۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
کد خبر 83281494
۰ نفر
سربیشه پس از سیلاب

بیرجند- ایرنا- شدت بارندگی اخیر در خراسان جنوبی به ویژه در شهرستان سربیشه به گونه ای بود كه با تدبیر مسئولان برخی ساكنان محلی به مكان امن منتقل شدند و سیلاب نیز به راه های روستایی و زمین های كشاورزی خسارت وارد كرد.

به گزارش ایرنا، بیرجند را برای تهیه گزارش میدانی از وضعیت شهرستان سربیشه پس از بارندگی های سه روزه ترك كردیم، طبق اطلاعاتی كه از هلال احمر استان گرفتیم بیشترین خسارت ها به بخش «دُرح» وارد شده بود، بخشی مرزی كه شغل بیشتر مردم آن دامداری و كشاورزی است.
«كنیف » اولین روستایی بود كه در مسیر سیلاب به چشم می خورد ظاهرا كسی آنجا نبود اما با ایستادن خودروی ما پیرمردی گوژپشت نزدیك شد و گفت: همه زندگیم نابود شده بیایید و ببینید، آن پیرمرد فكر می كرد كه ما می توانیم برای جبران خسارت هایش دستوری صادر كنیم، تا گفتم خبرنگارم ادامه داد: خوش آمدید بیایید همه جا را نشانتان دهم.
پیر مردی دیگر نزدیك شد و بدون احوال پرسی گفت: تمام زحمات 40 ساله ام از بین رفته است زمین های كشاورزیم به تلی از خاك تبدیل شده شما را به خدا رسیدگی كنید.
حسن جلالی افزود: 40 سال است كه در چاه پیامبر اعظم(ص) با همسر و فرزندانم زحمت می كشم اما الان خانه و معیشتم از بین رفته است اما شكر خدا می كنم چون همانطور كه گرفت حتما خواهد داد.
علی شاه زهی، مرد دیگری كه به جمع ما پیوست از كم شدن آب قنات گله مند بود و گفت: آب قنات بر اثر سیل یك سوم شده است و باید لایروبی شود.
كنیف را به قصد بخش درح ترك كردیم، از درح به دلیل وجود سیلاب در محورها با خودرو بخشداری همراه شدیم هرچه جلوتر می رفتیم شدت خسارات بالاتر می رفت اما به همان میزان مردم كم توقع تر بودند.
چندین روستا و آبادی را برای عكاسی بازدید كردیم تا به منطقه ای رسیدیم كه جز چند درخت پیدا نبود، خودرو هم دیگر نمی رفت، پیاده به بیابان زدیم تا به آبادی « نیزه گاب» برسیم، 20 دقیقه ای را پیاده رفتیم و اوج خسارت را در گندم زارهای در گِل تنیده مشاهده كردیم.
پیرمردی از گندمزار نزدیك می شد و با صمیمیتی تمام ما را به آن آبادی دعوت كرد، در راه از شدت خسارات و دستور تخلیه روستا سخن گفت و افزود: زنان را به مكان امن فرستادیم اما خودمان برای حراست از آبادی و نگهداری از دام سبك و سنگین كه همه دارایی مان هستند ماندیم.
با نزدیك شدن ما به نیزه گاب، مردانی كه مانده بودند به استقبالمان آمدند و احوالپرسی بسیار گرم كردند انگار با آمدن ما به نوعی از باز شدن مسیرها خوشحال شدند اما ما با آن خودرو كمك دار هم به زحمت رفتیم.
محمدی یكی از اهالی بدون اینكه وقتی تلف شود از گرسنه بودن دام ها و نبود خوراك مورد نیاز سخن گفت و افزود: خودمان برای چند روز دیگر خوراك مورد نیاز داریم اما دام ها اگر به موقع به آنها خوراك نرسد تلف خواهند شد.
وی ادامه داد: راه دسترسی برای رفتن به درح و تهیه خوراك نداریم و از طرفی با توجه به نم كشیدن خانه هایی كه بیشتر از سنگ و گل بنا شده است تعداد افرادی كه مانده ایم مجبوریم در ساختمان آب شیرین كن آبادی استراحت كنیم.
محمدی با بیان اینكه منازل ما دیگر مورد استفاده نیستند و به طور عموم درگیر آبگرفتگی و نم زدگی شده اند گفت: توزیع چادر برای خودمان و فنس مورد نیاز برای دام ها تا حد زیادی مشكلات را مرتفع خواهد كرد.
