محل استقرار، به مناطق سیل زده و مردم نیازمند نیز ارسال می شود.
مسئول موكب شهید مدافع حرم حاج «ذاكر حیدری» اعزامی از تبریز نیز به ایرنا گفت: 20 نفر از اعضای سپاه عاشورای آذربایجان شرقی یك هفته است كه در شهرستان پلدختر حضور دارند و 15 روز دیگر نیز خدمات رسانی شبانه روزی خود را ادامه می دهند.
حسن نجفی ادامه داد: تاكنون حدود 32 هزار وعده غذای گرم، هفت هزار وعده صبحانه و 40هزار میان وعده و سیب و میوه بین مردم سیل زده توزیع شده كه از اعتبار دو میلیارد ریالی احتصاصی تامین شده است.
وی همچنین با اشاره به برنامه های روزانه موكب سپاه عاشورای آذربایجان شرقی در پلدختر گفت: اجرای برنامه های فرهنگی شامل جنگ شادی، اهدای جوایز، كلاس احكام و توزیع روزانه چای و نوشیدنی های گرم از ساعت 8 صبح تا پاسی از شب از جمله فعالیت های این موكب ها است.
او همچنین یادآور شد: روزانه 400 تا 500 میان وعده شامل سالاد اولویه و فلافل بین گروه های فعال امدادرسان در مناطق سیل زده توزیع می شود.
طلبه جهادگر اعزامی از خراسان جنوبی نیز به ایرنا گفت: 45 نفر از طلبه های اعزامی این استان در روستاهای سیل زده پلدختر به آسیب دیدگان سیل امدادرسانی می كنند.
امیرمحمد فاطمی با اشاره به اینكه شرایط زندگی مردم رو به بهبود است، اظهار داشت: كمك به زدودن و پاكسازی رسوبات انباشته شده از سیل در روستاها، لایروبی جدول های آب، كمك به جمع آوری رسوبات واحدهای مسكونی و تمیز كردن منازل از جمله كمك های طلاب اعزامی است.
وی یادآور شد: موكب های برپا شده نیز دغدغه تهیه غذا را در این شهر از بین برده اند.
شهروند سیل زده پل دختری نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جمعیت هلال احمر، چادر برای اقامت موقت در اختیار سیل زدگان قرار داده است اما برخی هنوز مشكل پتو و زیرانداز داریم.
عجم آقاخانی گفت: گاهی صف تحویل پتو و چادر آن قدر طولانی است كه از خیر تحویل آن می گذریم تا در فرصت دیگر مراجعه كنیم در صورتی كه باید خودشان آن را توزیع كنند و نیازی به مراجعه حضوری نباشد.
وی در خصوص نحوه توزیع غذا نیز گفت: به رغم اینكه موكب ها در منطقه حضور دارند و به لحاظ تغذیه مشكلی نیست اما با ترك چادر جهت تهیه غذا احتمال سرقت اموال وجود دارد.
وی ادامه داد: بر این اساس منتظر سهمیه غذای سیل زدگان می شویم كه متاسفانه از 11 شب به بعد تحویل داده می شود كه در واقع از وقت شام گذشته است.
امیر محمدی از كسبه پلدختر نیز گفت: وضع زندگی مردم بهبود پیدا كرده و نگرانی آنها كمتر شده است.
وی ادامه داد: اما به علت نامناسب بودن وضع اقتصادی مردم منطقه توان خرید ندارند بر این اساس وضع كسبه هم خوب نخواهد شد.
آقاخانی یادآور شد: مسوولان باید به فكر تقویت وضع اقتصادی مردم منطقه در كنار تسریع در بازسازی ها و جبران خسارت های سیل باشند.
سیل اخیر پلدختر بر پایه تازه ترین برآورده ها، سبب تخریب كامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسكونی شهری و روستایی این شهرستان شد.
سیل علاوه بر تخریب كامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسكونی شهری و روستایی این شهرستان 550 میلیارد تومان به بخش كشاورزی پلدختر آسیب زد و به 550 مغازه و فروشگاه خسارت كلی و جزیی وارد كرد.
6033 /3093