۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
کد خبر 83281479
۰ نفر
همه محورهای خراسان جنوبی بازگشایی شد

بیرجند - ایرنا - مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی گفت:همه محورهای اصلی، فرعی و روستایی در حوزه استان خراسان جنوبی كه در اثر سیلاب اخیر بسته شده بود، با تلاش شبانه روزی راهداران بازگشایی شد.

جعفر شهامت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در تمامی محورهای شریانی، اصلی و روستایی خراسان جنوبی ایمن سازی اولیه انجام شده است.
وی با بیان اینكه ترمیم اولیه راه ها حداكثر تا 10 روز آینده به انجام می رسد گفت: با فروكش كردن سیلاب ها محور عشق آباد - بردسكن هم از ظهر امروز در حوزه خراسان جنوبی قابل تردد خواهد بود.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به باز بودن محورها در حوزه خراسان جنوبی از امروز، رانندگان تا زمان بازسازی كامل مسیرها به محدودیت سرعت و تابلوهای نصب شده در محل آبنماها و پل ها و سیل بردگی توجه كنند.
وی با بیان اینكه برخی محورها از جمله راور و بردسكن در استان های همجوار قابلیت تردد ندارد گفت: رانندگان قبل از تردد در محور منتهی به استان كرمان از مسیر راور و بردسكن در خراسان رضوی، از باز بودن مسیر در استان های همجوار از طریق سامانه 141 مركز مدیریت راه ها اطمینان حاصل كنند.
شهامت افزود: تعدادی از محورهای خاكی عشایری كه خارج از حوزه وظایف راهداری است در استان دچار تخریب شده كه همزمان با ترمیم راه ها و در هماهنگی با اولویت های مشخص شده توسط مدیریت بحران شهرستان ها نسبت به بازگشایی آنها در روزهای آتی اقدام می شود.
وی همچنین به ارزیابی خسارت های ناشی از سیل اشاره كرد و گفت: تیم ارزیابی خسارت از 2 روز گذشته با هماهنگی مدیریت بحران استانداری كار خود را آغاز كرده و حداكثر تا 48 ساعت آینده برآورد دقیق تری از حجم خسارت ها و عملیات مورد نیاز به تفكیك راه های شریانی، اصلی و فرعی تهیه می شود.
وی اضافه كرد: در ارزیابی های اولیه ترمیم 10 دستگاه پل و حدود یكصد دستگاه آبنما در كنار اقدامات مورد نیاز برای روكش راه ها احصا شده كه بازسازی مقاطع آسیب دیده طبق برنامه ریزی انجام می شود.
شهامت با اشاره به برقراری بیش از 61 هزار تماس با سامانه 141 در مدت اخیر گفت: این موضوع نشان دهنده ارتباط موثر مركز مدیریت راه ها با كاربران راه ها است.
وی ضمن تقدیر از همكاری مردم با دستگاه های اجرایی و اطلاع رسانی درست رسانه ها یادآور شد: این عوامل در بارندگی های اخیر كه بی سابقه نیز بوده به كنترل خسارت انسانی كمك شایانی كرده است.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی از آماده باش 44 دستگاه ماشین آلات پیمانكاران بخش خصوصی به عنوان بحران یار در سیل اخیر خبر داد و گفت: 210 دستگاه ماشین آلات راهداری و 340 نفر راهدار در طول راه ها در قالب 52 تیم عملیاتی در كنار ناظران ستادی حوزه راهداری خدمت ارایه كردند.
سامانه بارشی از اوایل هفته جاری تا روز گذشته (سه شنبه) در خراسان جنوبی فعال بود و فعالیت آن روزهای یكشنبه و دوشنبه در سراسر استان شدت گرفت به گونه ای كه برخی محورهای اصلی، فرعی و روستایی مسدود شد و خسارات مالی نیز بر جا گذاشت.
بارندگی اخیر استان بی سابقه بوده به طوری كه در برخی شهرستان ها تا 100 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.
سیلاب در خراسان جنوبی با تدابیر پیشگیرانه، اقدام به موقع مسئولان و همراهی مردم مهار شد و تلفات جانی نداشت.
استان مرزی و كویری خراسان جنوبی به مركزیت بیرجند 11 شهرستان دارد.
9893*3028