به سختی از نیزه گاب خارج شدیم برخی جاها مسیر را هم اشتباه رفتیم تا به همت آباد خمین رسیدیم، فرماندار سربیشه هم برای بررسی خسارت های به جا مانده از سیلاب آنجا بود گفت: اگر همكاری همه جانبه مردم و مسئولان در سربیشه شكل نمی گرفت امروز شاهد فاجعه ای بزرگ در منطقه بودیم.
محمد جواد فلاحی افزود: با توجه به هماهنگی تمامی نیروها با فرماندهی مدیریت بحران در شهرستان نقاط حادثه خیر شناسایی و 6 روستا تخلیه شد و از طرفی تمامی امكانات لجستیكی مورد نیاز مستقر شدند.
وی ادامه داد: قبل از بارندگی ها با هشدار های هواشناسی تمامی سیل بندها و دیوارهای ساحلی تقویت شد اما شدت بارندگی خسارات قابل توجهی را هم به بخش كشاورزی و زیرساختی شهرستان وارد كرد.
فلاحی از خسارت جدی به زیرساخت محورهای مواصلاتی، آب نماها، و پل ها خبر داد و تصریح كرد: شبكه های ارتباطی و مخابراتی و فیبر های نوری در این مدت دچار سیل زدگی شد كه مقدار زیادی رفع شده و شبكه دهستان لانو در حال اجرا است.
وی از قطع شبكه برق در برخی نقاط خبر داد و گفت: شبكه در همان ساعات اولیه وصل شد و برخی آبادی ها كه امكان وصل برق وجود نداشت از برق اضطراری بهره مند شدند.
فرماندار سربیشه افزود: در حوزه قنوات آسیب های زیادی وارد شده و قنات ماهیرود طبق گزارش ها بیشترین خسارت را داشته است.
وی ادامه داد: ذخیره سازی 6 میلیون مترمكعب آب در سازه های آبی و بازگشایی 10 محور فرعی و 28 محور ارتباطی روستایی از دیگر اقدامات در این مدت بوده است.
فلاحی از فعالیت گروه های ارزیاب در منطقه خبرداد و یادآور شد: خسارات به وجود آمده برگرفته از سیلاب در كمترین زمان ممكن مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا وضعیت كنونی هرچه سریعتر تعیین تكلیف شود.
وی در ادامه از اقدامات تمامی دستگاه های امدادی و عملیاتی تشكر كرد و اظهار داشت: اگر تلاش جهادی این نیروها نبود بدون شك امروز شاهد نتیجه دیگری از سیلاب بودیم.
سامانه بارشی از 4 روز گذشته در خراسان جنوبی فعال شد و فعالیت آن روزهای یكشنبه و دوشنبه هفته جاری در سراسر استان شدت گرفت به گونه ای كه برخی محورهای اصلی، فرعی و روستایی مسدود شد و خسارات مالی نیز بر جا گذاشت.
بارندگی اخیر استان بی سابقه بوده به طوری كه در برخی شهرستان ها تا 100 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.
با توجه به اخطاریه و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران كشور و پیش بینی بارندگی های سنگین و شدید در منطقه، 302 تیم امدادی و عملیاتی در استان خراسان جنوبی پیش از شروع بارش ها به حالت آماده باش كامل درآمدند.
رئیس جمهوری نیز روز دوشنبه هفته جاری در تماس تلفنی با استاندار خراسان جنوبی، آخرین وضعیت منطقه، بارش ها و خدمت رسانی به مردم این استان را جویا شد و دستور استفاده از تمام ظرفیت ها و بسیج امكانات برای رسیدگی به مشكلات ناشی از سیل در استان را صادر كرد.
سیلاب در خراسان جنوبی مهار شده است و اكنون امدادرسانی به سیل زدگان در برخی مناطق از جمله شهرستان های طبس و سربیشه ادامه دارد.
شهر سربیشه به مركزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و 251 كیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 كیلومتری جنوب بیرجند مركز خراسان جنوبی قرار دارد.
استان مرزی و كویری خراسان جنوبی به مركزیت بیرجند 11 شهرستان دارد.
گزارش میدانی از محمدرسول ابراهیمی اسفدن
3215 * 6054