۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۷
کد خبر 83281485
۰ نفر
كاهش 2.4 درصدی نرخ بیكاری كرمانشاه

كرمانشاه- ایرنا- براساس جدیدترین گزارش مركز آمار ایران، نرخ بیكاری كرمانشاه در سال 97 كاهش یافته اما این استان همچنان در صدر جدول بیكاری كشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان 2 میلیون نفری كرمانشاه در سال 93 نرخ بیكاری 15.7 درصد را تجربه كرد، این نرخ در سال 94 به 17.6 درصد صعود كرد و سال بعد هم ركورد 22 درصد را ثبت كرد.
تعداد بیكاران كرمانشاه در سال 96 اندكی كاهش یافت و به «172 هزار نفر» رسید اما نرخ بیكاری استان از 21.2 درصد پایین‌تر نیامد.
براساس گزارشی كه مركز آمار ایران به تازگی منتشر كرده، نرخ بیكاری كرمانشاه در پایان سال 97 به 18.7 درصد كاهش یافته كه نشانگر بهبود 2.4 درصدی نسبت به سال 96 است.
البته كرمانشاه همچنان در صدر جدول بیكاری كشور قرار دارد و نرخ بیكاری آن 6.7 درصد از میانگین كشور بیشتر است.
با این حال نكته امیدواركننده این است كه كاهش نرخ بیكاری كرمانشاه در شرایطی رخ داده كه نرخ بیكاری میانگین كشوری نسبت به سال ١٣٩٦، یك دهم درصد افزایش یافته است.
پس از كرمانشاه استان‌های چهارمحال و بختیاری با نرخ بیكاری 17.4 و سیستان و بلوچستان با 16 درصد در رتبه‌های بعدی هستند.
از سوی دیگر كمترین نرخ بیكاری كشور به ترتیب متعلق به استان‌های سمنان، همدان و مركزی به ترتیب با نرخ بیكاری 7.2، 8.3 و 8.4 درصد است.
از نظر مركز آمار، شاغل یعنی افراد 10 ساله و بیشتر كه در طول هفته مرجع، طبق تعریف كار، حداقل یك ساعت كار كرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت كارشان را ترك كرده باشند.

**وضعیت مشاركت اقتصادی
گرچه كرمانشاه همچنان بیشترین بیكار كشور را دارد اما 43.2 درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر این استان از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته‌اند.
بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی حاكیست كه این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٦)، 1.9 درصد افزایش یافته است. این شاخص در میانگین استان‌ها تنها چهار دهم درصد افزایش یافته است.
نرخ مشاركت اقتصادی اینگونه محاسبه می‌شود: نسبت جمعیت فعال(شاغل و بیكار) 10 ساله و بیشتر(15 ساله و بیشتر) به جمعیت در سن كار 10 ساله و بیشتر(15 ساله و بیشتر) ضربدر 100.
نسبت اشتغال سال 97 در كرمانشاه هم از 32.5 درصد در سال 96 به 35.1 درصد در سال 97 افزایش داشته است.
نسبت اشتغال عبارت است از نسبت جمعیت شاغل 10 ساله و بیشتر (15 ساله و بیشتر) به كل جمعیت در سن كار 10 ساله و بیشتر(15 ساله و بیشتر) ضربدر 100.
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی استان كرمانشاه نشان می‌دهد كه در سال ١٣٩٧، بخش خدمات با 50.1 درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و بخش‌های صنعت با 22 و كشاورزی با 28 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

**چرا بیكاری كرمانشاه به سختی پایین می‌آید؟
كاهش اندك نرخ بیكاری در كرمانشاه گرچه خوشایند است اما نشان می دهد كه موانع سرسختی برای تداوم سیر نزولی و اشتغالزایی در استان وجود دارد.
یكی از مهمترین موانع، فضای نامطلوب كسب و كار است به طوری كه آخرین پایش ملی كسب و كار هم نشان می دهد كرمانشاه در بین چهار استان آخر كشور جا گرفته است.
به گفته هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه «روند پیچیده و طولانی بروكراسی اداری استان برای اعطای مجوز به سرمایه گذاران هم اكنون بیش از 70 روز كاری به طول می انجامد در حالی كه در بیشتر كشورها طی 24 ساعت انجام می شود.»
از سوی دیگر معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری كرمانشاه گفت: برای غلبه بر نرخ بالای بیكاری در استان، مدیریت استان در حال پیگیری چهار اقدام راهبردی است.
هدایت حاتمی در گفت و گو با ایرنا بهبود فضای كسب و كار، ایجاد و توسعه زیرساخت های قانونی و فیزیكی، احیای واحدهای راكد و نیمه فعال و جذب سرمایه‌های جدید را چهار برنامه كنونی استانداری برای اشتغالزایی در استان عنوان و اظهار كرد: دست‌كم سه پرونده كلیدی اشتغالزایی در استان در آستانه آغاز عملیات اجرایی قرار دارند كه اشتغالزایی هر یك از آنها بین 2 تا چهار هزار نفر است.
او همچنین با بیان اینكه 276 طرح سرمایه گذاری بالای یك میلیارد تومان در دستور كار اداره‌كل كار و رفاه اجتماعی استان است، گفت: اجرایی شدن این طرح‌ها سبب رونق تولید و پایین آمدن نرخ بیكاری استان در سال 98 می‌شود.
حاتمی از بانك های عامل استان خواست كه اولویت پرداخت تسهیلات را از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری و اعتبارات مناطق زلزله‌زده به طرح‌های اشتغالزای استان بدهند.
آنچنان كه استاندار كرمانشاه آذر 96 در جلسه ستاد اشتغال استان وعده داده تا پایان برنامه ششم توسعه، نرخ بیكاری استان به «14 درصد» می رسد.
استان كرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود 600 هزار جوان 15 تا 29 ساله و بیش از 900 هزار هكتار زمین آماده كشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و 2 گمرك رسمی در ‌مرز عراق.
كرمانشاه با وسعت حدود 25 هزار كیلومتر مربع، 1.5 درصد از مساحت كل كشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل 14 شهرستان، 31 بخش، 32 شهر، 86 دهستان است.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی