اصلاح طلبی با براندازی در یك خانه جمع نمی شود

تهران- ایرنا- محمد علی ابطحی، سیاستمدار اصلاح طلب در برنامه اختیاریه كه شامگاه سه شنبه(27فروردین) از شبكه تهران پخش شد گفت: باید بدانیم اتفاق اصلاح‌طلبی با اتفاق براندازی نمی‌تواند در یك خانه جمع شود. من اصلاح طلبی را در داخل نظام می‌دانم.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدعلی ابطحی، سیاستمدار اصلاح طلب، شامگاه سه شنبه در برنامه زنده تلویزیونی «اختیاریه» با سید مرتضی فاطمی گفت‌وگو كرد‌.
وی كه پس از سال‌ها در یك برنامه زنده تلویزیونی حضور یافته بود، در این خصوص گفت: اول از همه خودم تعجب می‌كنم كه اینجا هستم. با اینكه بازنشسته تلویزیون هستم، اما سال‌ها بود كه به اختیار خودم در تلویزیون نیامده بودم!
این روحانی درباره دوران جوانی و سبك زندگی خود گفت: همیشه سعی كردم تظاهر به چیزی غیر از آنچه هستم، نكنم. دوره مخفی زندگی كردن گذشته است و در دوره پسا ارتباطات همه شئون زندگی انسان تحت تاثیر است. روزی مرزهای فرهنگ روی زمین بود و ورود و خروج همه چیز را كنترل می‌كردیم، اما امروز این چنین نیست. امروز فضای مجازی تعیین كننده است.
ابطحی ادامه داد: من از جوانی خیلی دوست داشتم روحانی شوم و اكنون نیز اصلا پشیمان نیستم. وضع پدرم از لحاظ مالی خوب بود و از طبقه روحانیون اصیل مشهدی بود كه از قبل و بعد از انقلاب از حاكمیت جدا بودند. اما نسل ما نسلی بود كه انقلابی شدند. البته پدر من هم رگه‌هایی از روشنفكری دینی داشتند اما من بیشتر در این زمینه ها شاگردی افرادی مثل شهید هاشمی نژاد و مقام معظم رهبری را كردم.
این سیاستمدار در پاسخ به این سوال كه شما جایی گفته اید روحانی «جینگولی» هستید، گفت: من هیچگاه چنین چیزی نگفتم. این برداشت یك خبرنگار بود كه پرسید و من هم هیچ وقت نفهمیدم منظورش چیست. البته من نزدیكی‌ام به فرهنگ و هنر به دوران جوانی باز می‌گردد و در سال‌های جنگ، مدیر رادیو بودم. رادیو جبهه، رادیو قرآن و رادیو دریا در دوره مدیریت من راه اندازی شد و همواره سعی داشتم با شرایط آن زمان فضای بازتر و راحت‌تری را فراهم كنم.
ابطحی درخصوص نامه تبریكش به حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی برای انتصاب در ریاست قوه قضائیه و وجود تناقض رفتاری‌اش با رئیسی در دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: این تضاد نیست. حوزه ها را باید از هم جدا كنیم. من از حضور ایشان در سمت رئیس قوه قضائیه با روحیه و تجربه‌ای كه از وی سراغ دارم خرسندم. بعد از انتخابات ریاست جمهوری نیز در نامه ای كه به ایشان زدم از اجماع اصولگرایان حول ایشان ابراز خرسندی كردم. چون معتقدم اصولگرا و اصلاح طلب دو بال پیشرفت كشور هستند و تقویت هویتی این دو جناح برای كشور مفید است. البته نقدهایی هم به ایشان داشتم. همینطور به قالیباف. معتقد بودم تندی ادبیات انتخابات توسط قالیباف ایجاد شد و غلط بود.
این فعال اصلاح طلب افزود: باید سعی كنیم جریانات كشور را به دور از جناح‌بندی‌ها و واقع‌بینانه ببینیم. مثلا در مبارزه با فساد یكی از بحران‌های اصلی این است كه هركس دوست دارد با فساد در جناح رقیب مبارزه كند! در حالیكه مساله باید مبارزه با اصل فساد باشد؛ فارغ از كدام جناح!
ابطحی درخصوص علت حضورش بدون لباس روحانیت در مجامع هنری نظیر تئاتر و سینما گفت: در برخی جاهای تناسبی وجود دارد كه به زعم من باید رعایت كرد. تناسب تقدیر در یك سالن كنسرت شاید كف زدن باشد اما در یك امامزاده صلوات فرستادن. حضور من در این مجامع برای خودنمایی نیست و می‌روم كه تئاتر ببینم. بزرگان نیز حالاتی دارند كه ممكن است در آن لباس روحانیت بر تن نكنند.
این سیاستمدار درخصوص تروریست خواندن سپاه پاسداران توسط آمریكا بیان داشت: روزی كه ترامپ و آمریكایی ها در رفتاری غیر عرف سپاه پاسداران را گروهی تروریست عنوان كردند خیلی از سیاستمداران ما كه ممكن است نقدها و گله‌هایی نیز به از سپاه داشته اند، لباس سپاه بر تن كردند. این نشان می‌دهد همه نقدها داخلی است. شاید كسی پیش بینی چنین همبستگی نمی‌كرد‌ اما در آینده نیز همینطور است.
ابطحی در ادامه با اشاره به خاستگاه اصلاح‌طلبان اظهار داشت: باید بدانیم اتفاق اصلاح‌طلبی با اتفاق براندازی نمی‌تواند در یك خانه جمع شود. اصلاح‌طلبی اگر نتوانسته آن اصلاحات را انجام دهد شاید به دلیل برخی فشارهای عمدتا از سوی جریان‌های قدرت حاكمیت بوده اما هرگز نمی‌توان تصور كرد به دنبال براندازی است حتی اگر با بحران روبرو شود. من اصلاح طلبی را در داخل نظام می‌دانم.
وی درخصوص گفتمان دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری نیز عنوان كرد: من گفتمان ایشان را داخل اصلاحات نمی‌دانم. خودشان هم نمی‌دانند. من معتقدم باید براساس عرف جهانی با ایشان ائتلاف می‌شد.
ابطحی در مورد حوادث سال‌های 88 و پرسش درباره اینكه چرا درباره آن سال كم حرف می‌ز‌ند، گفت: كم صحبت می‌كنم چون حالم بد می‌شود. هم معتقدم یكسری اشتباهات تا حدی از سوی حاكمیت رخ داد و هم شخصا زندان جمهوری اسلامی را چیزی نمی‌دانم كه با آن افتخار كنم و بخواهم آن را بیان كنم. رفتار خوبی نشد و نیازی نبود آن روزهای سخت رخ دهد. تلویزیون هم جای برخی از این حرف‌ها نیست. از سویی طرف مقابل هم باید باشد.
برنامه تلویزیونی «اختیاریه» تالار گفتگوی چالشی و صریح است و تلاش دارد تا با شخصیت‌های شناخته شده فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و علمی در متن جامعه، گفتگوهای فرامتنی انجام دهد.
این برنامه روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هر هفته ساعت 22 از شبكه پنج سیما به صورت زنده پخش می‌شود.
فراهنگ**9210** 9053