خسارت 48 هزار میلیارد ریالی سیلاب در گلستان

گرگان – ایرنا –سرپرست استانداری گلستان، برآورد میزان خسارت سیلاب در استان را تاكنون 48 هزار میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: ماشین آلات و تجهیزات نهادهای امدادرسان ملی و استانی تا پایان بحران سیل در منطقه فعال است.

به گزارش ایرنا میر محمد غراوی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان خسارت برآوردی به ستاد مدیریت بحران كشور اعلام شده است.
وی اضافه كرد: 650 هزار هكتار اراضی زراعی و باغی استان است كه 4.5 میلیون تن محصول تولید می كند كه 317 هزار هكتار از این اراضی از سیل آسیب دیده و افزون بر 110 هزار تن محصولات زراعی و 14 هزار و 500 راس دام سنگین و سبك استان از بین رفته است.
به گفته وی، براساس مصوبه هیات وزیران یكهزار و 620 میلیارد ریال به حساب استان به عنوان 50 درصد اعتبارات بلاعوض خسارات سیلاب در بخش كشاورزی واریز شده كه با ارزیابی تیم های تخصصی پرداخت آن از دو تا سه روز آینده آغاز می شود.
سرپرست استانداری گلستان همچنین گفت كه طبق برآوردها تاكنون 18 هزار و 66 واحد مسكونی شهری و روستایی آسیب دیده كه هشت هزار و 500واحد تخریبی و نیازمند بازسازی است.
او اضافه كرد: 4هزار بسته حمایتی شامل 4 قلم كالای اصلی 'یخچال، گاز، فرش و وسایل آشپزخانه' از سوی مقام معظم رهبری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)به گلستان اختصاص یافته كه یكهزار بسته به استان رسیده و مابقی در حال انتقال است.
به گفته غراوی، سیلاب به 350 واحد صنعتی استان نیز آسیب وارد كرده كه تلاش می شود با همكاری بیمه ها و بخش دولتی خسارت آنها نیز جبران شود.
وی در خصوص خسارت رانش زمین در شرق گلستان هم گفت: 135 واحد مسكونی در روستای قلعه قافه مینودشت بر اثر رانش زمین آسیب دیده و لغزش زمین در آزادشهر هم مشاهده شده كه با مطالعه دقیق سكونت گاه های مناسب برای مردم درنظر خواهیم گرفت.
7333/1648