مقام صنفی: بازار خودرو در «گیجی پس از عید» به سر می برد

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاكید كرد بازار این روزها «گیج» است؛ زیرا قیمت ها بی دلیل دچار تغییر شده اما صفی برای خرید تشكیل نشده است.

«سعید موتمنی» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بازار خودرو كه از نیمه دوم اسفندماه به دلیل افزایش عرضه شركت ها، به شرایط تعادل نزدیك شده بود و قیمت های منطقی تری اعلام می شد اما در یك هفته گذشته (از 19 فروردین) دوباره روند افزایشی را تجربه كرد.
به گفته وی، شركت های عرضه كننده خودرو به طور معمول در روزهای آخر سال به دلیل تغییر در سیستم های فروش یا مدل خودروها و غیره هیچ خودرویی را فاكتور نمی كنند و به این ترتیب خلایی در بازار ایجاد می شود اما عده ای با سوء استفاده از این شرایط به افزایش سلیقه ای نرخ ها اقدام كردند.
وی ادامه داد: هفته گذشته یكی از شركت های داخلی قیمت یكی از محصولات شاسی بلند مونتاژی خود را به طور سلیقه ای تا 26 میلیون تومان افزایش داد، در حالی كه اتفاق خاصی در هفته های آغازین امسال نیفتاده بود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: این افزایش قیمت بار روانی داشت و بهای محصولاتی نظیر سراتو، پژو 2008 و چانگان تا 25 میلیون تومان افزایش یافت.
این مقام صنفی همچنین پژو 206 را مثال زد كه قیمت آن در روزهای گذشته در مقایسه با واپسین روزهای پارسال، تا 14 میلیون تومان رشد كرد و به عبارت دیگر به قیمت های نیمه دوم بهمن ماه در بازار بازگشت.
وی ادامه داد: با این حال این قیمت های غیرمنطقی با اقبال مواجه نشد و خریداران استقبالی نكردند.
وی خواستار آن شد تا نهادهای نظارتی اجازه ندهند برخی شركت ها در شرایط كنونی به افزایش دلخواه قیمت هااقدام كنند، زیرا امسال افزایش شمارگان تولید و تعادل بخشی بازار دنبال می شود و بهم ریختن آن درست نیست.

** در انتظار برای تعادل بازار
موتمنی اضافه كرد: از دیروز كه 2 خودروساز بزرگ دوباره برنامه های فروش فوری و پیش فروش خود را پی گرفته اند، انتظار می رود بازار شرایط متعادل تری را تجربه كند اما دستكم 2 تا سه هفته به طول می انجامد.
«انتظار می رود خودروهای ثبت نامی سریع تر تحویل شود تا حرص و ولع بازار فروكش كند.»
وی تاكید كرد بازار با افزایش تولید و رشد عرضه به تعادل نزدیك می شود و قیمت های متعادل تری را شاهد خواهیم بود.
وی اضافه كرد: باید رویه ای كه اسفندماه پارسال بدرستی در پیش گرفته شد، ادامه یابد و نقدینگی های سرگردان به سمت تولید هدایت شود تا دلالان از بازار خارج شوند.
این مقام صنفی به مشتریان و خریداران واقعی خودرو توصیه كرد دست نگه داشته و این روزها برای خرید اقدام نكنند، زیرا با قیمت های كاذب فعلی فقط جیب برخی سوء استفاده كنندگان پُر می شود.
به گزارش ایرنا، ایران خودرو و سایپا در 2 روز گذشته با هدف تامین نیاز بازار و عرضه خودرو به مشتریان واقعی پیش فروش و فروش فوری برخی محصولات را آغاز كردند.

اقتصام*3065*1961*