نماينده آمريكا:كنگره با وتوي قطعنامه ضد جنگ يمن مخالفت كند

نيويورك- ايرنا- نماينده مسلمان مجلس نمايندگان آمريكا در واكنش به وتوي ترامپ نسبت به قطعنامه كنگره آمريكا درباره توقف حمايت از عربستان سعودي در جنگ يمن، از كنگره خواست با اين تصميم ترامپ مخالفت كند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، ايلهان عمر شامگاه سه شنبه در يادداشت توئيتري خود نوشت: اين اقدام (وتوي قطعنامه) زندگي ميليون ها يمني از جمله كودكان را در معرض خطر قرار مي دهد و جايگاه جهاني آمريكا را تضعيف مي كند.
وي مخالفت با وتوي رئيس جمهوري را يك الزام اخلاقي براي كنگره آمريكا دانست.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا براي دومين بار از وتو در مقابل مصوبات كنگره استفاده كرد و در نامه خطاب به سناي كشورش نوشت كه اين قعطنامه «غيرضروري» بوده و بر روابط خارجي ايالات متحده تاثير منفي دارد.
اين قطعنامه كه ماه گذشته در سناي آمريكا تصويب شد، 15 فروردين ماه در مجلس نمايندگان اين كشور نيز با اكثريت آرا مورد تصوب قرار گرفت.
اين نخستين قطعنامه اي است كه در دو مجلس سنا و نمايندگان از سال 1973 تا كنون تصويب شده و پس از آن جدي تر شد كه رژيم سعودي جمال خاشقچي روزنامه نگار عربستاني را در كنسولگري اين كشور در استانبول به طرز وحشتناكي به قتل رساند.
اين قطعنامه از ترامپ مي خواهد تا نيروهاي نظامي آمريكا در يمن يا آنهايي كه به نوعي در اين جنگ اثرگذارند را خارج كند مگر آن دسته از نيروهايي كه با القاعده يمن در حال جنگ هستند.
اروپام*1429